JIŽNÍ ČECHY: Pozvánka na výstavu do Českých Budějovic

JIŽNÍ ČECHY: Pozvánka na výstavu do Českých Budějovic

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích / Foto: (red) – Za krásnější Vimperk

 

VELIKONOČNÍ HRY

8. 3. – 1. 4. 2024

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 7. března 2024 od 16:00 hodin (Koncertní sál č. 206, 1. patro). Vystoupí dětský folklorní soubor Doudlebánek.
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)

Tradiční velikonoční výstava tentokrát přibližuje pestrý svět jarních her a zvyků. Prožijte radostné okamžiky s oblíbenými aktivitami, jako jsou káča, cvrnkání kuliček nebo hra čára. Dále představujeme velikonoční zvyky nebo symboly prostřednictvím unikátních předmětů z našich sbírek a připraven je také doprovodný program. Výstava se koná pod záštitou náměstka hejtmana Jihočeského kraje Pavla Hrocha.

S příchodem jara ožívala nejen příroda, ale i společenský život našich předků, především dětí. V dobách minulých se venkovská i městská mládež scházela k provozování nejrůznějších her, jejichž přirozeným hřištěm byly venkovní prostory. Právě Velikonoce svou hravou povahou k takovým aktivitám lákaly. Spousta lidí dodnes ráda vzpomíná, jak se hraje čára, cvrnkají kuličky, nebo jak se o Velikonocích ťuká s vejci.

Hry si můžete v rámci naší výstavy nejen vyzkoušet, ale dozvíte se i další souvislosti a zajímavosti. Věděli jste například, že honění káči je lidstvu známou kratochvílí už více než 5000 let nebo že zvyk schovávání vajec zajíčkem byl v minulosti rozšířen i v okolí Českých Budějovic?

V rámci výstavy představujeme také zvyky typické pro jižní Čechy, ale i ostatní regiony. Zatímco loni jsme přiblížili např. zvyk z Rakovnicka – věšení preclíků o liščí neděli, letos prostřednictvím prostorového diorámatu ukážeme živý zvyk udržovaný přibližně ve třiceti vesnicích východních Čech – vodění jidáše. Jedná se o obchůzku s maskovanou postavou na Bílou sobotu, při které jsou účastníci v jednotlivých domech obdarováni za službu předchozího řehtání.

Na své si samozřejmě přijdou i milovníci pokladů z našich sbírek. Těšit se můžete na typické jihočeské kraslice nazývané straky, tradiční kynuté pečivo, řehtačky, klapačky a předměty spojené s křesťanským příběhem velikonočních svátků.

Výstavu doprovázejí také ukázky lidových technik a řemesel, zdobení kraslic různými způsoby, příprava velikonočního pečiva, předení velkopátečních nitek, které mají svému majiteli zaručit ochranu a štěstí nebo otloukání píšťalek a pletení pomlázek. Součástí výstavy je i vzdělávací program pro školy, který lze objednat prostřednictvím online formuláře nebo pište na e-mailovou adresu faktor@muzeumcb.cz, příp. volejte na tel. číslo 391 001 528.

DOPROVODNÝ PROGRAM

· 9. 3. (sobota) Ivana Stará – doudlebské straky

· 12. 3. (úterý) Ludmila Dominová – lítavé straky a zlaťátka

· 14. 3. (čtvrtek) Alena Reindlová – keramika s jarními motivy

· 16. 3. (sobota) Jana Pulcová – velikonoční dekorace ze šustí, Růžena Vinciková – velikonoční pečivo a kraslice s voskovým reliéfem

· 19. 3. (úterý) Jitka Sovová – quilling neboli papírový filigrán, velikonoční vejce trochu jinak

· 21. 3. (čtvrtek) Andrea Novák-Váchová – kroužkované šperky v jarním kabátku, Václav Holas – píšťalky z proutků

· 23. 3. (sobota) Bohdana Homolková – velikonoční textilní dekorace, Eva Drančáková – Velikonoce tvořené jehlou (frivolitková krajka)

· 28. 3. (Zelený čtvrtek) Stanislava Martykánová – velikonoční vejce 100 x jinak

· 29. 3. (Velký pátek) Jitka Scheinpflugová, Jitka Sovová, Dana Vařilová –velkopáteční nitky, Hana Křelinová – pečení, Martin Bach – pletení pomlázek

 

 

 


 

0 0 votes
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře