Spolek divadelních ochotníků v Radnicích funguje od poloviny 19. století

9. únor 2024 20:00

Možná i vy sami hrajete nebo u vás někdo ve svém volnu ochotničí. V novém seriálu Ochotníci sobě vám představíme amatérské soubory na západě Čech. První díl je věnován Spolku divadelních ochotníků v Radnicích na Rokycansku.

Historie Spolku divadelních ochotníků v Radnicích se začala psát už v polovině 19. století. „Od roku 1850 funguje nepřetržitě, což je další zajímavost. S výjimkou poválečných let, kdy spolky byly po soběslavském sjezdu zrušeny všechny, nejenom divadelní. A v roce 1995 se z divadelního souboru při radnickém kulturním domě znovu stal Spolek divadelních ochotníků,“ přibližuje jeden ze členů spolku René Keller.

Další členkou spolku je i Jaroslava Smetáková. Tu k ochotnickému divadlu přivedl jeden významný radnický rodák. „Jela jsem z práce vlakem a odchytil mě pan Václav Kotva. Herec činoherního divadla, který už mezi námi není. Zeptal se mě. Sháněli právě herečku na divadelní hru Romantikové. Já jsem mu na to kývla a do měsíce, do dvou začaly zkoušky a začala jsem hrát divadlo,“ říká.

Herec Václav Kotva byl dlouholetým členem Spolku divadelních ochotníků v Radnicích, kde za dobu svého trvání vychoval několik svých následovníků. „Působil od válečných let jako herec, režisér našeho spolku. Později se stal členem Činoherního klubu v Praze, a jako takový je znám. Je tady celá generace. Já jsem jedním z jejích členů, kteří u Václava Kotvy jako režiséra, začínali jako mladí. On se cílevědomě věnoval mládeži, nastupující generaci radnických ochotníků a dodneška jsme mu samozřejmě za to vděčni a rádi na něj vzpomínáme,“ dodává René Keller.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.