Rehabilitačních centra jsou plná, s rekonvalescencí mohou pomoct lázně

  9:08
Lékaři pacientům vyměnili kolenní kloub a oni se těší, že hned nastoupí na rehabilitaci, aby ho co nejdříve rozcvičili. Jenže když se chtějí objednat, dozvědí se, že je plno. Slatinné lázně Třeboň proto nabídnou nový program, který by tento problém měl částečně vyřešit. Nazvaly ho Z nemocnice rovnou do lázní.

Bertiny lázně stojí u historického centra Třeboně. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nový program je zaměřený na pacienty po totální endoprotéze. Ti budou po operacích pohybového ústrojí rehabilitovat přímo v lázních, což uleví přetlaku rehabilitačních zařízení. Zatím pro ně vyčlení 20 lůžek. Obsadit by je mohli pacienti z jindřichohradecké a českobudějovické nemocnice.

„Ve spolupráci s nemocnicemi bychom chtěli nově nabídnout rehabilitaci, která následuje po operacích pohybového ústrojí. Speciálně po totálních endoprotézách, kdy pacienti nejdřív navštěvují rehabilitační zařízení a poté do tří měsíců odjíždějí do lázní. Nemocnice často nemají tak velkou kapacitu, lidé musí domů a teprve potom nastupují na rehabilitaci. Rádi bychom jim pomohli, že bychom tuto péči nabízeli přímo v lázních,“ představil záměr starosta Třeboně Jan Váňa, který je jedním z jednatelů lázní.

Počet ortopedických zákroků v Českých Budějovicích se z počtu 727 v roce 2019 vyšplhal vloni až na 1 079 operací. „Pokud jsme meziročně navýšili počet operací o 50 procent, dočká se do roka své endoprotézy o polovinu více pacientů. Čekací doba pro ty nové je stále nad tři roky. Navýšená operativa jde totiž ruku v ruce se stoupajícím počtem pacientů, kteří kloubní náhradu potřebují,“ sdělil ředitel krajské nemocnice Michal Šnorek.

Lékaři splnili plán a operují více, přesto se na kyčel čeká i tři roky

Průchod pacientů nemocnicí za účelem provedení totální endoprotézy považuje budějovické vedení za ustálený. Ortopedické oddělení opouštějí mezi čtvrtým a šestým dnem po zákroku.

„Část jich odchází domů, část si přeje jít na rehabilitaci. Pokud u některého z pacientů bude žádoucí navázat pobytem v lázních, je jistě chvályhodné, že v Třeboni pro ně připravují ucelený program. Předpokládáme, že o nastavení podmínek a o pravidlech pro předávání pacientů do této péče budeme letos jednat,“ přidala mluvčí nemocnice Iva Nováková.

Do nového programu se chystá zapojit také nemocnice v Jindřichově Hradci. „Připravujeme základní mantinely spolupráce a iniciativu lázní vítáme,“ potvrdila Eliška Čermáková, mluvčí hradecké nemocnice, kde za minulý rok lékaři vykonali 325 operací pohybového aparátu.

Nabízejí celkem 1 200 lůžek

Třeboňský lázeňský komplex, který tvoří Aurora a Bertiny lázně, vloni využilo přes 31 tisíc klientů, meziročně o pět procent více. „Přijelo víc pojištěnců, protože se po covidu víc operovalo,“ řekl Váňa. Asi třetina klientů byli samoplátci. Díky hotelové přístavbě lázní Aurora za více než 160 milionů korun stoupla vloni ubytovací kapacita na 1 200 lůžek.

Na přístavbě lázní Aurora je i fotovoltaická elektrárna, která přes léto pokryje elektřinu potřebnou na klimatizaci. Firma chce dát solární panely na střechy všech budov lázní Aurora i Berta. Úpravy vyjdou na 40 milionů, dotace pokryjí pětinu nákladů. Od jara do podzimu pokryje fotovoltaika téměř veškeré náklady lázní na elektřinu. Ty nyní z 60 procent využívají obnovitelné zdroje.

Letos lázně zřídí čtyři nové prostory pro lymfatické a cévní masáže. V červnu otevřou v Auroře novou jídelnu za 50 milionů. Časem tam plánují rozšířit balneoprovoz, tedy vodoléčbu.

3. listopadu 2022

Autor: