Pastrňák v NHL skóroval, Kubalík ukončil gólový půst

foto Utkání zámořské hokejové NHL Boston Bruins - Toronto Maple Leafs, 7. března 2024. Hráči Bostonu (zleva) Charlie McAvoy, David Pastrňák a Jake DeBrusk se radují z gólu.

New York - David Pastrňák pomohl v NHL hokejistům Bostonu 39. gólem v sezoně k výhře 4:1 nad Torontem. Vítězství podpořil jednou přihrávkou Pavel Zacha. New Jersey porazilo St. Louis 4:1 i díky dvěma asistencím Ondřeje Paláta, který byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Dominik Kubalík skóroval v soutěži po dvou měsících. Gólový půst ukončil na ledě Los Angeles a přispěl Ottawě k zisku bodu za prohru 3:4 v prodloužení. Karel Vejmelka pustil tři góly z 26 střel při prohře Arizony 2:5 s Minnesotou. Martin Nečas se podílel asistencí na výhře Caroliny 4:1 nad Montrealem.

Fotogalerie

Pastrňák otevřel skóre v šesté minutě v přesilové hře pět na tři střelou bez přípravy z typické palebné pozice v levém kruhu. Po akci Zachy, který vstřelil Torontu před třemi dny dva góly, zvýšil Boston v závěru druhé třetiny na 3:1. Po střele českého útočníka získal odražený puk Kevin Shattenkirk a přihrál jej do pravého kruhu Morganu Geekiemu, který vrátil týmu dvougólový náskok. Vzápětí stanovil konečný výsledek Brandon Carlo.

Hlavním hrdinou zápasu v New Jersey se stal Timo Meier, který vstřelil ve 14. minutě první gól utkání a po Palátových přihrávkách zkompletoval hattrick. Švýcarský útočník zvýšil ještě v úvodní třetině na 2:0, poté co jej Palát našel volného před brankou St. Louis. Rodák z Frýdku-Místku si připsal druhý bod v závěru prostřední třetiny, po jeho pasu upravil Meier střelou z mezikruží na 3:1.

"Celá naše lajna hrála dobře. I celý tým," pochvaloval si Palát, který vynechal minulý zápas kvůli zranění v dolní části těla a proti St. Louis nastoupil v elitní řadě. Meier si kromě pátého hattricku v NHL připsal i přihrávku a měl hlavní podíl na prvním vítězství trenéra Travise Greena, který nahradil v pondělí odvolaného Lindyho Ruffa. Hattrick vstřelil ve čtvrtečním programu i Filip Forsberg, který nasměroval Nashville k výhře 4:2 nad Buffalem.

Kubalík dal v osmé minutě úvodní gól zápasu tečí v přesilové hře. Český útočník skóroval v sezoně podesáté, ale poslední dvě trefy dělilo dvacet zápasů. "Je příjemné, že jsem dal po delší době gól. Padl se štěstím, ale je jedno, jak se dostal do branky, hlavně, že tam skončil," uvedl Kubalík.

Ottawa nastoupila k druhému utkání ve dvou dnech a vedla ještě v 51. minutě 2:1. Po rychlém obratu domácích zachránila v závěru alespoň remízu. O výhře Los Angeles rozhodl v prodloužení Kevin Fiala. "Fyzicky to bylo náročné, ale vypořádali jsme se s tím slušně. Hráli jsme velmi dobře," podotkl Kubalík.

Vejmelka inkasoval jako první, ve 22. minutě jej překonal Kirill Kaprizov z dorážky. Arizona na začátku třetí třetiny otočila během sedmi sekund na 2:1, ale zbytek zápasu vyzněl pro Minnesotu.

Wild odpověděli na slepené branky do minuty vyrovnávacím gólem, na který si Coyotes vzali trenérskou výzvu. Vejmelka se po manévru soupeře dostal mimo brankoviště a nemohl se vrátit do správné pozice, protože v jeho prostoru leželi dva hráči, po jednom z každého týmu. Rozhodčí ale gól uznali.

"Byl to klíčový okamžik zápasu. Chtěli jsme prozkoumat bránění brankáři ve hře a klidně mohlo být rozhodnutí opačné," vysvětlil trenér Arizony Andre Tourigny. "Ale odehráli jsme dobrý zápas. Vypracovali jsme si několik gólových šancí, ale jejich brankář vytáhl skvělé zákroky," doplnil.

Ve 48. minutě dal vítězný gól Joel Eriksson Ek nekompromisní střelou pod horní tyč. Výhru pojistila Minnesota dvěma trefami při hře domácích bez brankáře.

Carolina prohrávala 0:1 a Nečas si připsal druhou asistenci u vyrovnávací branky, kterou vstřelil po individuálním průniku Brady Skjei. Zkušený obránce skóroval v zápase dvakrát a byl vyhlášen první hvězdou.

Jegor Šarangovič nasbíral poprvé v kariéře NHL v jednom utkání čtyřmi body (2+2) a řídil výhru Calgary 6:3 na ledě Tampy Bay. Domácím fanouškům zlepšilo alespoň náladu, že klub získal do svých řad Anthonyho Duclaira ze San Jose.

Pittsburgh utrpěl doma výprask 0:6 s Washingtonem. Na kanonádě se podílel gólem a přihrávkou Alexandr Ovečkin, který se v historické produktivitě posunul na patnácté místo před Paula Coffeyho. Na kontě má 1532 bodů (840+692). V tabulce střelců je před ním jen Wayne Gretzky, na nějž ztrácí ruský kanonýr 54 branek. Debakl museli strávit i v San Jose, které podlehlo na svém ledě newyorským Islanders 2:7 a prohrálo podeváté v řadě.

Connor McDavid je po Nathanu MacKinnonovi z Colorada a Nikitovi Kučerovovi z Tampy Bay třetím hráčem, který v sezoně dosáhl na hranici sta bodů. Lídr Edmontonu překonal tuto metu posedmé v kariéře, což se v historii soutěže povedlo už jen dalším pěti hráčům. McDavid ale neodvrátil porážku 2:4 v Columbusu.

NHL:

Boston - Toronto 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Branky: 6. Pastrňák, 25. Frederic, 38. Geekie (Zacha), 39. Carlo - 28. Marner. Střely na branku: 26:29. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Swayman, 2. Marchand, 3. Carlo (všichni Boston).

Tampa Bay - Calgary 3:6 (1:1, 1:3, 1:2)

Branky: 15. Sheary, 33. Cirelli, 55. Eyssimont - 27. a 29. Šarangovič, 12. Hunt, 30. Pelletier, 47. Coleman, 53. Mangiapane. Střely na branku: 22:24. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Šarangovič, 2. Huberdeau (oba Calgary), 3. Cirelli (Tampa Bay).

Florida - Philadelphia 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 28. Forsling - 21. Poehling, 60. Hathaway. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.817. Hvězdy zápasu: 1. Hathaway, 2. Ersson (oba Philadelphia), 3. Forsling (Florida).

New Jersey - St. Louis 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 14., 17. a 37. Meier (na druhou a třetí Palát), 60. Haula - 30. Saad. Střely na branku: 33:24. Diváci: 16.259. Hvězdy zápasu: 1. Meier, 2. Hischier, 3. Palát (všichni New Jersey).

Pittsburgh - Washington 0:6 (0:1, 0:4, 0:1)

Branky: 2. Wilson, 21. Ovečkin, 24. Jensen, 29. Lapierre, 37. Mirošničenko, 43. Milano. Střely na branku: 39:29. Diváci: 17.093. Hvězdy zápasu: 1. Lindgren, 2. D. Strome, 3. Mirošničenko (všichni Washington).

Carolina - Montreal 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Branky: 14. a 56. Skjei (na první Nečas), 40. Noesen, 59. A. Svečnikov - 6. J. Roy. Střely na branku: 39:25. Diváci: 18.859. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Skjei, 3. Noesen (všichni Carolina).

Columbus - Edmonton 4:2 (3:0, 0:1, 1:1)

Branky: 7. Olivier, 15. A. Nylander, 16. Voronkov, 60. Roslovic - 22. Hyman, 53. Perry. Střely na branku: 34:31. Diváci: 17.718. Hvězdy zápasu: 1. Tarasov, 2. Olivier, 3. Sillinger (všichni Columbus).

Nashville - Buffalo 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)

Branky: 4., 42. a 47. F. Forsberg, 17. Evangelista - 5. Byram, 53. Power. Střely na branku: 24:28. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Nyquist, 3. Evangelista (všichni Nashville).

Arizona - Minnesota 2:5 (0:0, 0:1, 2:4)

Branky: 42. Keller, 42. Carcone - 22. Kaprizov, 42. Bogosian, 48. Eriksson Ek, 59. Faber, 60. Dewar. Střely na branku: 25:28. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 58:48 minuty, inkasoval tři góly z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Eriksson Ek, 2. Faber, 3. Zuccarello (všichni Minnesota).

Vegas - Vancouver 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)

Branky: 24. Amadio - 7. Q. Hughes, 7. Di Giuseppe, 36. Garland. Střely na branku: 28:35. Diváci: 18.054. Hvězdy zápasu: 1. Demko, 2. Q. Hughes (oba Vancouver), 3. N. Roy (Vegas).

Los Angeles - Ottawa 4:3 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 34. Byfield, 51. Dubois, 52. Moverare, 62. Fiala - 8. Kubalík, 34. B. Tkachuk, 56. Batherson. Střely na branku: 34:31. Diváci: 16.855. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Kopitar, 3. Moverare (všichni Los Angeles).

San Jose - NY Islanders 2:7 (0:2, 2:4, 0:1)

Branky: 23. Bordeleau, 32. Hoffman - 1. Dobson, 19. Romanov, 32. Horvat, 33. MacLean, 35. Barzal, 37. Aho, 49. Lee. Střely na branku: 25:33. Diváci: 10.077. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. Nelson, 3. Dobson (všichni NY Islanders).

5.St. Louis6332328179:19567
6.Minnesota6330627199:21066