Pastrňák pomohl Bostonu k výhře, Nečas nastartoval Carolinu

foto Utkání zámořské hokejové NHL Carolina Hurricanes - Chicago Blackhawks, 19. února 2024. Zleva Martin Nečas, Sebastian Aho a Tony DeAngelo z Caroliny se radují z gólu.

New York - David Pastrňák pomohl svým 35. gólem v sezoně NHL ukončit po čtyřech zápasech sérii porážek hokejistů Bostonu. Bruins zdolali Dallas 4:3 po samostatných nájezdech. Martin Nečas gólem a asistencí pomohl Carolině k výhře 6:3 nad Chicagem. Gólman Blackhawks Petr Mrázek kryl 36 střel.

Fotogalerie

Pastrňák se podílel na obratu Bostonu, který končil sedmizápasovou sérii na domácím ledě, během níž dosud vyhrál jediný duel. Ještě na začátku 59. minuty Bruins prohrávali 2:3, ale při hře bez brankáře Charlie McAvoy nahrál do levého kruhu Pastrňákovi, jenž střelou z úhlu bez přípravy v čase 58:15 vyrovnal na 3:3.

"Kluci při hře v šesti opět ukázali, jací jsou to hokejisté. Je dobře, že jsme srovnali a nakonec jsme to dovedli do vítězného konce, protože jsme se po nevydařených zápasech potřebovali výsledkově chytit," řekl trenér Bostonu Jim Montgomery.

Patrňák se stal čtvrtým hokejistou v této sezoně, jenž dosáhl na metu 80 bodů. Dokázal to v 56. utkání ročníku jako nejrychlejší hráč Bostonu od Adama Oatese v sezoně 1993/94. Na Pastrňákově trefě se asistencí podílel i kapitán Brad Marchand, jenž hrál jubilejní 1000. utkání v NHL.

Český útočník pak byl jedním z neúspěšných střelců v dlouhých nájezdech, které rozhodl až v deváté sérii obránce McAvoy. Hokejistům Dallasu nebylo nic platné, že domácí tým přestříleli 46:28.

Druhý gól Bostonu vstřelil Justin Brazeau, jenž krátce před zápasem podepsal s Bruins dvouletou dvoucestnou smlouvu a ve 26 letech absolvoval debut v elitní soutěži. "Je to neuvěřitelný pocit. Čekal jsem na tuhle chvíli dlouho. Tvrdě jsem pracoval, abych se do NHL dostal a mám velkou radost, že se kruh uzavřel," uvedl Brazeau.

Stars před zápasem povolali z farmy Matěje Blümela, do sestavy na utkání se ale třiadvacetiletý český útočník nedostal a na první start v této sezoně NHL tak stále čeká.

Sedmnáct gólů viděli diváci v St. Paul, kde Minnesota v divokém utkání přestřílela 10:7 Vancouver. Domácí Wild v závěru druhé třetiny prohrávali 2:5, ale pěti góly v úvodních pěti minutách třetí části skóre otočili a celkově třetí třetinu vyhráli 7:2.

"Při hře pět na pět jsme si vytvořili spoustu šancí, s tím můžeme být spokojení. V dalších aspektech hry už to ale tak dobré nebylo. Nabídli jsme soupeři spoustu přesilovek a nedokázali jsme je ubránit," hodnotil zápas trenér Vancouveru Rick Tocchet.

Hned tři hráči si v utkání připsali hattrick: na straně vítězů Joel Eriksson Ek a Kirill Kaprizov, kteří navíc přidali tři asistence, v dresu Canucks J.T. Miller. Na posledním gólu Vancouveru, kterým kanadský tým snížil v 58. minutě na 7:8, se asistencí podílel český obránce Filip Hronek. Wild poté potvrdili výhru dvěma trefami do prázdné branky.

"Až do dneška jsem asi nikdy nehrál zápas, kde by padal jeden gól za druhým. Pomohli jsme si přesilovkami, důležité góly jsme ale dali při hře v plném počtu. Hlavně branky Marca Rossiho a Kirilla Kaprizova na 7:5 a 8:5 byly opravdu klíčové," uvedl Matthew Boldy, jenž zaznamenal gól a tři nahrávky.

Nečas se podílel na prvních dvou brankách Caroliny a jako třetí Čech v sezoně dosáhl na hranici 40 bodů. Ve 12. minutě vyzval ke skórování Michaela Buntinga a v úvodu druhého dějství překonal Mrázka sám. Mezi kruhy pro vhazování vystihl špatnou rozehrávku soupeře, proháčkoval se mezi dvěma obránci a z bezprostřední blízkosti skóroval.

Domácí během druhé třetiny zvýšili na 4:0, poté pustili do hry také Chicago. Deset minut před koncem se Blackhawks přiblížili na rozdíl dvou branek, víc jim ale domácí nepovolili. Jordan Martinook navíc v závěru trefil odkrytou branku Chicaga a uzavřeli skóre na 6:3.

Chicago prohrálo podeváté z posledních deseti zápasů a zůstává nejhorším týmem NHL. Mrázek chytal s úspěšností 87,8 procenta. Pod všechny branky Blackhawks se podepsal Connor Bedard, jenž bodoval i ve třetím zápase po zranění čelisti.

"Myslím, že jsme při jeho bránění odvedli dobrou práci, přesto měl tři body. Je opravdu skvělý. Dokáže výborně pracovat s prostorem a z jakékoliv pozice umí najít spoluhráče. Každý, kdo s ním hraje, má velké štěstí," chválil jedničku posledního draftu kouč Caroliny Rod Brind'Amour.

NHL:

Buffalo - Anaheim 3:4 (1:1, 2:3, 0:0)

Branky: 10. Greenway, 29. T. Thompson, 36. Benson - 32. a 35. Vatrano, 11. Henrique, 39. Terry. Střely na branku: 37:15. Diváci: 17.229. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. McTavish (oba Anaheim), 3. Benson (Buffalo).

Boston - Dallas 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 5. Boqvist, 22. Brazeau, 59. Pastrňák, rozhodující sam. nájezd McAvoy - 12. W. Johnston, 22. R. Suter, 51. Lindell. Střely na branku: 28:46. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. McAvoy, 3. Boqvist (všichni Boston).

St. Louis - Toronto 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Branky: 38. Saad, 59. Bučněvič - 21. Knies, 41. Matthews, 48. W. Nylander, 60. McMann. Střely na branku: 21:29. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Marner, 3. W. Nylander (všichni Toronto).

Minnesota - Vancouver 10:7 (1:2, 2:3, 7:2)

Branky: 20., 41. a 42. Eriksson Ek, 42., 46. a 60. Kaprizov, 31. Boldy, 40. Zuccarello, 45. Rossi, 59. Brodin - 14., 30. a 35. J. Miller, 3. Cole, 26. E. Pettersson, 49. Zadorov, 58. Boeser (Hronek). Střely na branku: 27:24. Diváci: 19.024. Hvězdy zápasu: 1. Eriksson Ek, 2. Kaprizov (oba Minnesota), 3. J. Miller (Vancouver).

Carolina - Chicago 6:3 (1:0, 3:1, 2:2)

Branky: 12. Bunting (Nečas), 22. Nečas, 29. Kotkaniemi, 31. S. Aho, 43. Burns, 59. Martinook - 36. N. Foligno, 47. Bedard, 50. T. Johnson. Střely na branku: 42:17. Petr Mrázek za Chicago odchytal 59 minut a 22 vteřin, inkasoval pět branek z 41 střel a úspěšnost zákroků měl 87,8 procenta. Diváci: 18.909. Hvězdy zápasu: 1. S. Aho, 2. Nečas, 3. Kotkaniemi (všichni Carolina).

Calgary - Winnipeg 6:3 (2:3, 2:0, 2:0)

Branky: 25. a 59. Kadri, 5. Kylington, 15. Coleman, 37. Huberdeau, 54. Mangiapane - 7., 7. a 12. Monahan. Střely na branku: 34:31. Diváci: 18.037. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Mangiapane (oba Calgary), 3. Monahan (Seattle).

Arizona - Edmonton 3:6 (1:2, 2:0, 0:4)

Branky: 5. a 31. Bjugstad, 23. Keller - 45. a 47. E. Kane, 3. Draisaitl, 7. Janmark, 45. Hyman, 59. Foegele. Střely na branku: 25:26. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. E. Kane (Edmonton), 2. Bjugstad (Arizona), 3. Bouchard (Edmonton).

San Jose - Vegas 0:4 (0:3, 0:1, 0:0)

Branky: 3. Amadio, 5. W. Karlsson, 20. Morelli, 39. Kolesar. Střely na branku: 29:26. Diváci: 13.673. Hvězdy zápasu: 1. Thompson, 2. A. Martinez, 3. Morelli (všichni Vegas).

Tampa Bay - Ottawa 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky: 37. Chaffee, 45. Point - 14. a 36. M. Joseph, 11. Stützle, 45. Tarasenko. Střely na branku: 26:27. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. M. Joseph, 2. Stützle (oba Ottawa), 3. Chaffee (Tampa Bay).

Seattle - Detroit 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)

Branky: 19. a 31. McCann, 48. Schwartz - 14. Seider, 28. Raymond, 36. Sprong, 62. Chiarot. Střely na branku: 41:32. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Chiarot (Detroit), 2. McCann, 3. Gourde (oba Seattle).

5.Nashville5528225167:17958
6.Minnesota5526623174:18358