‚Nemá cenu jim nic vyvracet.‘ Dezinformátoři udělali z českých dobrovolníků raněných na Ukrajině žoldáky

Dva z českých dobrovolníků, kteří utrpěli vážná zranění při dopravní nehodě na Ukrajině, zůstávají v pražské Ústřední vojenské nemocnici, jednoho lékaři propustili do domácího ošetřování. Všichni utrpěli po nezaviněném čelním střetu s protijedoucím vozidlem v blízkosti fronty u Záporoží mnohačetné zlomeniny. Z jejich vozidla nezbylo skoro nic, přežili skoro zázrakem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Auto, ve kterém jeli dobrovolníci

Auto, ve kterém jeli dobrovolníci | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Já si z té nehody nepamatuju vůbec nic,“ říká čtyřicátník Jožka, který zatím nemůže vstát z lůžka.

Poslanci ze Zelenského strany chtějí složit mandáty. Přišli o prestiž, finance a fungují jako hlasovací stroje

Číst článek

„Probral jsem se až na polním obvazišti, asi 800 metrů od té nehody, kam nás odvezli vojáci ze 118. mechanizované brigády, kteří nás z auta vyprostili. My jsme této brigádě dovezli nějaké drony, zdravotnický materiál a vraceli jsme se na nocleh. Zůstal zachovaný záznam z naší kamery a na něm je vidět, že z protisměru náhle vybočilo auto, otřelo bokem vůz před námi a potom narazilo téměř čelně do nás.“ 

Jožka vzpomíná na okamžik mezi životem a smrtí naprosto klidným hlasem. Na sedadle spolujezdce seděl v helmě a neprůstřelné vestě, takže nemá zlomená žádná žebra ani úraz hlavy.

„Balistiku jsme měli všichni, ale připoutaní jsme nebyli, to v blízkosti fronty vojáci nedoporučují. Při útoku je třeba rychle vyskočit z auta a schovat se. Perfektně zafungovaly airbagy.“

Po nehodě vojáci odvezli tři zraněné muže do civilní nemocnice v Záporoží, kde dva z nich postupně operovali. Tomu se vyhnul Jiří, který seděl na zadním sedadle, a operovali ho až v Praze. (Celá jména obou dobrovolníků Radiožurnál zná, ale z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje – pozn. red.)

„Byla to sice civilní nemocnice, ale je plná vojáků. Já skončil v devátém patře, kde byli jenom vojáci s úrazy hlavy a posttraumatickými syndromy. To byla drsná škola. Chybí běžný materiál a celé patro, kde byly desítky mužů, měl na starost jeden lékař a jedna sestra. Lidi si tam ale hodně pomáhají, chodí mezi nimi dobrovolníci. Když mi sestra dělala převaz, tak musela navazovat zbytky gázy z různých částí. I tohle tam chybí.“

Jožka ležel po operaci na jiném oddělení a pamatuje si, že sice materiálu bylo málo, ale léků na tlumení bolesti dost. „Těch jsem dostával hodně. Víc než tady,“ usměje se bolestivě, když se chce na lůžku otočit.

Chcimír, dezolát a xenofob. To jsou jen trapné nálepky, říká Skalní odpůrce Evropské unie

Číst článek

„Operovali nás po domluvě s českými lékaři odsud z vojenské nemocnice. Usoudili, že je to lepší tam, a podle všechno se rozhodli správně. Na rovinu, nebyl jsem z toho nadšený, ale bylo to všechno velmi profesionální, je vidět, že se za války naučili strašně moc. Operace i podle vyjádření místních lékařů dopadly dobře.“ 

Třetím mužem, který podstoupil operaci v Záporoží, je místopředseda spolku Team4Ukraine Jan Heřmánek. Zákrok dopadl tak dobře, že nebyla potřeba ve vojenské nemocnici žádná reoperace a Heřmánka propustili po několika dnech do domácí péče.

„My jsme najezdili za ty dva roky po Ukrajině statisíce kilometrů ať už ve vnitrozemí, nebo v blízkosti fronty, a tohle byla první nehoda. Vzhledem k tomu, jak to na silnicích u fronty vypadá, jsme vlastně měli docela štěstí.“

Domů vládním speciálem

Štěstí v neštěstí měli dobrovolníci i po nehodě. V té době jednala v Kyjevě česká delegace, která se měla vracet domů vlakem přes Polsko, a tam čekal vládní speciál. Po domluvě všech úřadů se podařilo zkoordinovat transport raněných, ukrajinský Červený kříž je sanitkami převezl na letiště do polského Rešova, kde je zdravotníci naložili do letadla.

Odsud se dostali za tři hodiny k další léčbě sem do vojenské nemocnice ve Střešovicích. „Právě to letadlo asi vyprovokovalo dezinformátory, kteří se do nás pustili s tím, že jsme vojáci a že kvůli nám přiletěl vládní speciál,“ říká Jožka a kroutí hlavou.

Bráníme eskalaci konfliktu, tvrdí ruští dobrovolníci, kteří bojují na straně Ukrajiny

Číst článek

Dezinformátoři označovali dobrovolníky jednou za průzkumníky, jindy za obsluhu odpalovacího zařízení Vampire nebo prostě za žoldáky NATO. „Těm dezolátům nemá cenu nic vyvracet. V Záporoží jsme byli jeden den, všichni máme v Česku rodiny, staráme se o firmy, žijeme tady, to jsou prostě nesmysly.“

„Zvykli jsme si na to,“ přidává se Jiří. „Útočí na nás od začátku války. Když chce být někdo hluchý a slepý, zůstane hluchý a slepý.“ Dopravní nehoda a s tím spojené všechny problémy ale dobrovolníky od pomoci Ukrajině neodradili.

Jan Heřmánek je samozřejmě rád, že je zpátky doma, a děkuje všem, kteří skupině pomohli. „Pokračujeme jako tým rozhodně dál. Tohle nás nezastaví. Navzdory všem dezolátům budeme pokračovat dál, protože lidi na Ukrajině si to zaslouží a pomoc potřebují.“

Sbírka na novou dodávku

Iniciativa Dárek pro Putina spustila sbírku na novou dodávku pro dobrovolníky z Team4Ukraine. Více o projektu i o tom, kolik už bylo vybráno najdete zde.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme