Zacha skóroval v NHL ve druhém utkání za sebou, gól dal i Zadina

foto Utkání hokejové NHL Boston - Edmonton, 6. března 2024. Pavel Zacha se raduje ze svého gólu se spoluhráčem Davidem Pastrňákem.

New York - Útočník Pavel Zacha skóroval v NHL ve druhém utkání za sebou, ale neodvrátil domácí porážku hokejistů Bostonu 1:2 v prodloužení s Edmontonem. Jeho spoluhráč David Pastrňák nebodoval. San Jose nepomohl gól Filipa Zadiny a přihrávka Jana Rutty a podlehlo doma Dallasu 6:7 v prodloužení, přestože vedlo v 53. minutě 6:3. Vítězství hostů řídil Wyatt Johnston, který zaznamenal hattrick a dvě asistence.

Fotogalerie

Zacha dal o den dříve dvě branky do sítě Toronta a střeleckou formu si přenesl i do souboje s Edmontonem. Český útočník se prosadil po křížném pasu Dantona Heinena ranou bez přípravy z pravého kruhu a otevřel ve 45. minutě skóre. Při risku bez gólmana ale vyrovnal Leon Draisaitl, který rozhodl i prodloužení.

"Neměli jsme prohrát. Musíme najít způsob, jak tyhle zápasy dotáhnout do vítězného konce. Už se nám stalo v této sezoně mnohokrát, že vedeme a soupeř v posledních minutách vyrovná," uvedl Zacha. "Musíme to zlepšit. Místo, abychom se v závěru zatáhli, musíme hrát aktivněji, útočněji a dokonce se snažit dát gól," prohlásil.

Zacha nedohrál o víkendu zápas proti New York Islanders kvůli drobnému zranění, ale následně se vrátil podle trenéra Bostonu Jima Montgomeryho jako vyměněný. "Je to úsměvné. Zjednodušil hru, více střílí. Je přímočařejší a dává góly," ocenil kouč českého útočníka, který v této sezoně nasázel 15 branek.

San Jose vedlo 2:0, 3:2 a na přelomu druhé a třetí třetiny odskočilo třemi trefami na 6:3. Rutta přispěl k druhé brance, když založil vyhozením puku z vlastního pásma kontr, který zakončil Fabian Zetterlund. Pátý gól týmu vstřelil Zadina, který zakončil akci domácích do odkryté branky, a skóroval podesáté v sezoně. K náskoku pomohl Sharks čtyřmi body Anthony Duclair (2+2).

Závěr ale patřil favorizovanému Dallasu, který smazal tříbrankovou ztrátu v rozmezí 53. až 56. minuty. Svým druhým gólem v zápase snížil Logan Stankoven a následně dvěma trefami zkompletoval Johnston svůj první hattrick v NHL. Obrat završil Roope Hintz. V dresu vítězů si připsali čtyři body Stankoven (2+2), Jamie Benn (1+3) a Miro Heiskanen (0+4).

"V naší hře bylo spoustu dobrých věcí i výpadků. Víme ale, že se umíme vrátit do zápasu za jakékoliv situace. Opět jsme to potvrdili," těšilo Johnstona. Ve věku 20 let a 296 dní je nejmladším hráčem v klubové historii s pěti body v jednom utkání. Na druhé straně Duclair neskrýval rozpaky. "Je nepřijatelné, že jsme neudrželi vedení 6:3. Štve mě to pravděpodobně více než prohry 1:10 nebo 2:10," zlobil se.

New Jersey podlehlo v prvním utkání pod vedením dočasného kouče Travise Greena, který nahradil odvolaného Lindyho Ruffa, doma Floridě 3:5. Nick Cousins dal dvě branky hostů, kteří vyhráli pošesté v řadě a upevnili si vedení v NHL. V dresu poražených scházel Ondřej Palát kvůli zranění v dolní části těla. Ze stejných důvodů chybí Devils už téměř měsíc i brankář Vítek Vaněček.

Chicago se vzepřelo dvěma nelichotivým statistikám. Před utkáním na ledě Arizony mělo nejnižší využití přesilových her a 22 porážek venku v řadě. Blackhawks, jehož brankář Petr Mrázek zůstal stejně jako na druhé straně Karel Vejmelka v roli náhradníka, zvítězili 5:2 díky čtyřem trefám v přesilových hrách. Hlavními strůjci úspěchu byli Arvid Söderblom, který kryl 37 střel, a obránce Seth Jones, jenž dal dvě branky.

NHL:

New Jersey - Florida 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)

Branky: 12. J. Hughes, 32. Meier, 52. C. Miller - 3. a 46. Cousins, 7. Rodrigues, 33. Luostarinen, 60. Reinhart. Střely na branku: 24:31. Diváci: 16.042. Hvězdy zápasu: 1. Cousins, 2. M. Tkachuk (oba Florida), 3. J. Hughes (New Jersey).

Pittsburgh - Columbus 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)

Branky: 14. Puljujärvi, 19. Malkin, 35. Rakell, 49. Carter, 50. R. Smith - 25. Gaudreau, 26. Peeke, 49. Roslovic. Střely na branku: 31:36. Diváci: 17.072. Hvězdy zápasu: 1. R. Smith, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Roslovic (Columbus).

Boston - Edmonton 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 45. Zacha - 59. a 63. Draisaitl. Střely na branku: 26:26. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Draisaitl, 2. Skinner (oba Edmonton), 3. Ullmark (Boston).

NY Islanders - St. Louis 4:2 (0:0, 2:2, 2:0)

Branky: 33. Palmieri, 38. Pageau, 41. Horvat, 60. Barzal - 22. Toropčenko, 29. Kyrou. Střely na branku: 33:21. Diváci: 16.540. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Pelech (oba Islanders), 3. Toropčenko (St. Louis).

Nashville - Montreal 3:4 v prodl. (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 16. Forsberg, 26. Nyquist, 53. O'Reilly - 37. Gallagher, 37. Savard, 55. Roy, 61. Suzuki. Střely na branku: 28:30. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. O'Reilly (Nashville), 2. Suzuki (Montreal), 3. Forsberg (Nashville).

Winnipeg - Seattle 3:4 (0:1, 2:1, 1:2)

Branky: 29. Connor, 40. Lowry, 42. Niederreiter - 9. Schultz, 38. McCann, 42. Tatar, 58. Burakovsky. Střely na branku: 33:24. Diváci: 13.125. Hvězdy zápasu: 1. McCann (Seattle), 2. Lowry (Winnipeg), 3. Daccord (Seattle).

Arizona - Chicago 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)

Branky: 23. Bjugstad, 32. Carcone - 11. a 60. S. Jones, 25. N. Foligno, 35. Dickinson, 39. Kurashev. Střely na branku: 39:32. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Söderblom, 2. S. Jones, 3. N. Foligno (všichni Chicago).

Los Angeles - Vancouver 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky: 11. Moore - 37. E. Pettersson, 62. J.T. Miller. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. J.T. Miller, 2. E. Pettersson, 3. Demko (všichni Vancouver).

San Jose - Dallas 6:7 v prodl. (2:2, 3:1, 1:3 - 0:1)

Branky: 4. a 36. Duclair, 13. Zetterlund (Rutta), 25. Carpenter, 38. Zadina, 44. Granlund - 29., 54. a 56. Johnston, 20. a 53. Stankoven, 19. Benn, 62. Hintz. Střely na branku: 20:40. Diváci: 10.070. Hvězdy zápasu: 1. Johnston (Dallas), 2. Duclair, 3. Zetterlund (oba San Jose).

5.St. Louis6232327178:19167
6.Minnesota6229627194:20864