Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Mucha, Špála, Zrzavý, Pištěk a další. Galerie Kodl nabízí velikány od 19. století po současnost

Václav Špála: Zátiší s jablky (1944) foto: Galerie Kodl

Ode dneška až do neděle 24. března probíhá výběrová online aukce výtvarných děl pořádaná aukčním portálem Artslimit. Vyvážená kolekce děl 19. a 20. století s přesahy do současné tvorby, ale i dalších exkluzivních sběratelských předmětů, bude po celou dobu vystavena v prostorách Galerie Kodl.
  14:15

Devatenácté století reprezentují především žáci tzv. Haushoferovy krajinářské školy – Antonín Waldhauser, Jan Václav Kautský či Ernst Gustav Doerell. Ze speciálky Maxe Haushofera vzešel i Julius Mařák, taktéž významný učitel celé generace moderních českých krajinářů, z jejichž palety v aukci naleznete celou řadu děl.

Mezi jednoho z nejvýznamnějších Mařákových žáků patří František Kaván, jenž je prezentován hned třemi malbami. Dále nechybí Alois Kalvoda, Josef Ullmann, Bohuslav Dvořák, Jan Honsa, Stanislav Lolek, Ota Bubeníček, Karel Langer nebo Josef Holub.

Emil Filla: Od Klapý (1950)

Nedílnou součástí dražby jsou i díla tzv. českého Pařížana Alfonse Muchy. Z roku 1892 pochází jedna z autorových ilustrací ke knize pohádek X. Marmiera: Les Contes des Grand-Mères, konkrétně k pohádce Petr, bohatý kramář. Výběr z těchto ilustrací byl prezentován na pařížském Salonu v Palais des Champs Élysées, kde Mucha roku 1892 poprvé vystavoval a získal za kresby čestné uznání.

Dalším z Muchových děl v aukci je rozměrná kresba Dívka s hrdličkou či litografie Nádhera dne se slavného cyklu Denní doby. S Paříží byl spjat i Viktor Stretti, jenž se do města umění téměř každoročně navracel. Je zjevné, že se v malbě s názvem Boulevard de la Madeleine z roku 1913, nechal inspirovat jak obecně fotografickým médiem, tak i konkrétním příkladem velkých mistrů francouzského impresionismu.

Jan Zrzavý: Lodi v zálivu (1948)

Záběr na ulici nahlížený z výrazného nadhledu známe kupř. z obrazů Clauda Moneta nebo Camilla Pissarra. Ani tentokrát v aukci nechybí charakteristické dílo jednoho z nejžádanějšího českých krajinářů Václava Radimského, zachycující říční krajinu a prokazující autorovo hluboké zakotvení v tradici francouzského impresionismu.

Kunsthistoricky i sběratelsky významnými jmény je prezentována také česká moderna – Václav Špála, Emil Filla, Josef Šíma, Jan Zrzavý, Karel Černý či Antonín Procházka.

Václav Radimský: Říční krajina (30. léta 20. století)

Z umění druhé poloviny 20. století se zde setkáte s výraznými osobnostmi jako Vlastimil Beneš, Alena Kučerová, Ota Janeček, Adriena Šimotová, Josef Jíra, Josef Liesler, Jitka a Květa Válovy nebo Jiří Načeradský. Ze sochařské tvorby se v aukci objeví práce Karla Dvořáka, Karla Kronycha, Evy Kmentové a tradičně nechybí soubor plastik Olbrama Zoubka.

Ani současná výtvarná scéna nezaostává za nabitým a sběratelsky zajímavým aukčním výběrem. Z ateliéru Theodora Pištěka, jednoho z nejvyhledávanějších a zároveň nejuznávanějších žijících českých výtvarníků, zde naleznete kostýmní návrh, který vytvořil pro snímek Hry lásky šálivé.

Karel Černý: Jihočeská krajina (1951)

Velkou raritou je také plátno s názvem Toaleta, jež byla jednou z autorových závěrečných prací na Akademii výtvarných umění v Praze. Dále se budou dražit díla Jiřího Davida, Michaela Rittsteina, Jiřího Petrboka nebo Jana Pištěka.

Theodor Pištěk: Toaleta (druhá polovina 50. let 20. století)

Pozoruhodným zpestřením je také vybraná kolekce ikonických vintage kabelek věhlasných módních domů Hermès (Birkin 35, Kelly Retourné 35), Chanel a Dior, exkluzivních hodinek značky Rolex a v českém aukčním prostředí sběratelsky zajímavou raritní sadou luxusních příborů MOOD firmy Christofle, kterou navrhnul v roce 2018 Karl Lagerfeld.

Z důvodu omezeného množství a vysoké poptávky, současně s ohledem na jejich nadčasovost, se tyto předměty staly vyhledávanými sběratelskými kousky a zároveň i velmi výhodnou investicí.

Vlastimil Beneš: Stromy na podzim (1951)

V rámci benefiční aukce ve prospěch organizace Debra ČR, která pomáhá usnadnit život lidem s tzv. nemocí motýlích křídel se nabízí designová váza jednoho z nejoriginálnějších současných českých sklářských tvůrců Františka Jungvirta. Další benefiční položkou je olej na plátně výtvarníka Jana Choury, z jehož kladívkové ceny autor věnuje 100 procent na podporu neziskové organizace Centrum Paraple.

Michael Rittstein: Krajina (1998)

Všechny aukční položky budou po celou dobu online aukce od 4. do 22. března vystaveny v prostorách Galerie Kodl. Ve čtvrtek 7. a 14. března se od 16 hodin uskuteční komentované prohlídky pro veřejnost. Dražit a detailněji se s položkami lze seznámit na stránkách Artslimit. Aukce se začne uzavírat přihazováním 24. března od 14.00.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...