Ledecká skončila v den narozenin jedenáctá, malý glóbus získala Rakušanka Hütterová

23. 3. 2024 12:41
Lyžařka Ester Ledecká skončila jedenáctá v závěrečném sjezdu sezony SP v Saalbachu. Malý křišťálový glóbus získala Rakušanka Cornelia Hütterová.
Cornelia Hütterová s malým křišťálovým glóbem za sjezd v sezoně 2023/24
Cornelia Hütterová s malým křišťálovým glóbem za sjezd v sezoně 2023/24 | Foto: Reuters

Vítězka pátečního super-G Ledecká třetí stupně vítězů a druhé vítězství v sezoně nepřidala, přesto zajela nejvydařenější sjezd v sezoně. Jejím nejlepším výsledkem v disciplíně bylo zatím 14. místo z únorového závodu ve švýcarské Crans Montaně. Na třetí Italku Nicole Delagovou ztratila 82 setin sekundy, od první desítky ji dělilo 14 setin.

Ledecká vyrazila na trať pod zataženou oblohou se startovním číslem 19 a i přes náročné podmínky se po prvních dvou sektorech držela u čela. Ve druhé polovině tratě ale začala ztrácet a nakonec z elitní desítky vypadla. Oproti středeční 10. příčce v tréninku si o jednu pozici pohoršila.

V konečném pořadí disciplíny obsadila Ledecká 23. místo. Na stejné příčce skončila se 374 body také v celkovém hodnocení Světového poháru.

Start závodu byl zhruba o deset minut odložen kvůli větru. Po odjetí druhé závodnice v pořadí Christiny Agerové z Rakouska byly jízdy přerušeny kvůli potížím jednoho z organizátorů na trati.

Průběžně vedoucí ženu Agerovou překonala až se startovním číslem 12 Hütterová s časem 1:45,08, která stále usilovala o malý křišťálový glóbus. Poté, co se navíc vedoucí ženě a jisté vítězce Světového poháru Gutové-Behramiové jízda nepovedla, začala Rakušanka spolu s ostatními krajankami slavit. Hütterovou nakonec nesesadila z čela ani Štuhecová s Delagovou.

Gutová-Behramiová tak přišla o šanci získat k velkému křišťálovému glóbu i třetí malý, poté co už triumfovala v super-G a obřím slalomu. Na vítěznou Hütterovou ztratila dnes 1,89 setin. Poslední závod v kariéře absolvovala Norka Ranghild Mowinckelová, jež obsadila předposlední 20. místo.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Saalbachu (Rakousko):

Ženy - sjezd: 1. Hütterová (Rak.) 1:45,08, 2. Štuhecová (Slovin.) -0,17, 3. Nicol Delagová (It.) -0,49, 4. Agerová -0,50, 5. Venierová -0,62, 6. Puchnerová (všechny Rak.) -0,63, …11. Ledecká (ČR) -1,31.

Konečné pořadí sjezdu (po 8 z 8 závodů): 1. Hütterová 397, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) 369, 3. Goggiaová (It.) 350, 4. Venierová (Rak.) 346, 5. Brignoneová (It.) 281, 6. Fluryová (Švýc.) 275, …23. Ledecká 87.

Konečné pořadí SP (po 39 z 39 závodů): 1. Gutová-Behramiová 1716, 2. Brignoneová 1581, 3. Shiffrinová (USA) 1409, 4. Hectorová (Švéd.) 922, 5. Hütterová 913, 6. Vlhová (SR) 802, …23. Ledecká 374, 62. Dubovská 113, 115. Jelínková (obě ČR) 9.