Za německého poslance Bystroně se postavila také poslanecká frakce AfD

foto Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň (na snímku z 19. října 2023).

Berlín - Poslanecká frakce Alternativy pro Německo (AfD) ve Spolkovém sněmu se postavila za svého člena Petra Bystroně v jeho kauze možných úplatků od proruské sítě. Bernd Baumann z vedení frakce AfD dnes novinářům na tiskové konferenci řekl, že poslanec Bystroň zůstává jejím členem. Už v pondělí Bystroně podpořili spolupředsedové strany Alice Weidelová a Tino Chrupalla. Bystroň, který je českého původu, odmítá, že by od nyní zablokované proruské zpravodajské platformy Voice of Europe a od Rusů bral peníze. Otázkou by se i tak ve čtvrtek mělo zabývat plénum Spolkového sněmu.

"Samozřejmě, že my jako strana a frakce chceme plné vysvětlení, ale k tomu je třeba předložit fakta a ne pouhá obvinění," řekl Baumann. Poznamenal, že Bystroň předsednictvu strany v pondělí kauzu vysvětlil, obvinění odmítl a zavázal se svá tvrzení předložit písemně.

Podle Baumanna je třeba zaměřit se na podstatu kauzy. "Kde jsou ty důkazy? Každý den čtu ve všech novinách o různých obviněních, ale podstata chybí. To nyní musí následovat. Nechápeme, proč se tak ještě nestalo," uvedl Baumann, který stejně jako vedení AfD vyzval k předložení důkazů. "Dokud se tak nestane, dokud se neukáže podstata, zůstane Petr Bystroň členem frakce a my vycházíme z presumpce neviny," dodal.

V centru zájmu ale kauza nejspíš ještě nějakou dobu zůstane. Frakce koaličních sociálních demokratů a Zelených totiž na čtvrtek odpoledne podle agentury DPA plánují debatu na plénu Spolkového sněmu s cílem "úplně objasnit možné zapletení a spolupráci AfD s autoritářskými režimy".

Zmíněná podezření vůči Bystroňovi podle informací českého Deníku N a německého magazínu Der Spiegel vyslovila česká Bezpečnostní informační služba (BIS). Bystroň mezitím vyzval BIS, aby zveřejnila zvukové nahrávky, která proti němu údajně má.

Mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha ČTK sdělil, že BIS ani vláda nikdy neuvedly v souvislosti s Voice of Europe jiná jména než ta zařazená na tuzemský sankční seznam. "Proto se ke spekulacím nebudeme vyjadřovat," dodal. Česká vláda koncem března na sankční seznam přidala vedle Voice of Europe politika a podnikatele Viktora Medvedčuka a politika, mediálního producenta a propagandistu Arťoma Marčevského.

Bystroň, který je dvojkou na kandidátce AfD pro volby do Evropského parlamentu, v pondělí ČTK sdělil, že je třeba se věnovat i důvěryhodnosti české kontrarozvědky BIS a možnému ovlivňování Čechů Německem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 8.05.2024 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 8. května 2024

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď