Ondřej Horecký

28. 3. 2024

Poptávka po vejcích v době Velikonoc tradičně roste. Pro barvení jsou nejlepší vajíčka bílá a právě těch bude v budoucnu daleko víc. Souvisí to se změnami v chovu nosnic.

Čeští velkochovatelé přecházejí s blížícím se termínem zákazu chovu nosnic v klecích na jiné způsoby. Od 1. ledna 2027 bude v Česku chov v obohacených klecích zakázán.

Ke konci loňského roku se nacházelo v klecovém typu ustájení 52,4 procenta slepic, zatímco v roce 2017 to bylo 87,5 procenta. Zbytek jsou většinou podlahové chovy ve voliérách, uvedla pro Epoch Times Gabriela Dlouhá, šéfka Českomoravské drůbežářské unie. A právě pro voliéry jsou vhodnější genotypy slepic, které snášejí bílá vejce.

„Oproti letům minulým, jak se zvyšuje procento slepic v alternativních systémech ustájení, tak je dostatek bílých vajec během celého roku,“ říká Dlouhá. Do budoucna bude podle ní podíl bílých vajec díky podlahovým chovům představovat zhruba 80 procent, zatímco hnědá vejce typická pro slepice, kterým se dařilo lépe v klecových chovech, budou představovat zbytek.

Voliérový neboli podlahový chov slepic. Ilustrační záběr. (galdricp/envato)

Dlouhá také upozorňuje, že s rokem 2027 může dočasně dojít k nedostatku vajec, což by mohlo cenu komodity zvednout. Záleží to na tom, v jakém rozsahu budou mít chovatelé přestavbu dokončenou.

Například v roce 2012, kdy se přecházelo z obyčejných klecí na obohacené klece, byl první tři měsíce nedostatek nosnic kvůli tomu, že některé podniky potřebné úpravy teprve dokončovaly. Nedostatek vajec se projevil i na vyšších cenách, říká šéfka drůbežářů.

Zákaz klecového chovu jen někde

Zákaz klecového chovu platný za necelé tři roky se bude týkat pouze České republiky. Například sousední Polsko, který je význačným vývozcem vajec, podobnou legislativu nezavádí. Čeští drůbežáři se proto obávají, že tím polští chovatelé získají konkurenční výhodu, protože polská a jiná vejce budou v obchodech dál dostupná.

Celounijní zákaz klecového chovu je stále předmětem debat. Hlasování o něm se mělo uskutečnit vloni na podzim, ale bylo odsunuto a teď se podle Dlouhé čeká na nový parlament, jak se k problematice postaví. I kdyby ke schválení zákazu došlo, státy jako Polsko budou chtít na změnu přechodné období, které může trvat i deset let.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech
„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech

Rozhovor s naší přední kapacitou v oblasti nátěrových hmot, paní profesorkou Kalendovou o ekologizaci barev a jejich funkčnosti, o boji s korozí, o trvanlivosti fasádních barev, ale i o tom, jak se lakuje čokoláda.

Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz
Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz

Prezident Trump vyzval k darům, které pošlou silný signál k tomu, co označil za „zmanipulovaný proces politického honu na čarodějnice“.

O zákulisních taktikách k izolování „neposlušných“ europoslanců s Ondřejem Knotkem
O zákulisních taktikách k izolování „neposlušných“ europoslanců s Ondřejem Knotkem

S europoslancem Ondřejem Knotkem jsme v rozhovoru rozebrali vzájemné osočování opozice a koalice a jeho pohled na „stranu jednoho muže“. Nevynechali jsme ani Green Deal, Euro 7 a další témata.

Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace
Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace

První menstruace u mladých dívek: Výzkum ukazuje narůstající počet případů začátku menstruace před 11 lety a související zdravotní rizika.

„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení  teenagerů
„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení teenagerů

„Cílem kognitivní války jsou lidé; bojištěm je celá lidská společnost,“ prohlásil vojenský mluvčí čínské komunistické strany.