Domů     Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
26.2.2024

Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny.

Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, a kde teplotní rozdíly během roku činí i 100 °C! 

1752

Od tohoto data se v pražském Klementinu provádějí systematická meteorologická měření a pozorování. Jejich záznamy má od roku 1775 na starosti budoucí rektor Karlo-Ferdinandovy univerzity, astronom Antonín Strnad (1746–1799).

Dodnes jde o nejdelší souvislé pozorování počasí ve střední Evropě. Klementinum k tomu disponuje speciální, 68 metrů vysokou astronomickou věží s observatoří. Od 1. ledna 1784 se tu již měří teplota 3krát denně a s rokem 1808 přijdou i záznamy srážek.

Mezi lety 1842 až 1928 se z jejího ochozu, kam se dá vystoupat po 172 schodech, hlásí za pomoci praporu poledne. Svého času mávnutí následuje výstřel z děla z bašty sv. Máří Magdalény na Pražském hradě.

−93,2

Jednou za rok sem konvoj doveze zásoby z 1410 kilometrů vzdálené polární stanice Mirnyj, jinak jsou vědci z Ruska, Francie a Spojených států amerických odkázaní na sebe.

Vítejte na ruské výzkumné stanici ve Východní Antarktidě, Vostoku, ležícím v nadmořské výšce 3488 metrů. Od roku 1957 se tu zkoumá klima, geofyzika, sluneční záření i medicína. 21. července 1983 utrží Vostok mrazivý rekord.

Naměřena je tu suverénně nejnižší teplota na světě, −89,2 °C. Že už teploty na Zemi o moc níž klesnout nemohou? Ale ano. Rekord je překonán 10. srpna 2010 na hřebeni Východoantarktické plošiny, kde teplota klesne na těžko uvěřitelných −93,2 °C.

56,7

Až budete v létě objednávat další zmrzlinu a marně se ovívat poskládanými pivními tácky, opakujte si: Může být hůř! Třeba jako v východokalifornském Death Valley neboli Údolí smrti.

Zdejší solná pánev se táhne dokonce 86 metrů pod úrovní moře, což z ní dělá nejníže položené místo Severní Ameriky. To ale není jediný rekord téměř 230 kilometrů dlouhého údolí, jehož šířka místy dosahuje až 25 kilometrů.

Právě tady je naměřena v červenci 1913 rekordní teplota 56,7 °C! Dodejme, že ani červencový průměr za moc nestojí – obvykle se těsně zastaví na 39 °C. Že se tam nedá žít? A přece: Už 1000 let je tohle údolí domovem kmene Timbisha.

1300

Tolik životů stojí řádění nejsmrtelnějšího tornáda v historii. 26. dubna 1989 se prožene bangladéšskými městy Daulatpur a Saturia. Na své 16kilometrové trase rozsévá zkázu. Krom obětí za sebou nechává zpustošenou krajinu. O domov přijde na 80 000 lidí.

-42,2

Nenápadná jihočeská obec Litvínovice se zapíše 11. února 1929 do dějin meteorologie – a zatím to nevypadá, že by nad ní ani po téměř století hodlala jiná místa triumfovat. Je tu totiž naměřena historicky nejnižší teplota v Česku!

Pořádně vymrzlých -42,2 °C ve vesnici ležící zhruba 3 kilometry od centra Českých Budějovic tehdy proklíná počasí polovina obyvatel německy.

40,4

Kde bývá v České republice největší teplo? Jde hlavně o jih Jihomoravského kraje a také Polabí od Kolína po Roudnici nad Labem. Přesto teplotní rekord padne relativně nedávno o kousek jinde: Ve středočeských Dobřichovicích, 23 kilometrů od centra Prahy.

A kam až že se tu vyšplhá teplota? 20. srpna 2012 odpoledne zdejší meteostanice naměří 40,4 °C. Alespoň, že se tu dá rovnou smočit v chladivé Berounce…

26 461

Právě tolik milimetrů srážek naprší během sledovaného ročního období 1860 až 1861 v indickém Čérápuňdží. Rekord podle všeho zatím nebyl překonán. Indie má ale jinak do nejdeštivějších míst na Zemi ještě celkem daleko.

Nejčastěji totiž prší na čtvrtém největším z osmi hlavních Havajských ostrovů v Tichomoří, Kauai. Průměrné srážky padající na hlavy zhruba 60 000 místních obyvatel činí v průměru 12 090 milimetrů za rok. A kde nejvíc napršelo v Česku?

V roce 1926 naprší v Kořenově v Jizerských horách roční úhrn srážek čítající 2202 milimetrů.

