Dnes Neděle - prehanky-dest 20°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 20°C
Neděle 5. 5. 2024
Svátek má Klaudie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
ČVUT hostí první mistrovství Evropy v programování
Soutěž v programování. Foto: ČVUT

ČVUT hostí první mistrovství Evropy v programování

Začíná historicky první ročník Evropského mistrovství v programování, jehož vítězové a vítězky se kvalifikují do světové soutěže univerzitních programátorských týmů International Collegiate Programming Contest (ICPC). Pořadatelem evropského mistrovství, které se uskuteční od 22. do 24. března, je České vysoké učení technické v Praze. Záštitu převzali rektor ČVUT Vojtěch Petráček, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

International Collegiate Programming Contest (ICPC) je nejstarší, největší a nejprestižnější celosvětová soutěž v programování. Účastní se jí univerzity z celého světa, přičemž každou z nich reprezentuje tým složený ze tří studujících.

„Umělá inteligence je často skloňovaným tématem. Vůbec se ale nemluví o lidech, kteří za touto technologií stojí a programují ji. Soutěž ICPC dává vyniknout mimořádně nadaným studentům a studentkám. Řada z těch, kteří si v minulosti soutěží prošli, dnes působí na světových univerzitách jako uznávané kapacity oboru. Jsou z nich profesoři i tvůrci programovacích jazyků a tvoří komunitu velmi schopných lidí,” uvedla ředitelka evropských regionů ICPC a organizátorka Evropského finále Božena Mannová z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Jedním z nich je i proesor Jan Kybic z katedry kybernetiky FEL ČVUT. „Soutěž mne naučila, jak výkonný může být dobře fungující tým, jehož členové se navzájem motivují, pomáhají si a mají společný cíl. A jak obohacující a zábavné to zároveň může pro členy týmu být, ať už je to tým soutěžících nebo organizátorů,” uvedl Kybic, který se posléze stal členem pražského organizačního týmu ICPC.

Za každým studentem, který zaznamená v soutěži ICPC nějaký výraznější úspěch, jsou přitom skryté stovky, či spíše tisíce hodin příprav a tréninků. Ti skutečně nejlepší začínají s přípravou na programátorské soutěže na středních školách nebo dokonce ještě na ZŠ.

„Optimální způsob přípravy spočívá především v reálném řešení a programování skutečných soutěžních úloh. Je velmi vhodné doplnit trénink jednak vzorovým řešením úloh a také průběžnou teoretickou přípravou. Špičkoví soutěžící trénují klidně i pět hodin denně,” upozornil Tomáš Valla z Katedry teoretické informatiky Fakulty informačních technologií ČVUT. 

Trojice talentů z ČVUT 

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) bude tentokrát reprezentovat tým v následujícím složení: Yasmine Briefs, Illia Kryvoviaz (oba z Fakulty elektrotechnické) a Jaroslav Urban (Fakulta informačních technologií). 

Jejich úkolem v Evropském finále bude společně u jednoho počítače v limitu pěti hodin správně vyřešit co nejvíce z celkem 15 různě obtížných programovacích úloh. Z nich musí vyčíst problém, navrhnout řešení, naprogramovat algoritmus a také ho odladit. To vše bez použití internetu. 

„Je potřeba nejen umět programovat, ale i umět dobře spolupracovat a zvolit dobrou taktiku – domluvit se, kdo bude řešit kterou úlohu a zatímco jeden člen rychle programuje své řešení, ostatní si zvlášť nebo dohromady připravují řešení dalších úloh. Soutěž tak studenty učí si řešení dobře rozmyslet a připravit ,s tužkou v ruce’, a vyhnout se tak zdlouhavému hledání chyb metodou ,pokus-omyl’. Chybu je lepší hledat na papíře a uvolnit mezitím počítač kolegům pro řešení další úlohy,” popsal Kybic. 

„Klíčové je, aby tým dokázal poznat, kolik času budou jednotlivé úlohy vyžadovat na vyřešení. Podle toho by pak studenti a studentky měli postupovat. Může se totiž stát, že se v opačném případě zaseknou u komplikované úlohy a ztratí drahocenný čas, který jim bude chybět u těch jednodušších,” upozornila Mannová. „Nejlehčí úlohu dokážou některé týmy vyřešit za tři minuty. Ty nejlepší z nich stihnou do limitu pěti hodin vyřešit všech patnáct úloh,” dodala.

Odevzdané řešení se vyhodnocuje automaticky počítačem, je tedy zcela objektivní. To je rozdíl oproti jiným podobným soutěžím, kde kvalitu řešení hodnotí lidé.

Čeští studenti patří dlouhodobě v rámci ICPC k výrazným talentům. Úspěch si před lety připsal i tým již zmíněného prof. Kybice. V roce 1996 postoupili nejdřív do oblastního kola v Curychu a odtud poté do celosvětového finále v USA. Členové týmu se tak díky soutěži poprvé v životě dostali do Spojených států, což byl pro ně o to větší zážitek.

