Lednový sněm hnutí Trikolóra byl jednou z akcí, které "pokrýval" web Voice of Europe. Zleva Tomio Okamura, Petr Bystroň a Radim Fiala. Foto: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Půl roku s ruskou propagandou z Prahy. Místo „hlasu Evropy“ zněl hlas Kremlu

Napsal/a Vojtěch Berger 28. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Odhalení webu Voice of Europe sídlícího v Praze coby nástroje ruské propagandy může zatřást i českou politickou scénou. Vláda sice tvrdí, že mezi politiky, kteří od webu placeného a řízeného podle BIS z Ruska dostávali peníze, nejsou Češi, při podrobnějším pohledu je ale zjevné, jak blízko měl k SPD a Trikolóře. Přinejmenším výběrem témat i respondentů. Jen před pár dny byl Voice of Europe partnerem společenské akce v Bratislavě s účastí českých poslanců i slovenských ministrů.

Pro pochopení toho, že nadnárodně se tvářící web Voice of Europe má ruské pozadí, stačila i krátká návštěva sídla této firmy poblíž pražského Václavského náměstí. Nešlo oproti očekávání o virtuální adresu, ale o skutečnou kancelář – z níž zněla ruština.

HlídacíPes.org adresu navštívil na konci loňského září, krátce poté, co se rozhovorem s tímto údajně nezávislým zahraničním médiem pochlubil předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Už tehdy existovaly indicie, že nejde o nezávislé médium, ale o nástroj ruské propagandy.

Proč Praha? Nižší nájem…

Po zazvonění u kanceláře Voice of Europe tehdy otevřela mladá žena, která po krátkém představení v angličtině rusky zavolala kamsi do útrob místnosti: „Serjožo!“ Vzápětí se objevil urostlý mladý muž, který se po opakovaném dotazu nakonec představil jako Serhij.

Po anglicky vedeném rozhovoru mezi dveřmi HlídacíPes.org později zaslal do Voice of Europe e-mail s dotazy. V odpovědích její zástupci – kteří se už ale nepředstavili jménem – mluvili i o tom, proč si vybrali jako sídlo firmy právě Prahu: „Je tu výrazně nižší nájem než v Německu a logisticky je to mnohem pohodlnější než v Polsku,“ tvrdili.

Z dalších odpovědí byla zjevná neurčitost a snaha neprozradit příliš detailů o fungování webu. Viz třeba výrok o tom, že „jsme panevropské médium“ nebo „máme celkem malý mezinárodní tým“ nebo „financování projektu považujeme za obchodní tajemství“.

Po včerejšku už je tajemství definitivně pryč. Podle české vlády a kontrarozvědky BIS stojí v pozadí Voice of Europe politik a podnikatel Viktor Medvedčuk, muž blízký Vladimiru Putinovi, který web sídlící v Praze financoval a řídil přes dalšího prostředníka, politika, mediálního producenta a propagandistu Arťoma Marčevského.

Oba se proto nově ocitli na české sankční listině, stejně jako sama společnost Voice of Europe. Podle Deníku N nebo německého týdeníku Der Spiegel bylo součástí vlivových operací také předávání hotovosti či převody částek v kryptoměnách některým proruským politikům z různých evropských států.

Spiegel píše celkem o několika stovkách tisíc eur, které měly těmto politikům sloužit částečně i jako financování kampaně před volbami do Evropského parlamentu.

A Medvedčuka pustíte kdy?

Při pohledu na respondenty, s nimiž Voice of Europe za několik měsíců svého aktivního fungování udělal rozhovor, je zjevné, koho web aktivně vyhledával a preferoval.

Šlo vesměs o zástupce takzvaných vlasteneckých stran, nezřídka se silným extremistickým křídlem. Rozhovor webu opakovaně poskytli třeba vysoce postavení kandidáti Alternativy pro Německo do Evropského parlamentu Petr Bystroň a Maximilian Krah. Krah už ale včera pro Spiegel popřel, že by za rozhovory dostal peníze.

V poslední době byl Bystroň opakovaně vidět v Česku, jak pomáhá s předvolební kampaní do eurovoleb společné kandidátce SPD a Trikolóry. Shodou okolností u toho byl opakovaně i Voice of Europe.

Za zmínku stojí, že Bystroň a Krah navštívili v roce 2021 v Kyjevě zmíněného organizátora celé vlivové akce kolem Voice of Europe Viktora Medvedčuka v době, kdy ho Ukrajina kvůli napomáhání Rusku obvinila z vlastizrady a skončil v domácím vězení.

Bystroň byl také ve skupině poslanců německého Bundestagu, kteří předloni podali interpelaci k německé vládě, kde se mimo jiné dotazovali, „zda se kabinet zasadil o Medvedčukovo propuštění, a pokud ne, proč“.

Bystroň je svými proruskými názory znám dlouhodobě, předloni také navštívil Bělorusko, které aktivně podporuje ruskou invazi na Ukrajinu – údajně proto, aby tam jednal o míru.

V poslední době byl Bystroň opakovaně vidět v Česku, jak pomáhá s předvolební kampaní do eurovoleb společné kandidátce SPD a Trikolóry. Opakovaně u toho byl i Voice of Europe.

SPD, Trikolóra a připravené kamery

Prvním příkladem je lednový sjezd hnutí Trikolóra, kde Petr Bystroň vystoupil jako jeden z řečníků. Voice of Europe na místě pořídil videorozhovor s předsedkyní Trikolóry Zuzanou Majerovou Zahradníkovou a celému sjezdu věnoval ještě samostatný text na webu.

Dalším příkladem je únorová pražská konference o budoucnosti Evropy organizovaná lidmi z SPD Tomia Okamury. Také tam vystoupil Petr Bystroň, i zde s ním Voice of Europe pořídil rozhovor a také této spíše okrajové akci věnoval samostatný souhrnný text. Dalšími hosty byli znovu Zuzana Majerová a poslanec za SPD Jaroslav Foldyna. Jeho poslanecký asistent Milutin Ilić konferenci organizoval.

Charakteristické pro Voice of Europe bylo také to, že v různých jazykových mutacích šířil informace a texty z netransparentních webů nebo alternativních médií prokazatelně blízkých krajní pravici

Na konferenci vystoupil také šéf maďarské strany Mi Hazánk (Naše vlast) László Toroczkai. S ní má od loňského léta SPD rovněž podepsanou spolupráci. A byl to právě Toroczkai, který letos v lednu vyvolal pozdvižení napříč Evropou svými výroky o tom, že pokud Ukrajina padne, Maďaři si pro sebe odtrhnou Zakarpatí.

A do třetice nejnovější příklad: Česko-slovenský diplomatický večer v Bratislavě v polovině března. Společenskou akci zaštítilo slovenské ministerstvo hospodářství, na místě byli slovenští ministři vnitra a financí nebo šéf poradců premiéra Fica. Z Česka přijeli znovu poslanec Foldyna a šéfka Trikolóry Zahradníková, dále někteří poslanci za ANO anebo exministr zahraničí Cyril Svoboda. Znovu byl na místě i poslanec AfD Bystroň. V tomhle případě byl Voice of Europe podle oficiálního textu organizátora přímo jedním z partnerů akce.

Z těchto tří příkladů je zjevné, jaké typy politiků se kolem webu Voice of Europe pohybovaly, i to, že kamery tohoto „média“ měly přístup i za leckteré zavřené dveře. Kdo přesně je otvíral, zatím není jasné, agenda Voice of Europe ale v některých momentech vykazovala až překvapivou shodu třeba s tou, již razí SPD Tomia Okamury.

Mediální kanonáda před eurovolbami

Loni na podzim se špičky SPD, Tomio Okamura a Radim Fiala, i zástupci pražské buňky strany, hned dvakrát sešli se zástupci ultrakonzervativního křídla amerických republikánů. V jednom případě do Prahy přijela Julie Pickren z Texasu, podruhé šéf sdružení Republicans for National Renewal Mark Ivanyo.

Krátce po jejich návštěvě v Praze vyšel s oběma na Voice of Europe rozhovor. V případě Marka Ivanya se SPD sama pochlubila, že součástí jeho programu bylo i „několik interview“.

Všechny zmíněné rozhovory vesměs potvrzovaly světonázor šířený dlouhodobě také Kremlem. Západ se hodnotově rozpadá, eurovolby jsou šancí na takzvanou konzervativní změnu, následovanou vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA. Totéž tvrdí AfD v Německu, strana Svobodných v Rakousku a řada dalších takzvaně vlasteneckých partají v Evropě.

Charakteristické pro Voice of Europe bylo také to, že v různých jazykových mutacích šířil informace a texty z netransparentních webů nebo alternativních médií prokazatelně blízkých krajní pravici. Šlo třeba o web německého magazínu Compact, web Deutschland Kurier blízký AfD nebo web Unser Mitteleuropa, kolem kterého existuje už dříve zmapovaná síť více než dvaceti webů navzájem šířících svůj obsah.

V půl roku starém redakčním textu, kde se HlídacíPes.org pozadí Voice of Europe věnoval poprvé, redakce došla k následujícímu závěru:

„Cílovou skupinou Voice of Europe jsou právě voliči a sympatizanti takzvaných vlasteneckých, někdy však i částečně extremistických stran. Ty se budou pokoušet společně uspět ve volbách do Evropského parlamentu a podobná celoevropská mediální kanonáda jim může pomoci mobilizovat příznivce.“

To, že právě to – a nikoli nezávislé zpravodajství – byl smysl a cíl webu Voice of Europe, teď potvrzují tuzemské tajné služby; včetně toho, že za projektem stály finance z Ruska.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)