De Bruyne režíroval v Kodani výhru Citizens, marodkou zkoušený Real uspěl v Lipsku

Manchester City potvrdil roli favorita a v prvním utkání osmifinále Ligy mistrů zvítězil na hřišti Kodaně 3:1. Obhájci trofeje vykročili za triumfem již po 10 minutách hry, kdy je do vedení poslal Kevin De Bruyne. Belgický záložník, jenž na podzim vynechal všechny duely v základní skupině soutěže kvůli zranění, si navíc v nastavení první půle připsal asistenci u vítězné trefy Bernarda Silvy a v samotném závěru duelu přichystal i poslední branku. V dresu Kodaně se gólově uvedl debutující Magnus Mattsson.

Obhájce ušaté trofeje z Manchesteru přijížděl na hřiště Kodaně ve fantastické formě. Citizens neprohráli již 13 soutěžních utkání v řadě, přičemž hned 12krát vyhráli. Po zranění se navíc do sestavy vrátil i Erling Haaland, jenž už stihl o víkendu dvěma góly sestřelit Everton. Seveřané na rozdíl od rozjetého soupeře sehráli kvůli ligové zimní přestávce jen několik přátelských klání, a tak byl jejich výkon v klíčovém střetnutí velkým otazníkem.

Pořádně horké chvilky přišly pro kodaňské Lvy již v sedmé minutě, kdy se k dorážce tlačil Nathan Aké, z těsné blízkosti však nedokázal poslat balon mezi tyče. Netrvalo dlouho a tým z Manchesteru se dočkal první gólové radosti. Pěkně utaženou ranou na zadní tyč rozvlnil síť De Bruyne. Kodaň byla pod permanentním tlakem, který střelou z velkého úhlu málem přetavil ve druhý příspěvek Phil Foden, slovenský bek Denis Vavro totiž nešikovnou hlavičkou nasměroval nepřesný projektil na vlastní břevno. Obrovský šok přišel krátce po půlhodině hry, kdy se po bídné rozehrávce Edersona nádhernou střelou zpoza vápna, která byla vůbec prvním přesným zakončením Löverne, podařilo srovnat skóre Mattssonovi. V nastaveném čase se však šťastným odrazem dostal míč před volného Silvu a ten vydařeným obstřelem uklidnil Citizens.

Po hodině hry měl velkou příležitost Andreas Cornelius, na něj mířící centr ovšem parádním defenzivním zákrokem neutralizoval Aké. Mnoho fotbalové krásy dal své ráně z hranice vápna Jérémy Doku, statečným skokem ale domácí podržel polský gólman Kamil Grabara. Konečné skóre zápasu bylo určeno až v nastaveném čase, kdy se po dlouhém závaru v domácím vápně dostal k ráně ze střední vzdálenosti Foden a nezaváhal.

Citizens tak v Kodani nedopustili překvapení a do odvety si odvezli dvougólový náskok. Druhý zápas je na programu 6. března na Etihad Stadium.

Marodkou zkoušený Real uspěl v Lipsku zásluhou Díaze

Fotbalisté Lipska nestačili v prvním utkání osmifinále Ligy mistrů na Real Madrid a před vlastními fanoušky padli 0:1. Zraněními zmítaná defenziva Bílého baletu sice musela v úvodu čelit aktivnímu Benjaminu Šeškovi, jako první se však po poločasové přestávce prosadili hosté. Výstavní trefou se prezentoval Brahim Díaz, jenž poskytl Los Merengues výhodu do odvety. Španělský celek tak v letošním ročníku milionářské soutěže stále ani jednou nezaváhal.

Real Madrid naposledy v důležitém ligovém utkání smetl Gironu čtyřmi góly, čímž si upevnil první místo v LaLize. Dobrou náladu v táboru Bílého baletu ovšem kazila zranění, která decimovala spoustu klíčových hráčů. Nově se na marodku, okupovanou především obránci, přidal Jude Bellingham, jenž si poranil kotník. Naděje Lipska na úspěch se tak navyšovaly, forma německého celku ovšem napovídala o opaku. Býci totiž z předchozích pěti klání vyhráli jen jednou.

Domácí rozvlnili síť za Andrijem Luninem už ve druhé minutě. Šeško v malém vápně usměrnil hlavou do branky střelu Xavera Schlagera, mladý Slovinec si však nepohlídal ofsajd. Své zaváhání mohl napravit v 10. minutě, průnikovou přihrávku do vápna od Daniho Olma ale nezužitkoval a zamířil pouze do vyběhnutého brankáře hostů. Obraně Bílého baletu dělal Šeško velké problémy, jeho další pokus z rychlého protiútoku stihl Aurélien Tchouaméni sotva srazit do boční sítě. Svěřenci Carla Ancelottiho v prvním poločase obecně tahali za kratší konec a tempo diktovali především Býci, jenže ani oni se nedokázali propracovat k nebezpečnému zakončení.

Po přestávce nastoupili hosté na trávník jako vyměnění a velmi rychle se ujali vedení. Díaz sólovou akcí z pravé strany obešel tři hráče a z hranice vápna míč nechytatelně umístil na zadní tyč. Na opačném konci hřiště se pokoušel bleskově odpovědět Olmo, jehož tvrdou střelu pod břevno dokázal gólman vyrazit mimo nebezpečí. Záhy byl blízko navýšení náskoku hostů Rodrygo, v poslední chvíli však riskantním skluzem ve vápně odrazil jeho ránu Schlager. Neúspěšný byl po rychlém protiútoku i Vinícius Júnior, jehož ležérní zakončení vnějším nártem zastavila tyč. V 84. minutě se opět vytáhl ukrajinský brankář proti střele Amadoua Haïdary, která neomylně mířila do levého horního rohu, a nedovolil tak vyrovnání.

Real Madrid tak v Německu uspěl a do domácí odvety, která se uskuteční 6. března, si odvezl nejtěsnější možný náskok.

Úvodní osmifinálová utkání Ligy mistrů:

Lipsko - Real Madrid 0:1 (0:0)

Branka: 48. Díaz. Rozhodčí: Peljto - Ibrisimbegovič, Beljo (všichni Bosna a Herc.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Simakan, Poulsen, Šeško, Rose (trenér) - Carvajal, Vinícius Júnior. Diváci: 45.000.

Lipsko: Gulácsi - Simakan, Klostermann, Orbán, Raum - Olmo (75. Elmas), Henrichs (75. Haidara), Schlager (90.+1 Kampl), Simons - Openda (75. Poulsen), Šeško. Trenér: Rose.

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Nacho, Tchouaméni, Mendy - Valverde, Kroos, Camavinga, Díaz (84. Vázquez) - Rodrygo (84. Joselu), Vinícius Júnior. Trenér: Ancelotti.

FC Kodaň - Manchester City 1:3 (1:2)

Branky: 34. Mattsson - 10. De Bruyne, 45.+1 Silva, 90.+2 Foden. Rozhodčí: Sánchez - Cabaňero, Prieto - Munuera (video, všichni Šp.). ŽK: Neestrup (trenér, Kodaň). Diváci: 35.000.

FC Kodaň: Grabara - Jelert, Vavro, McKenna, Diks - Mattsson (81. Larsson), Falk, Goncalves (70. Höjlund) - Achúri (81. Sörensen), Claesson (55. Cornelius), Elyounoussi. Trenér: Neestrup.

Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Stones, Aké - Rodri - Silva (78. Nunes), De Bruyne, Grealish (21. Doku), Foden - Haaland. Trenér: Guardiola.