Účastníky soutěž častokrát tak nadchne, že se později stanou organizátory a pomáhají připravovat zadání. Stejné to bylo i v případě Kybice. „Vymýšlel jsem úlohy a dokonce jsem i naprogramoval nové soutěžní prostředí a vyhodnocovací systém, na kterém byl jeden ročník realizován – to byla moje bakalářská práce. Už spolu s dalšími kolegy jsem pak vyvíjel vylepšenou verzi, která byla schopná zvládnout ještě větší zátěž. Organizátoři tvořili skvělý tým, většinu z nich považuji za své přátele a stýkáme se dodnes,” přiblížil. 

Celosvětové finále v Kazachstánu 

Nejdříve se uskutečnila dílčí kola soutěže. Nejvyšší úroveň přitom mají kola regionální. Do finále, které proběhne letos v září v kazachstánské Astaně, se kvalifikovali tři týmy z každého regionu. Do finálového souboje týmů z celého světa se následně přidá dalších pět nejlepších týmů z Evropského finále. 

Letošního prvního ročníku Evropského finále ICPC se zúčastní 52 studentských týmů, kteří reprezentují 48 univerzit z 24 zemí Evropy. Celkem se tak spolu utká 156 studentů a studentek. Českou republiku budou reprezentovat studující z ČVUT, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity. Na Evropské mistrovství ICPC dále dorazí do Prahy zástupci a zástupkyně z Oxfordské univerzity, Univerzity Cambridge, ETH Zurich, École Polytechnique, Utrecht University, University of Copenhagen, Jagellonské univerzity v Krakově a dalších vysokých škol napříč Evropou. Jsou mezi nimi také studující ze čtyř ukrajinských univerzit. 

První ročník soutěže ICPC se konal v roce 1970 na Texaské univerzitě. Od té doby se komunita ICPC rozšířila po celém světa a dnes už má soutěž více než 400 tisíc absolventů a absolventek.  

V minulém roce měla 10 tisíc dobrovolníků a více než 5 tisíc koučů, již organizovali soutěže pro 60 000 členů a členek studentských týmů, kteří reprezentovali 3 450 univerzit ze 111 zemí všech kontinentů.


Autor: red

Nová mlžítka na Patnáctce

Dnes v 08:13

Radnice Prahy 15 ve spolupráci se společností Pražské vodovody a kanalizace přichystala pro tuto letní sezónu instalaci dvou „mlžítek“.

Setkání s emeritními zaměstnanci škol Prahy 4

Dnes v 08:01

Již popáté Praha 4 předala ocenění bývalým zaměstnancům mateřských a základních škol, které zřizuje. Ve velkém sále historické Nuselské radnice jim za jejích dlouholetou činnost ve školství poděkovala 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO), která zdůraznila, že mezi oceněnými jsou nejen...

Koupaliště Petynka v Praze 6 zahájilo sezonu

Včera v 15:56

Sezona na koupališti Petynka začala 1. května s několika vylepšeními, která mají přispět k větší spokojenosti návštěvníků. Sto tři metrů dlouhý tobogán je zrenovovaný, změny se dotkly i parkování.

Květinový piknik ve Ctěnicích

Včera v 15:32

Muzeum města Prahy připravilo v Zámeckém areálu Ctěnice piknik s květinovou tématikou a již tradičními stánky s občerstvením. V zámecké zahradě se můžete těšit na doprovodný program, na kterém bude možnost poslechnout si akustickou kytaru latino jazz Alexandra Glize či Jazzové trio Jana...

Čaj o páté u Čapků v květnu

Včera v 06:48

Inscenovaná prohlídka Vily Karla Čapka, při které vás Josef Čapek provede svým domovem a životem a setkáte se s osobnostmi, se kterými jej sdílel. Do vily se můžete podívat v květnu v šesti termínech. Na spolupráci při realizaci tohoto setkání u Čapků se podílí Vršovické...

Sobota patří Malostranským trhům

Včera v 05:19

První sobota v měsíci patří Malostranským trhům. Dnes se můžete těšit například na výtvarnou dílnu s tématem staré pověsti české.

Umělci a umělecká díla na Olšanských hřbitovech

3. května 2024 v 16:05

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter.

Vycházka u příležitosti výročí přesunu ostatků Karla Hynka Máchy

3. května 2024 v 15:08

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se spolkem Svatobor zvou na již tradiční vycházku u příležitosti výročí přesunu ostatků Karla Hynka Máchy na Vyšehradský hřbitov, od nějž v letošním roce uplyne 85 let. Vycházka se uskuteční ve středu 8. května od 14 hodin. Sraz je před bazilikou sv. Petra...

Zákaznické centrum PVK otevřelo své brány na Waltrovce

3. května 2024 v 06:26

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se přesunulo do nových prostor. Od 2. května zákazníci naleznou veškerý servis na této adrese: Radlická 364/152, Praha 5, 150 00 (areál Waltrovka, objekt Legatica).

Přehled plánovaných výluk vody na 19. týden

2. května 2024 v 16:25

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 nabízí kurzy sebeobrany zdarma

2. května 2024 v 15:28

Praha 14 opět v rámci programu prevence kriminality vypisuje kurzy sebeobrany pro občany městské části zdarma. Lekce proběhnou vždy 1× týdně, pod vedením zkušených lektorů teoretického a sebeobranného systému Krav Maga.

Circus Brothers v Praze 15

2. května 2024 ve 14:33

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Další články
Nahoru