Hronek a Pastrňák si připsali v NHL dvě asistence

foto Utkání zámořské hokejové NHL Chicago Blackhawks - Vancouver Canucks, 13. února 2024. Filip Hronek z Vancouveru.

New York - Obránce Filip Hronek přispěl v NHL dvěma přihrávkami k výhře hokejistů Vancouveru 4:2 v Chicagu. Porážku od lídra soutěže neodvrátil brankář Petr Mrázek, který kryl 34 z 38 střel. Dvě asistence si připsal i útočník David Pastrňák, ale neuspěl ve třetím kole rozstřelu a s Bostonem podlehl doma Tampě Bay 2:3 po nájezdech. Connor McDavid šesti přihrávkami režíroval kanonádu Edmontonu 8:4 nad Detroitem.

Fotogalerie

Kromě Mrázka neuspěli ani další dva čeští gólmani. Davida Ritticha, který minule vychytal čisté konto, střídali trenéři Los Angeles v Buffalu po dvou třetinách. Jihlavský rodák pustil pět branek ze 15 střel a Kings nakonec utrpěli debakl 0:7. Lukáš Dostál inkasoval pětkrát z 38 střel při prohře Anaheimu 0:5 v Montrealu.

Ondřej Palát se podílel přihrávkou na výhře New Jersey 4:2 v Nashvillu. Nečekaným hrdinou Toronta se stal Bobby McCann, který po asistenci Davida Kämpfa zkompletoval hattrick a zařídil vítězství 4:1 nad St. Louis. Třemi góly se blýskl i Brady Tkachuk, který pomohl Ottawě k výhře 6:3 nad Columbusem.

Hronek připravil první dva góly zápasu. Český obránce založil v 11. minutě přečíslení dva na jednoho, které po efektní souhře zakončil do prázdné branky Conor Garland. Stejný hráč zvýšil zhruba v polovině zápasu náskok Vancouveru, když se po Hronkově střele odrazil puk od jeho brusle do sítě.

Hronek si první přihrávkou v zápase vytvořil nové kariérní maximum v počtu bodů za sezonu. Na kontě má aktuálně 41 bodů (4+37) a v produktivitě obránců soutěže je devátý. S 37 kladnými body vede statistiku +/-.

Zbývající dva góly inkasoval Mrázek, který chytal popáté za sebou, na přelomu druhé a třetí třetiny. Za stavu 2:1 jej překonal z dorážky Nils Höglander a povedeným blafákem se blýskl Dakota Joshua. "Kdyby nebylo Mrázka, prohrávali jsme po prvních deseti minutách 0:4. Nevyhrávali jsme souboje, nespolupracovali jsme," zlobil se obránce Seth Jones po sedmé prohře Chicaga v řadě.

Boston vyrovnal v prostřední třetině z 0:2 na 2:2. Kontaktní gól vstřelil od modré čáry Charlie McAvoy, na něhož navázal z dorážky James van Riemsdyk. Pastrňák si u obou branek připsal druhou asistenci. Havířovský rodák ale neuspěl v rozstřelu v situaci, kdy musel nájezd proměnit, aby zápas pokračoval. Český útočník zvolil jednoduché řešení, Andrej Vasilevskij jeho střelu zastavil.

"Byli jsme mnohem lepší," prohlásil Pastrňák, který měl v poslední minutě prodloužení na hokejce gól, Vasilevskij ale opět skvěle zasáhl. "Odehráli jsme jako tým velmi dobrý zápas, můžeme si z něj odnést nějaká pozitiva. Bohužel jsme nevyhráli, ale tak to někdy chodí," doplnil český útočník.

Rozhodl Brayden Point, který tím pokazil tisící zápas Brada Marchanda v NHL. Pětatřicetiletý útočník je všechny odehrál v dresu Bostonu, což se v klubové historii povedlo před ním jen sedmi hráčům včetně Davida Krejčího.

Dočasný trenér Los Angeles Jim Hiller poznal po úspěšné premiéře proti Edmontonu (4:0) odvrácenou tvář týmu. "Naší klubovou identitou je defenziva a dobré pokrytí obranného pásma. To jsem u nás neviděl," komentoval výprask 0:7 v Buffalu. Rittich za inkasované góly nemohl. Na druhé straně zneškodnil Ukko-Pekka Luukkonen 33 střel.

Obránce Anaheimu Cam Fowler označil výkon týmu v Montrealu za otřesný. Domácí je přestříleli 38:13. Dostál odolával do 22. minuty a ve druhé třetině inkasoval třikrát.

"Nebyl to jednoduchý večer, ale jako gólman musíte být připraveni na všechno," řekl Dostál. "Pustil jsem pět gólů, pravděpodobné jsem mohl týmu pomoct více. Probereme to u videa a řekneme si, co můžu příště udělat lépe," dodal. Na triumfu Canadiens se podílel gólem a dvěma asistencemi Juraj Slafkovský, který zaznamenal v utkání NHL poprvé tři body.

McDavid si čtyři přihrávky připsal ve třetí třetině, do které vstupoval Edmonton za stavu 3:3 a ovládl ji 5:1. Kanadská hvězda nasbírala šest přihrávek v zápase NHL poprvé. Rekord drží Wayne Gretzky a Billy Taylor se sedmi asistencemi. "Hraji s dobrými hráči a zápas se nám povedl. Měli jsme ale i štěstí," řekl McDavid, který získal šest bodů v utkání podruhé v NHL.

Do střelecké formy se dostal Alexandr Ovečkin, který skóroval v šestém utkání za sebou a na kontě má v historické tabulce kanonýrů 836 tref. Od překonání Gretzkyho rekordu jej dělí 59 zásahů. Branka ruského útočníka ale neodvrátila prohru Washingtonu 3:6 s Coloradem. Vítězství řídil Artturi Lehkonen (2+2).

Výsledky NHL:

Boston - Tampa Bay 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 23. McAvoy (Pastrňák), 37. Van Riemsdyk (Pastrňák) - 4. Černák, 22. Kučerov, rozhodující sam. nájezd Point. Střely na branku: 38:25. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Point (Tampa Bay), 3. McAvoy (Boston).

Buffalo - Los Angeles 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)

Branky: 17. a 48. Greenway, 5. Peterka, 20. Okposo, 27. Dahlin, 35. Benson, 45. Tuch. Střely na branku: 24:33. David Rittich odchytal za Los Angeles první dvě třetiny, inkasoval pět gólů ze 17 střel a úspěšnost zásahů měl 70,6 procenta. Diváci: 13.292. Hvězdy zápasu: 1. Greenway, 2. Luukkonen, 3. Dahlin (všichni Buffalo).

Toronto - St. Louis 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky: 5., 49. a 59. B. McCann (na třetí Kämpf), 17. W. Nylander - 26. Toropčenko. Střely na branku: 32:15. Diváci: 18.307. Hvězdy zápasu: 1. B. McCann, 2. Gregor (oba Toronto), 3. Toropčenko (St. Louis).

Montreal - Anaheim 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky: 30. a 37. Suzuki, 22. Evans, 48. Slafkovský, 58. Gignac. Střely na branku: 38:13. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval pět branek z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 86,8 procenta. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Suzuki, 2. Slafkovský, 3. Primeau (všichni Montreal).

Ottawa - Columbus 6:3 (3:1, 2:2, 1:0)

Branky: 10., 11. a 37. B. Tkachuk, 15. Giroux, 26. Greig, 60. Brannström - 8. Voronkov, 31. Jenner, 34. Roslovic. Střely na branku: 30:40. Diváci: 15.203. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. Giroux, 3. Greig (všichni Ottawa).

Washington - Colorado 3:6 (2:2, 0:2, 1:2)

Branky: 10. Malenstyn, 10. McMichael, 49. Ovečkin - 29. a 60. Lehkonen, 3. Colton, 5. D. Toews, 38. Rantanen, 60. Wood. Střely na branku: 27:37. Diváci: 17.878. Hvězdy zápasu: 1. Lehkonen, 2. Colton (oba Colorado), 3. Mantha (Washington).

NY Islanders - Seattle 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 35. Palmieri - 6. Beniers, rozhodující sam. nájezd Tatar. Střely na branku: 27:30. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Beniers (oba Seattle), 3. Sorokin (NY Islanders).

Nashville - New Jersey 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky: 5. O'Reilly, 28. Novak - 43. a 60. Hischier (na první Palát), 22. J. Hughes, 55. Meier. Střely na branku: 32:47. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. J. Hughes (oba New Jersey), 3. Novak (Nashville).

Dallas - Carolina 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky: 10. Hintz, 26. Marchment, 45. J. Robertson, 58. Duchene - 21. J. Staal, 36. Fast. Střely na branku: 23:34. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. J. Robertson (oba Dallas), 3. J. Staal (Carolina).

Chicago - Vancouver 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 37. T. Johnson, 54. Korchinski - 11. a 29. Garland (na obě Hronek), 39. Höglander, 47. Joshua. Střely na branku: 23:38. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval čtyři branky z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 89,5 procenta. Diváci: 16.452. Hvězdy zápasu: 1. Joshua, 2. Garland, 3. Hronek (všichni Vancouver).

Edmonton - Detroit 8:4 (2:1, 1:2, 5:1)

Branky: 44. a 58. Nugent-Hopkins, 9. Draisaitl, 12. Ceci, 31. Bouchard, 41. Holloway, 53. Hyman, 54. E. Kane - 16. DeBrincat, 32. Veleno, 35. P. Kane, 56. Perron. Střely na branku: 36:38. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Bouchard, 3. Ceci (všichni Edmonton).

Střelci:

1. Matthews (Toronto) 42 branek, 2. Reinhart (Florida) 39, 3. Kučerov (Tampa Bay) 34, 4. Pastrňák (Boston) 33, 5. Hyman (Edmonton), MacKinnon (Colorado) oba 32, 7. Panarin (NY Rangers) 31, 8. Boeser (Vancouver) 30, 9. Rantanen (Colorado) 29, 10. Crosby (Pittsburgh), E. Pettersson (Vancouver) oba 28, ...74. Nečas (Carolina) 16, 88. Hertl (San Jose) 15.

5.Nashville5327224160:16856
6.Minnesota5224523159:17253