Soňa Maléterová
Aktuality
pondělí 18. března 2024
Uplynulý víkend byl velmi bohatý na silniční atletická klání, ať už to byly desítky, půlmaratony nebo chůze. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se událo.

V portugalském Lisabonu absolvovala svůj letošní první půlmaraton Moira Stewartová, která doufala v další vylepšení vlastního národního rekordu. Tato ambice bohužel vzala za své už v samotném úvodu závodu. Poměrně vysoké teploty, a hlavně nepříjemný protivítr, který běžkyně provázel po většinu trati, to byly faktory, které příliš nenahrávaly rychlým časům. Svěřenkyně Václava Janouška tak dokončila závod na jedenáctém místě s výkonem 1:12:42. Naprosto dominantní prvenství si připsala někdejší keňská světová maratonská rekordmanka Brigid Kosgei za 1:05:51.

Etiopan Yomif Kejelcha kraloval silničnímu závodu na 10 kilometrů ve španělském Laredu. Svůj triumf ozdobil časem 26:37, díky kterému se stal třetím nejrychlejším mužem historie na této distanci za světovým rekordmanem Rhonexem Kiprutem (26:24) a dalším Etiopanem Berihu Aregawim (26:33). Pod 27 minut stlačil v tomto závodě svůj čas ještě druhý Uganďan Joshua Cheptegei (26:53). Závod žen vyhrála Němka Konstanze Klosterhalfen za 31:06. Česká reprezentantka Karolína Sasynová finišovala jako sedmnáctá v novém osobním rekordu 34:39.

Na domácí půdě v Lille se dařilo francouzskému běžci Jimmymu Gressierovi, jenž na silniční desítce svým vítězným časem 27:07 pokořil o šest vteřin čtrnáct let starý evropský rekord Švýcara Juliena Wanderse z Valencie. Gressier porazil v těsném finiši Keňana Jacoba Kropa, jenž proběhl cílem v totožném čase. Martin Zajíc dokončil závod jako devětadvacátý v čase 30:03 a na svůj rok starý osobák ze stejného mítinku ztratil osmnáct vteřin.

V Dudincích proběhl 43. ročník tradičního chodeckého mítinku, který patřil peruánským barvám. Tato jihoamerická chodecká velmoc totiž brala primát v obou závodech na 20 kilometrů. V tom ženském sice hlavní favoritka Kimberley García-León musela kvůli zranění odstoupit už na druhém kilometru, ale skvělým způsobem ji zastoupila reprezentační kolegyně Evelyn Inka, která prošla cílem jako vítězka v osobním rekordu 1:27:42. Mezi muži triumfoval její krajan César Augusto Rodríguez v národním rekordu 1:19:44. Pro nový osobák si došel také dvaadvacátý Vít Hlaváč, jenž si s tratí poradil v čase 1:25:50.

Za zmínku jistě stojí také běžecké výkony z dráhové desítky v kalifornském San Juanu Capistanu. Vítězná Etiopanka Tsigie Gebreselama se totiž časem 29:48.34 posunula na devátou příčku historických světových tabulek této disciplíny. V závodě mužů hned osm borců stlačilo své časy pod 27 minut. Nejrychlejší byl Američan Grant Fisher za 26:52.04.