Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Záhadný malý tyran vyvolává otázky. Možná přece jen existoval

Na samotném začátku letošního roku (3. ledna) byla publikována mírně kontroverzní odborná práce paleontologů Nicholase R. Longriche z Univerzity v Bathu a Evana T. Saitty z Chicagské univerzity v Illinois, pomyslně oživující problematický taxon Nanotyrannus lancensis.

Pokud byl Nanotyrannus lancensis formálně platným druhem tyranosaurida, jednalo se o podstatně menšího a lehčeji stavěného příbuzného obřího druhu Tyrannosaurus rex. Dokládá to například i malá lebka „Chompera“ (MOR 6625), jednoho z nejmenších známých zástupců druhu T. rex o odhadovaném stáří 2 až 3 roky (nebo také juvenilního exempláře druhu N. lancensis). Lebka o délce kolem 30 cm zde v porovnání s fragmentem maxily exempláře UCMP 118742, subadultního tyranosaura obřích rozměrů. | foto: Vladimír Socha

O tomto vědecky pochybném severoamerickém tyranosauridovi menších rozměrů jsem na blogu již několikrát pojednával, a v souladu s většinovým míněním jsem jej nepovažoval za validní, tedy vědecky platný, taxon. Většina odborníků na tyranosauridy, jakými jsou například Američané Thomas R. Holtz, Jr. a Thomas D. Carr, totiž všechny fosilní exempláře nanotyrana považovali a stále považují pouze za juvenilní exempláře druhu Tyrannosaurus rex.

Jinými slovy, žádný Nanotyrannus podle nich neexistoval a všechny jeho domnělé fosilní kostry patřily mláďatům tyranosaura. Tato pozice získala postupně takový vliv, že druh N. lancensis byl obecně a v mnoha případech automaticky považován za neplatný taxon, a tak o něm bylo také pojednáváno v popularizační i vědecké literatuře.

Longrich se Saittou nicméně překvapivě předložili poměrně výmluvný výčet argumentů, které značně nasvědčují vědecké platnosti druhu N. lancensis. Které argumenty to tedy jsou a jak jsou pro debatu o (ne)existenci nanotyrana významné a relevantní? Nyní můžete posoudit sami. Longrich, který je nepochybně výborným, ale zároveň i mírně kontroverzním paleontologem, stanovil několik linií důkazů, které mají dokazovat vědeckou platnost nanotyrana. První z nich je vzorec diverzity u tyranosauridů v rámci jejich ekosystémů. Jednoduše řečeno, u mnoha dosud popsaných tyranosauroidů známe případy koexistence (souběžného žití) dvou různých druhů v jediném ekosystému.

Podle Longriche se jedná spíše o pravidlo než o výjimku – také v případě rodu Tyrannosaurus by tomu tedy tak mělo být. Z hlediska ekologie by tedy existence nanotyrana jaksi „měla smysl“. Ve skutečnosti je však tento argument ve prospěch validity druhu N. lancensis velmi slabý a poměrně snadno vyvratitelný.

Další bod už je ovšem závažnější, týká se totiž závažných rozdílů v morfologii (fyzické stavbě) lebky mezi nanotyrany a tyranosaury. Podle autorů práce není problém nalézt nejméně tucet výrazných rozdílů, které odporují možnosti, že by se jednalo o přímou vývojovou řadu jediného druhu, chybí prý navíc přechodné formy, doložitelné ve fosilním záznamu.

Longrich dále konstatuje, že jedna z hlavních premis odpůrců platnosti nanotyrana je ta, že mláďata tyranosauridů se budou anatomicky podobat mláďatům jiných druhů tyranosauridů. Hlavní anatomické změny mezi rody Nanotyrannus (jakožto domnělého mláděte T. rexe) a Tyrannosaurus však nejsou u ostatních tyranosauridů (jako je Gorgosaurus nebo Tarbosaurus) pozorovatelné a nevysvětlují, jak by v průběhu ontogeneze (individuálního vývoje jedince) mohly tyto morfologické rozdíly vzniknout.

Můžu si ho pohladit? Jak může vypadat výchova naklonovaného dinosaura

Možná nejzávažnějším bodem proti standardnímu pojetí nanotyrana coby mláděte tyranosaura je ovšem histologický rozbor fosilií těchto tyranosauridů. Autoři práce konstatují, že pokud by se jednalo o juvenilní jedince druhu T. rex, musely by kostry vykazovat nedospělou stavbu vnitřku dlouhých kostí a méně pevných (či zkostnatělých) spojení mezi jednotlivými částmi kostry. Růstové „nastavení“ ontogeneze těchto jedinců by pak mělo směřovat až ke gigantickým dospělcům druhu T. rex, vážícím kolem 8 000 kilogramů.

Jak ovšem Longrich (údajně ke svému vlastnímu překvapení) zjistil, textura kostní hmoty i spojení kosterních částí je naopak plně konzistentní s dospělými jedinci, kteří již přestali růst, nebo se jejich růst výrazně zpomaluje. V případě zkoumaných exemplářů se rychlost růstu měla výrazně zpomalovat (patrně se jednalo o poslední rok, kdy ještě u nich k růstu docházelo) a rekonstruované růstové křivky pro tyto fosilní jedince nasvědčují konečné tělesné hmotnosti maximálně kolem 2 000 kg, a pravděpodobněji pak asi v rozmezí 900 až 1 500 kg.

Přibližná rekonstrukce vzezření juvenilního jedince druhu T. rex ve věku asi 10 až 12 let. Jiná interpretace jejich fosilií v těchto teropodech spatřuje samostatný druh Nanotyrannus lancensis.

To je samozřejmě příliš málo pro dospělce druhu T. rex, zatímco pro druh N. lancensis by taková hmotnost byla podstatně lépe odpovídající. Jeden z hlavních trumfů si dvojice autorů nechala až téměř na konec. Podle většiny odborníků na teropodní dinosaury je významným argumentem proti existenci nanotyrana fakt, že neznáme žádné juvenilní jedince druhu T. rex, které by nebylo možné zařadit mezi domnělé nanotyrany (tedy znovu: nanotyranové neexistují, takto totiž vypadají mláďata druhu T. rex). Longrich se Saittou ale přicházejí s takřka revolučním tvrzením, že mládě druhu T. rex, jasně odlišné od „nanotyranů“, objevili – má se jednat o jednu lebku mláděte o trochu větší než u typového exempláře druhu N. lancensis a dále izolovanou kost čelní (os frontale) jiného jedince, naopak o trochu menšího, než je holotyp stejného druhu (CMNH 7541).

Ontogram zobrazující ontogenetické fáze růstu obřího tyranosauridního teropoda druhu Tyrannosaurus rex. Zatímco autor příslušné studie Thomas D. Carr v platnost nanotyrana nevěří, podle jeho kolegy Nicholase R. Longriche patří některé zde zahrnuté juvenilní exempláře ve skutečnosti do samostatného druhu Nanotyrannus lancensis.

Pokud se toto tvrzení prokáže, bude se jednat o velmi závažný argument podporující odlišnost rodu Nanotyrannus od tyranosaura. Poslední linií argumentů nové práce je fylogenetická studie, která by v případě původní hypotézy o neexistenci nanotyrana měla v případě vyloučení vývojově variabilních anatomických znaků postavit tento rod coby mládě tyranosaura do jeho těsné blízkosti. Longrich však i při opakovaných pokusech a využití 158 morfologických charakteristik potenciálně odlišujících oba taxony dosáhl zcela jiného výsledku – Nanotyrannus nakonec nespadal ani do podčeledi Tyrannosaurinae, a dokonce ani do čeledi Tyrannosauridae.

Jako malé zemětřesení. Král dravých dinosaurů možná získá nový druh

Tento poslední argument už tolik silný není, protože záleží na různých vstupních údajích a nakládání s nimi, nicméně celkově je série argumentů na podporu platnosti druhu Nanotyrannus lancensis poměrně zajímavá a potenciálně i přesvědčivá. Samozřejmě s ní nesouhlasí zdaleka všichni paleontologové, někteří tuto práci vzhledem k autorství Nicholase Longriche ani neberou na významnou váhu, to by ale pochopitelně byla chyba.

Je možné, že se v dohledné době objeví „rebuttal“ studie, která všechny argumenty v této práci rozmetá jako domeček z karet, ale možná také ne. Jako vždy, záhadu (ne)existence nanotyrana pomůže s větší jistotou rozluštit snad až budoucí objev nového a kompletnějšího fosilního materiálu.

Článek vznikl pro Dinosaurusblog Vladimíra Sochy a byl redakčně upraven. Původní verzi včetně bohatého odkazového rejstříku najdete zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 21 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 11 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...