Mrázek 23 zákroky neodvrátil prohru Chicaga, Toronto porazilo Dallas

foto Utkání NHL Chicago - Minnesota, 7. února 2024. Vlevo Marcus Foligno z Minnesoty Wild , který naráží do brankáře Petra Mrázka (uprostřed) z Chicago Blackhawks.

New York - Chicago s Petrem Mrázkem v brance podlehlo Minnesotě 1:2 a na výhru čeká v NHL už pět zápasů. K prolomení série nepomohlo ani 23 zákroků českého gólmana. Toronto porazilo Dallas s Radkem Faksou v sestavě 5:4 a New York Rangers zvládli utkání s Tampou Bay, kterou zdolali 3:1.

Fotogalerie

Chicago strádá v ofenzivě. V posledních pěti zápasech dali Blackhawks pouhé čtyři góly, přičemž třikrát vyšli střelecky naprázdno. Naději dal týmu Nick Foligno v druhé třetině duelu proti Minnesotě, když srovnal na 1:1 a ukončil více než 173 minut dlouhé čekání na přesnou trefu.

O body však domácí připravil Folignův mladší bratr Marcus, který v polovině třetí třetiny tečí překonal Mrázka a svým devátým gólem v ročníku Wild zajistil výhru. Mrázek zlikvidoval 23 střel a poosmé za sebou zakončil zápas s úspěšností přesahující 90 procent.

Toronto v prvním duelu po více než týdenní pauze nestačilo v úterý na NY Islanders a neuspělo po třech výhrách, o dva dny později proti Dallasu se Maple Leafs vrátili na vítěznou vlnu. Zápas bohatý na branky vyhráli 5:4 a posunuli se před Tampu Bay na páté místo Východní konference. Dvěma góly a nahrávkou řídil výhru domácích William Nylander. Prosadil se i nejlepší střelec ligy Auston Matthews a vylepšil si tak bilanci na 41 tref.

Toronto si pomohlo v početních výhodách. Využilo všechny tři a potvrdilo, že má jedny z nejlépe sehraných přesilovek v NHL. "Speciální týmy dneska soupeři velmi pomohly. Nemůžeme čekat, že vyhrajeme, když neubráníme jediné oslabení," litoval trenér Stars Peter DeBoer.

Rozhodující momenty přišly v 52. minutě. Nejprve proměnil trestné střílení Jevgenij Dadonov a srovnal na 3:3. Odpověď Maple Leafs však byla blesková: vedení jim v čase 51:37 vrátil Mitchell Marner a jen o dvacet sekund později zvýšil Nylander.

"Auston (Matthews) v útočném pásmu odvedl výbornou práci a Mitch (Marner) ji krásným zakončením dokončil. Na gól navázala i druhá formace, která zvýšila na rozdíl dvou branek. Skvělá odpověď," líčil trenér Sheldon Keefe.

V čele kanadského bodování se osamostatnil Nikita Kučerov. Ruský útočník Tampy připravil jediný gól v duelu s Rangers a odskočil druhému Nathanu MacKinnonovi. Lightning v Madison Square Garden prohráli 1:3 a nebodovali po třech výhrách. Rangers se radovali potřetí za sebou a posunuli se za Boston na druhé místo Východní konference.

Gólman Rangers Jonathan Quick poprvé v sezoně naskočil do tří zápasů za sebou. Šestatřicetiletý Američan v nich dostal jen čtyři branky a dovedl tým pokaždé k výhrám. "Chytal výborně. Myslím, že jsme dnes předvedli solidní výkon i my před ním, ale když bylo potřeba, vytáhl skvělý zákrok," chválil zkušeného brankáře obránce Jacob Trouba.

Smutný návrat na led má prožil Michail Sergačov. Obránce Lightning se v sestavě objevil po více než měsíci, ještě před polovinou zápasu ale opustil led s poraněnou nohou na nosítkách. "Je těžké to sledovat. Není to poprvé, co se něco takového stalo, ale vždycky z toho mám hrozný pocit. Vidět ho v prvním zápase po zranění v takových bolestech je děsné," uvedl nejproduktivnější obránce Lightning Victor Hedman.

Výsledky NHL

Toronto - Dallas 5:4 (1:2, 2:0, 2:2)

Branky: 7. a 52. W. Nylander, 24. Tavares, 33. Matthews, 52. Marner - 18. a 52. z trest. střílení Dadonov, 15. Benn, 59. W. Johnston. Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.517. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander, 2. Tavares (oba Toronto), 3. Dadonov (Dallas).

Chicago - Minnesota 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 34. N. Foligno - 13. Lucchini, 51. M. Foligno. Střely na branku: 21:25. Petr Mrázek odchytal za Chicago 57 minut a 33 sekund, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zákroků měl 92 procent. Diváci: 17.230. Hvězdy zápasu: 1. Lettieri (Minnesota), 2. N. Foligno (Chicago), 3. M. Foligno (Minnesota).

NY Rangers - Tampa Bay 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky: 22. Vesey, 38. Brodzinski, 59. Vesey - 46. Hagel. Střely na branku: 24:19. Diváci: 17.208. Hvězdy zápasu: 1. Vesey, 2. Brodzinski, 3. J. Quick (všichni NY Rangers).

6.Arizona4823322143:14749
7.Minnesota5022523151:16749