Domů     Proč máme škytavku?
Proč máme škytavku?
17.4.2024

Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná…

Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného řetězce něco nenaruší!

Jakmile je podrážděn brániční nerv, který vede v blízkosti žaludku a i dýchacího systému, spustí se nezadržitelná kaskáda reakcí!

Bránice, náš hlavní dýchací sval, se roztáhne a zase stáhne, elektrická aktivita z bráničního nervu „přeskočí“ na blízký bloudivý nerv, a ten dá signál k zavření hlasivkové štěrbiny.

K tomu má běžně dojít ve chvíli, kdy polykáme, abychom se neudusili. Pokud ale pokyn přijde omylem a štěrbina se zavře, když nechceme, ozve se škytnutí! A dokud není zdroj podráždění odstraněn, celé se to neustále opakuje znovu…

Za škytavku může bránice, sval, který propojuje dýchací soustavu s trávicí. Foto:scientificanimations / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Za škytavku může bránice, sval, který propojuje dýchací soustavu s trávicí. Foto:scientificanimations / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Přežili jsme díky škytání?

Škytavku může vyvolat pikantní jídlo, alkohol nebo bublinkové nápoje. Může být spojena s pálením žáhy, stresem, leknutím či třeba záchvatem smíchu!

Proč jako lidé vůbec škytáme, se pokusí před pár lety zjistit kanadský profesor urgentní medicíny Daniel Howes a všimne si toho, že zatímco se nám při škytání stáhne bránice a zavře hlasivková štěrbina, naopak se uvolní dolní jícnový svěrač!

Ten je normálně stažený, aby se nám jídlo z žaludku nedostalo zpět do jícnu, ovšem při škytání se naopak snaží něco dostat z žaludku pryč! Nejspíš vzduch!“, vysvětluje Howes s tím, že proto nejčastěji škytají kojenci a malé děti.

S mateřským mlékem totiž vždy nasají do žaludku i trochu vzduchu a kvůli němu pak sní méně jídla. Díky „vypouštění“ vzduchu se škytavkou přijmou až o 30 % více kalorií, což může být i otázka přežití!

Kojenci prý škytají proto, aby nezemřeli hlady! Foto: Claire51700 / Pixabay.
Kojenci prý škytají proto, aby nezemřeli hlady! Foto: Claire51700 / Pixabay.

Nedýchat, sníst cukr a udělat stojku!

V normálních podmínkách však o škytavku nikdo nestojí. Nejen, že je otravná, ale při dlouhém trvání nás může totálně vyčerpat!

Rad, jak se jí zbavit, naštěstí existuje mnoho. Nejčastěji se připomíná, že máme zadržet dech – alespoň na 15 až 20 vteřin, aby se bránice uklidnila a pracovala tak, jak má.

Jindy se radí sníst kostku cukru, lžičku medu anebo arašídového másla (to vychází z názoru, že škytavku způsobuje podrážení slinivky). Anebo se zkuste pomalu napít a polykat při tom velké množství vody. Pokud to nepomáhá, někdo zkouší pít vzhůru nohama. Anebo jednoduše udělá stojku!

Mezi méně časté rady patří úder mezi lopatky, konzumace posoleného citronu či láku od okurek, skákání na jedné noze nebo hlasitý zpěv.

Kouzelné brčko

Že na vás žádné babské rady nefungují a rádi byste něco „zaručeného“? Vědecky na to jde Ali Seifi z Texaské univerzity. Abychom škytavku okamžitě potlačili, musíme podle něj zaneprázdnit oba nervy, které jsou za ni zodpovědné, tedy brániční a bloudivý. A to se nám může podařit ve chvíli, kdy budeme polykat a zároveň silně sát.

Vznikne tedy speciální zahnuté brčko s názvem HiccAway (Pryč se škytavkou). Zatímco horní část si dáme normálně do úst, spodní v nápoji je opatřená víčkem s ventilkem, a sání z brčka je tedy docela obtížné. Natolik, že u 92 % dobrovolníků to při testování škytavku skutečně zastaví!

Brčko proti škytavce už se dá koupit na internetu, a komu není líto za něj zaplatit okolo 500 Kč, správnost teorie si může ověřit sám!

Pozor na bublinky! I ty mohou být spouštěčem křečových stahů bránice. Foto: Stevepb/ Pixabay.
Pozor na bublinky! I ty mohou být spouštěčem křečových stahů bránice. Foto: Stevepb/ Pixabay.

68 let škytání?

Naštěstí je většinou škytavka po pár minutách pryč. Někdy ale není! Když už škytáte 2 dny v kuse, měli byste zajít k lékaři, škytavka totiž může být znamením nějaké nemoci. A nemůže vám už zůstat?

V Guinessově knize rekordů je zapsán Charles Osborne (1894-1991) z amerického státu Iowa, kterého přepadne škytavka roku 1922. Nejdřív škytá 40x za minutu, po letech klesne intenzita na polovinu.

Až 5. června 1990, po 430 milionech škytnutí, jakoby zázrakem škytavka ustane! Za těch 68 let se stane Charles v Americe mediální hvězdou. A co víc, během škytání se zvládne i oženit a má 8 dětí.

Foto: úvodní foto: RobinHiggins / Pixabay 1: Creatïve Commons 2, 3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale