FORTUNA:LIGA 2023/2024

Hr. Králové - Slavia 1:2, hosté rozhodli v závěru první půle. Snížení přišlo pozdě

• 8
Do ligového finiše vstoupí se čtyřbodovou ztrátou. Slávističtí fotbalisté zvítězili ve 30. kole v Hradci Králové 2:1. Rozhodl závěr první půle, v němž se hosté prosadili dvakrát v rychlém sledu. Skóre otevřel záložník Provod, o dvě minuty později skóroval obránce Zmrzlý.

Zápas už nezvrátila ani výstavní rána domácího Spáčila, jenž z voleje rozvlnil síť na začátku nastaveného času.

Na startu stíhací jízdy v boji o titul v nadstavbové skupině tak platí, že slávisté musejí na Spartu nahrát pět bodů, aby se na konci mohli radovat. V případě rovnosti v tabulce rozhoduje pořadí po základní části. Příští týden začne Slavia doma proti čtvrtému ostravskému Baníku, který remizoval 2:2 s Libercem.

Kouč Jindřich Trpišovský se navíc se 192 výhrami osamostatnil na čele tabulky trenérů v samostatné historii. „Přijde mi to až neuvěřitelné, mým snem bylo původně zažít aspoň jeden ligový zápas, ať už dopadne jakkoliv. Tehdy by mě ani nenapadlo, mezi jaká jména se dostanu,“ popsal.

Do utkání poslal sestavu se šesti změnami oproti domácímu zápasu s Olomoucí (2:2). Vrátil se rovněž k rozestavení se třemi stopery, na lavici náhradníků usedl například Zima, jenž ve zmíněném minulém kole chyboval.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Do základní jedenáctky se vrátili Holeš, Vlček, Schranz, Ševčík, Zmrzlý a Provod.

A právě poslední jmenovaný se pět minut před přestávkou radoval poprvé.

Celé akci předcházel souboj na pravé straně hřiště, po němž zůstal na trávníku ležet domácí Čmelík. Hosté situaci dotáhli. A dobře udělali. Provod napřáhl zpoza vápna a trefil se k tyči. Videorozhodčí si na předcházejícím souboji žádného porušení pravidel nevšiml.

Což hosty nastartovalo, v tu chvíli jako by dostali injekci plnou energie. Záhy z pravé strany přiletěl centr z kopačky stopera Holeše, na zadní tyči Harazim lajdácky neuhlídal nabíhajícího Zmrzlého, jenž krajního hráče předběhl a dorážel úplně sám.

Pětadvacetiletý krajní bek, jenž se do Slavie stěhoval v zimě z olomoucké Sigmy, se v lize v sešívaném trefil poprvé, dohromady v sezoně slavil už čtvrtý gól.

„Bohužel horší desetiminutovka první půle nás stála lepší výsledek. Tam jsme neudrželi kompaktnost a Slavia je tak kvalitní tým, že nás potrestala lehkými góly. Mrzí nás to, jít do kabin s menším rozdílem, měli jsme větší šanci,“ smutnil domácí kouč David Horejš.

Na startu druhé půle se dlouho nic moc nedělo, první hrozbu zařídil Provod polovysokým centrem, jenž vybídl na přední tyč nabíhajícího Zmrzlého, jehož teč ale balon do brány nedostala, možná míč netrefil vůbec.

Královéhradecký brankář Adam Zadražil inkasuje gól z hlavy Ondřeje Zmrzlého ze Slavie.

Hradec mohl a měl v průběhu celého zápasu lépe řešit nabídnutý prostor k protiútokům. Nezafungoval ani oživený vršek, kam místo Haise a Čmelíka přišli Juliš s Koubkem. Se slávistickými stopery si domácí dlouho nevěděli rady.

A když nestíhali stopeři, tak například čtvrt hodinu před koncem obětavým skluzem zastavil unikajícího Kučeru rychlý Zmrzlý. Jenže Královéhradečtí postupně začínali tlačit.

Staněk poprvé zasahoval až v 82. minutě, když před něj nabíhal po narážečce útočník Koubek, slávistický gólman se ukázkově natáhl a reflexivně zasáhl.

Poté se zapotil znovu, na zemi vyrážel skákavou Harazimovu střelu přímo k Pilařovi, ten ale před prázdnou bránou úplně selhal.

Radoval se až Spáčil díky dělovce v závěru, ale na další útočení už nezbyl čas. „Snížení bohužel mělo přijít dřív, gól jsme dali příliš pozdě. Co se týče průběhu, Slavia vyhrála zaslouženě,“ podotkl Horejš.

„Ve druhém poločase už jsme nebyli tak nebezpeční. Závěr byl nepříjemný. Dostali jsme krásný gól, takže jsme si v závěru oddechli,“ doplnil Trpišovský. „Konce nám úplně nevycházejí, přestali jsme vyhrávat souboje a trochu jsme se jich zalekli,“ přiznal záložník Lukáš Provod.

Domácím uškodila absence forvarda Vašulína kvůli žlutým kartám. Ten v lize zařídil už pět branek, navíc je díky své výšce platný při standardkách.

Slávistický útočník Mojmír Chytil se snaží získat míč v souboji s Petrem Kodešem z Hradce Králové.

Podle očekávání jako první v zápase hrozili hosté. Chytil si poradil s dotírajícím Kodešem, obtočil se a ocitl se přímo před Zadražilem, jenže ten výborným zákrokem ještě čisté konto uhájil.

Potom se neprosadil ani Holeš, jehož ránu z dálky zachytila jen právě roztahující se velká plachta domácích fanoušků.

Dlouho to navíc vypadalo, že se domácí srovnali a ve fyzických soubojích obstojí lépe. Jenže možná i kvůli rozhození ze zákroku na Čmelíka v klíčový moment na chvíli polevili v koncentraci. Poté zaspali ještě jednou. Což je nakonec stálo šanci na lepší výsledek.