Menu
Přihlásit se

Už několik dní mne nepřestává udivovat, jaká stavidla ryzího šaškovství dokázal rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimirem Putinem otevřít.

Tomáš Tyl
Publikováno 11/02/2024
Doba čtení 3 min.

Nemohu před sebou nevidět rok 2015, kdy dělal ne nepodobný rozhovor Michal Kubal z ČT s Bašárem Asadem v Sýrii. Kubal je pravověrný mainstreamový žurnalista, ale i přesto to tehdy schytal ze všech stran: Proč nebyl k Asadovi tvrdší, proč mu nedával ostřejší otázky, proč ho nechal tak moc mluvit, proč ho nepřerušil, když podle nás (a my máme vždycky pravdu) lhal nebo neříkal celou pravdu a celkově – proč Asad neříkal, co chceme slyšet my a když to neříkal, tak proč s ním dělal Kubal rozhovor?!

U Carlsona je to jak přes kopírák – v podstatě to vypadá, že když děláte rozhovor s někým, koho tzv. „kolektivní Západ“ nemá rád, je vaší povinností mu podat ruku, u toho jej kopnout do rozkroku, ruku mu zkroutit za zády, pak ho natáhnout na skřipec a „on už nám poví, co budeme chtít“.

Kdo by kdy tušil, že podle našich novinářů 21. století bude představa ideálního rozhovoru „s diktátorem“ vypadat jako Tereziánský návod z 18. století k provádění práva útrpného?

Constitutio Criminalis Theresiana – Hrdelní řád Marie Terezie, tzv. Tereziana nebo Theresiana byl posledním předosvícenským trestním zákoníkem s územní působností i na české země. Byla vyhlášena roku 1768. Zdroj: archiv

Až se člověk zamýšlí, zda se někteří lidé, kteří o sobě tvrdí, že jsou novináři či žurnalisté, neminuli povoláním… Možná by se jako inkvizitoři uplatnili lépe. A jistě by jim to i neméně šmakovalo.

Kladivo na čarodějnice, film režiséra Otakara Vávry z roku 1969 – foto z úvodní scény s Václavem Lohniským. Zdroj: archiv

Ještě legračnější jsou vývojová stádia reakcí těch, kterým se rozhovor s Putinem nelíbí.

  1. Jak to, že Putin dává rozhovor Carlsonovi, když my jej o rozhovor žádáme už celé měsíce a on s nikým nechce mluvit?! („…zpravodaj BBC v Rusku Steve Rosenberg uvedl, že stanice v posledních 18 měsících podala Kremlu několik žádostí. „Vždy jsme dostali odpověď ‚ne‘,“ napsal Rosenberg. Citace z textu.
  2. Putin řekl to, co jsme věděli, že řekne, takže rozhovor byl zbytečný.
  3. Protože jsme neslyšeli to, co jsme chtěli slyšet, rozhovor vůbec neměl vzniknout.

Asi nepřekvapí zuřivé rozbory Alexe Švamberka na Novinkách, které vyčítají Putinovi ne, co řekl, ale paradoxně to, co neřekl. Švamberk se pohoršuje nad tím, že Putin uvedl, že Polsko spolupracovalo s nacistickým Německem a neuvedl, že tak učinil i Sovětský svaz podpisem Molotov-Ribbentrop. No, to nepochybně – ale stačí si do Googlu zadat „smlouva německo pilsudski“ a vypadne vám text „Šestadvacátého ledna 1934 byl podepsán pakt o neútočení mezi Německem a Polskem. Jeho součástí byl závazek na mezinárodní úrovni jednat bilaterálně či deset let klidu zbraní. Důležité bylo i uznání polských hranic, určených Versailleskou mírovou smlouvou, či konec celních válek mezi oběma státy.“ – aneb Německo-polský pakt o neútočení zde.

Ano, Putin neřekl celou pravdu, ale to přece neříká ani naše strana. Už athénský dramatik Aischylos víc než 500 let před naším letopočtem napsal „První obětí každé války je pravda.“ Okolnosti vypovězení této smlouvy jsou dobře známy – šlo právě o Československo, kdy nám v rámci výsledků Mnichovské konference Poláci zabrali Těšínsko.

Zdroj: archiv

Škoda, že naše předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová – Adamová neumí pracovat ani s Googlem a veřejně se ztrapňuje, když tvrdí, že spolupráce Polska s nacistickým Německem je „alternativní historickou realitou“. No, ona je to prostě pravda. A že to neví předsedkyně Sněmovny – to je více než smutné.

Na své nové dno si však sáhl například letitý redaktor ČT Miroslav Karas, který na otázku iDnes: „Interview Tuckera Carlsona s Vladimirem Putinem zhlédlo jen během prvních pár hodin na síti X přes 100 milionů lidí. Co na něj říkáte?“ zcela otevřeně odpověděl: „Působilo to na mě jako rozhovor, který provedl člověk, který se vzdaluje od novinařiny a který ze sebe udělal jen užitečného idiota. Zazněla jen prázdná slova, respektive Putinova tvrzení, jež jsme už všichni mnohokrát slyšeli, a celkově to byl nekvalitní rozhovor, ke kterému vůbec nemělo dojít.“ (Citace z textu).

Zkrátka, když se Vám nelíbí odpovědi, vůbec se nemáte ptát!

Myslím, že tím Miroslav Karas jako hlas celého mainstreamu povýšil na novou úroveň rčení „Bav se s volem o sobotě, když jde v pátek na porážku“. Možná by bylo lepší, kdyby si ty odpovědi psali rovnou sami „novináři“, ne?

Čtěte také: 

Interview s Putinem: Válku na Ukrajině vyprovokovali Američané a mohou ji také zastavit

Kdo je Tucker Carlson, který vyzpovídal Putina

Vaše fiasko se CIA. Putin Carlsona zaskočil citlivou osobní informací 

Putin uvažuje racionálně a je ochotný jednat, hodnotí Drulák

Komentáře (6)

  1. Nejlepší bylo, jak se „novináři“ předháněli s odsudkem rozhovoru (a Carlsona, že prý není žádný novinář) ještě předtím, než byl zveřejněn. A samozřejmě v čele tohoto průvodu šel primitivní režimní poskok Bartkovský z Reflexu.

    1. Novináři, redaktoři mainstreamu a i politici 5k jsou opravdoví demokrati. Pokud to není naše pravda jste dezolati, kolaboranti, chcimírové a mají i další moc milé názvy. Diskuse nula. Vůbec netuší co řekl Volter: nesouhlasím s vámi, ale budu vždy prosazovat, abyste mohl svůj názor říkat. Jo to je pak demokracie.

  2. Přesný popis tristní situace v dnešní „novinařině“.
    Nikdy bych nečekal, že po svobodě v devadesátkách mj s tehdejší českou sodou se dožiji návratu dob mého mládí.

    1. Je to horší než za vašeho mládí.
      Tenkrát bylo kam zdrhnout. Dnes je to na západ od nás už skoro horší než tady.

Napsat komentář