0,5

Jen tak maličko milimetrů srážek spadne v průměru ročně na nejsušší místo na zemi, egyptský Asuán. Místní vám ale potvrdí, že tu zaprší párkrát za 10 let. Zato o písečné bouře tu nemají od března nouzi.

Pokud si chcete užít památky a hlavně sluníčko, je tohle ta pravá volba. Pravděpodobnost, že bude obloha bez mráčku, je tu neustále 90procentní. A mimochodem, pokud na léto objednáváte plavbu po Nilu, z Asuánu to bývá dobrá volba.

416

Pokud se někdo náhodou vyskytl předloni 24. února na Sněžce, zřejmě hned zase letěl dolů. Vítr se tu proháněl rychlostí 223 kilometrů v hodině, což je nejvyšší naměřená hodnota větru u nás.

Pořád je to ale jen něco málo přes půlku rychlosti, kterou naměřila soukromá observatoř na vršku 1917 metrů vysoké americké hory Mount Washington ve státě New Hampshire. Rychlostí 416 km/h tu fičí 10. dubna 1996 díky tropické cyklóně jménem Olivie.

29

Sněhulák, iglú a pořádná lyžovala? Kolik sněhu je „tak akorát“? Těžko říct, víme ale, kolik sněhu je moc. Nejvíce ho během jednoho roku napadne na stratovulkánu Mount Baker ve státě Washington.

Blízko ležící lyžařské středisko sněžení poctivě mapuje a za sezónu 1998 až 1999 hlásí světový rekord: 29 metrů sněhu!

Trvale nejzasněženějším místem je ale 4392 metrů vysoká aktivní sopka ležící taktéž ve státě Washington, kde průměrně za rok nasněží 3110 centimetrů. Zdá se vám roční úhrn sněhu jako moc dlouhodobý údaj? Tak to vám prozradíme i denní rekord:

Během den trvající vánice 14. února 1927 napadne na japonské hoře Ibuki 230 centimetrů sněhu.

23,6

Kroupa nad 2 centimetry vám už může udělat díru do auta a dostat s takovým krupobitím do těla zavání průšvihem. Když spadne v Jižní Dakotě 20 centimetrová megakroupa, všichni si jen oddechnou, že nedopadla nikomu na hlavu.

A pak přijde rok 2018 a nad Argentinou se honí všichni čerti. A naházejí dolů na hříšníky i svatoušky kroupovou nadílku o velikosti od 18 do 23,6 centimetru! Na piedestalu největších krup světa je tak nová ledová vítězka.

Následky krupobití naštěstí nebudou tak hrozivé, jako roku 1888, kdy v indickém státě Uttarpradéš padají kroupy o chlup větší, než tenisáky. Zabijí více, jak 230 obyvatel a uhyne minimálně 1600 koz a ovcí.

Tohle je ještě nic. Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020. Foto: Pixabay
Tohle je ještě nic. Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020. Foto: Pixabay

768

Přemýšleli jste za bouřky někdy nad tím, jak dlouhý je vlastně blesk? Obvykle nás jejich velikost udiví. Vertikální mívá na délku 5 až 7 kilometrů, horizontální výboj obvykle mezi 8 až 16 kilometry. A naopak, výboje uvnitř mraků mají jen pár metrů.

Nejdelší blesk vůbec byste viděli 29. dubna 2020 na jihu Spojených států. Na délku měl 768 kilometrů! Jen pro představu, to je téměř stejně, jako byste jeli autem z Litoměřic do Lublaně.

A pokud by vás zajímalo, jak dlouho může být výboj vidět, tak nejdelší „rozsvícení“ mu trvalo 18. června 2020 na hranicích Uruguaye a Argentiny – 17,7 sekund.

43,3

Toto číslo udává nejvyšší naměřený ultrafialový index vůbec. Hodnota je naměřena 29. prosince 2003 na neaktivním stratovulkánu nacházejícím se na hranicích Chile a Bolívie – Licancaburu. Co tahle hodnota v praxi znamená? Že světlé kůži stačí pouhé 4 minuty na spálení!

Vulkán Licancabur. Foto: Pixabay
Vulkán Licancabur. Foto: Pixabay

57

Zdá se vám, že je někdy počasí jako na houpačce? Chvíli z vás teče pot, chvíli zase hledáte před chvílí svlečený svetr? Ujišťujeme vás, že je to ještě nic.

Největší nárůst teploty během 24 hodin totiž překonal 57 °C! A to z –48 °C na 9 °C. K události dojde 22. ledna 1943 na soutoku řek Marias a Missouri v Lomě spadající pod americkou Montanu.

Foto: Pixabay
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
reklama
svět zločinu
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml