Pastrňák si připsal dvě nahrávky, klíčový nájezd ale neproměnil a Boston padl

Sport ČTK Sport, ČTK
14. 2. 2024 8:01
Obránce Filip Hronek přispěl v NHL dvěma přihrávkami k výhře hokejistů Vancouveru 4:2 v Chicagu. Porážku od lídra soutěže neodvrátil brankář Petr Mrázek, který kryl 34 z 38 střel. Dvě asistence si připsal i útočník David Pastrňák, ale neuspěl ve třetím kole rozstřelu a s Bostonem podlehl doma Tampě Bay 2:3 po nájezdech. Connor McDavid šesti přihrávkami režíroval kanonádu Edmontonu 8:4 nad Detroite
Útočník Bostonu David Pastrňák se snaží ujet s pukem Tylerovi Mottemu z Tampy
Útočník Bostonu David Pastrňák se snaží ujet s pukem Tylerovi Mottemu z Tampy | Foto: Reuters

Kromě Mrázka neuspěli ani další dva čeští gólmani. Davida Ritticha, který minule vychytal čisté konto, střídali trenéři Los Angeles v Buffalu po dvou třetinách.

Jihlavský rodák pustil pět branek ze 15 střel a Kings nakonec utrpěli debakl 0:7. Lukáš Dostál inkasoval pětkrát z 38 střel při prohře Anaheimu 0:5 v Montrealu.

Ondřej Palát se podílel přihrávkou na výhře New Jersey 4:2 v Nashvillu. Nečekaným hrdinou Toronta se stal Bobby McCann, který po asistenci Davida Kämpfa zkompletoval hattrick a zařídil vítězství 4:1 nad St. Louis. Třemi góly se blýskl i Brady Tkachuk, který pomohl Ottawě k výhře 6:3 nad Columbusem.

Hronek připravil první dva góly zápasu. Český obránce založil v 11. minutě přečíslení dva na jednoho, které po efektní souhře zakončil do prázdné branky Conor Garland. Stejný hráč zvýšil zhruba v polovině zápasu náskok Vancouveru, když se po Hronkově střele odrazil puk od jeho brusle do sítě.

Hronek si první přihrávkou v zápase vytvořil nové kariérní maximum v počtu bodů za sezonu. Na kontě má aktuálně 41 bodů (4+37) a v produktivitě obránců soutěže je devátý. S 37 kladnými body vede statistiku +/-.

Zbývající dva góly inkasoval Mrázek, který chytal popáté za sebou, na přelomu druhé a třetí třetiny. Za stavu 2:1 jej překonal z dorážky Nils Höglander a povedeným blafákem se blýskl Dakota Joshua.

"Kdyby nebylo Mrázka, prohrávali jsme po prvních deseti minutách 0:4. Nevyhrávali jsme souboje, nespolupracovali jsme," zlobil se obránce Seth Jones po sedmé prohře Chicaga v řadě.

Boston vyrovnal v prostřední třetině z 0:2 na 2:2. Kontaktní gól vstřelil od modré čáry Charlie McAvoy, na něhož navázal z dorážky James van Riemsdyk. Pastrňák si u obou branek připsal druhou asistenci.

Havířovský rodák ale neuspěl v rozstřelu v situaci, kdy musel nájezd proměnit, aby zápas pokračoval. Český útočník zvolil jednoduché řešení, Andrej Vasilevskij jeho střelu zastavil.

"Byli jsme mnohem lepší," prohlásil Pastrňák, který měl v poslední minutě prodloužení na hokejce gól, Vasilevskij ale opět skvěle zasáhl.

"Odehráli jsme jako tým velmi dobrý zápas, můžeme si z něj odnést nějaká pozitiva. Bohužel jsme nevyhráli, ale tak to někdy chodí," doplnil český útočník.

Rozhodl Brayden Point, který tím pokazil tisící zápas Brada Marchanda v NHL. Pětatřicetiletý útočník je všechny odehrál v dresu Bostonu, což se v klubové historii povedlo před ním jen sedmi hráčům včetně Davida Krejčího.

Dočasný trenér Los Angeles Jim Hiller poznal po úspěšné premiéře proti Edmontonu (4:0) odvrácenou tvář týmu.

"Naší klubovou identitou je defenziva a dobré pokrytí obranného pásma. To jsem u nás neviděl," komentoval výprask 0:7 v Buffalu. Rittich za inkasované góly nemohl. Na druhé straně zneškodnil Ukko-Pekka Luukkonen 33 střel.

Obránce Anaheimu Cam Fowler označil výkon týmu v Montrealu za otřesný. Domácí je přestříleli 38:13. Dostál odolával do 22. minuty a ve druhé třetině inkasoval třikrát.

"Nebyl to jednoduchý večer, ale jako gólman musíte být připraveni na všechno," řekl Dostál.

"Pustil jsem pět gólů, pravděpodobné jsem mohl týmu pomoct více. Probereme to u videa a řekneme si, co můžu příště udělat lépe," dodal. Na triumfu Canadiens se podílel gólem a dvěma asistencemi Juraj Slafkovský, který zaznamenal v utkání NHL poprvé tři body.

McDavid si čtyři přihrávky připsal ve třetí třetině, do které vstupoval Edmonton za stavu 3:3 a ovládl ji 5:1. Kanadská hvězda nasbírala šest přihrávek v zápase NHL poprvé. Rekord drží Wayne Gretzky a Billy Taylor se sedmi asistencemi.

"Hraji s dobrými hráči a zápas se nám povedl. Měli jsme ale i štěstí," řekl McDavid, který získal šest bodů v utkání podruhé v NHL.

Do střelecké formy se dostal Alexandr Ovečkin, který skóroval v šestém utkání za sebou a na kontě má v historické tabulce kanonýrů 836 tref. Od překonání Gretzkyho rekordu jej dělí 59 zásahů.

Branka ruského útočníka ale neodvrátila prohru Washingtonu 3:6 s Coloradem. Vítězství řídil Artturi Lehkonen (2+2).

Výsledky NHL:

Boston - Tampa Bay 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 23. McAvoy (Pastrňák), 37. Van Riemsdyk (Pastrňák) - 4. Černák, 22. Kučerov, rozhodující sam. nájezd Point. Střely na branku: 38:25. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Marchand (Boston), 2. Point (Tampa Bay), 3. McAvoy (Boston).

Buffalo - Los Angeles 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)

Branky: 17. a 48. Greenway, 5. Peterka, 20. Okposo, 27. Dahlin, 35. Benson, 45. Tuch. Střely na branku: 24:33. Rittich odchytal za Los Angeles první dvě třetiny, inkasoval pět gólů ze 17 střel a úspěšnost zásahů měl 70,6 procenta. Diváci: 13.292. Hvězdy zápasu: 1. Greenway, 2. Luukkonen, 3. Dahlin (všichni Buffalo).

Toronto - St. Louis 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Branky: 5., 49. a 59. B. McCann (na třetí Kämpf), 17. W. Nylander - 26. Toropčenko. Střely na branku: 32:15. Diváci: 18.307. Hvězdy zápasu: 1. B. McCann, 2. Gregor (oba Toronto), 3. Toropčenko (St. Louis).

Montreal - Anaheim 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky: 30. a 37. Suzuki, 22. Evans, 48. Slafkovský, 58. Gignac. Střely na branku: 38:13. Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval pět branek z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 86,8 procenta. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Suzuki, 2. Slafkovský, 3. Primeau (všichni Montreal).

Ottawa - Columbus 6:3 (3:1, 2:2, 1:0)

Branky: 10., 11. a 37. B. Tkachuk, 15. Giroux, 26. Greig, 60. Brannström - 8. Voronkov, 31. Jenner, 34. Roslovic. Střely na branku: 30:40. Diváci: 15.203. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. Giroux, 3. Greig (všichni Ottawa).

Washington - Colorado 3:6 (2:2, 0:2, 1:2)

Branky: 10. Malenstyn, 10. McMichael, 49. Ovečkin - 29. a 60. Lehkonen, 3. Colton, 5. D. Toews, 38. Rantanen, 60. Wood. Střely na branku: 27:37. Diváci: 17.878. Hvězdy zápasu: 1. Lehkonen, 2. Colton (oba Colorado), 3. Mantha (Washington).

NY Islanders - Seattle 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 35. Palmieri - 6. Beniers, rozhodující sam. nájezd Tatar. Střely na branku: 27:30. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer, 2. Beniers (oba Seattle), 3. Sorokin (NY Islanders).

Nashville - New Jersey 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky: 5. O'Reilly, 28. Novak - 43. a 60. Hischier (na první Palát), 22. J. Hughes, 55. Meier. Střely na branku: 32:47. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. J. Hughes (oba New Jersey), 3. Novak (Nashville).

Dallas - Carolina 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky: 10. Hintz, 26. Marchment, 45. J. Robertson, 58. Duchene - 21. J. Staal, 36. Fast. Střely na branku: 23:34. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Oettinger, 2. J. Robertson (oba Dallas), 3. J. Staal (Carolina).

Chicago - Vancouver 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky: 37. T. Johnson, 54. Korchinski - 11. a 29. Garland (na obě Hronek), 39. Höglander, 47. Joshua. Střely na branku: 23:38. Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval čtyři branky z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 89,5 procenta. Diváci: 16.452. Hvězdy zápasu: 1. Joshua, 2. Garland, 3. Hronek (všichni Vancouver).

Edmonton - Detroit 8:4 (2:1, 1:2, 5:1)

Branky: 44. a 58. Nugent-Hopkins, 9. Draisaitl, 12. Ceci, 31. Bouchard, 41. Holloway, 53. Hyman, 54. E. Kane - 16. DeBrincat, 32. Veleno, 35. P. Kane, 56. Perron. Střely na branku: 36:38. Diváci: 1á.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Bouchard, 3. Ceci (všichni Edmonton).

5. Nashville 53 27 2 24 160:168 56
6. Minnesota 52 24 5 23 159:172 53
7. Arizona 51 23 4 24 152:160 50
8. Chicago 53 14 3 36 111:187 31