Andrzej Wajda: Život je plný nápadů. O cenzuře, autocenzuře i gestech, která nabízí sám život

2. březen 2024

Poslechněte si úryvky z esejistické knihy Moje filmy, ve které se jeden z nejvýznamnějších polských filmových režisérů Andrzej Wajda (6. března 1926 – 9. října 2016) vyznal ze své režisérské práce. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravil: Petr Šmíd
Překlad: Eva Sobotková, Karin Jodasová
Režie: Petr Mančal
Natočeno: 2020

Andrzej Wajda byl zásadní postavou (nejen) polské kinematografie ve druhé polovině 20. století i v začátku století následujícího. Je nositelem řady významných filmových ocenění. I u nás je dobře znám filmy jako Popel a démant, Člověk z mramoru a Člověk ze železa, Danton, Běsi, z posledních let Katyň či Walesa, člověk naděje.

Po všechna ta léta, kdy jsem točil své filmy, jsem se musel podrobovat cenzuře; vystřihoval jsem scény, hlavně dialogy, neboť pro cenzuru je slovo primárním médiem. Naštěstí je v kině tím podstatným obraz, nebo přesněji řečeno to neuchopitelné, co existuje mezi zvukem a obrazem.
Andrzej Wajda

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.