Rázné varování vědců: Pokud nezastavíme změny počasí, tučňáci vyhynou

Rekordně největší úbytek mořského ledu v Antarktidě na konci roku 2023 zapříčinil neúspěšné rozmnožování až v pětině kolonii tučňáka obrovského, uvedl Britský antarktický průzkum (BAS) v nové studii publikované časopisem Antarctic Science.

Zpráva, která vyšla ve čtvrtek 25. dubna, tedy na Světový den tučňáků, vznikla pomocí satelitních údajů a hovoří o tom, jak rozpad mořského ledu ovlivňuje cyklus rozmnožování těchto nelétavých ptáků. Bezprecedentní úbytek mořského ledu zapříčiňují klimatické změny.

Pokud se mořský led, na kterém kolonie hnízdí, rozpadne dříve, než mláďatům naroste šupinové peří odolné vůči vodě, nemají velkou šanci na přežití, upřesňuje DPA.

Většina mláďat, která se dostanou do vody neopeřená, nepřežije. Jejich šance na přežití jsou malé i tehdy, když uvíznou na kusu odlomeného ledu, protože jejich rodiče neumí najít a nakrmit.

Součástí zprávy je i analýza, která uvedla, že v roce 2023 bylo takto postiženo až 14 ze 66 kolonií, přičemž v roce 2022 bylo postiženo pouze 19 kolonií. Množství mořského ledu bylo rekordně nízké v létě 2022 a následně v létě 2023.

Odhaduje se, že ve volné přírodě žije přibližně několik stovek tisíc tučňáků obrovských. Odborníci předpovídají, že tento druh do konce století prakticky vyhyne, budou-li emise skleníkových plynů narůstat současným tempem.

Výzkumník z BAS však uvedl, že existují náznaky toho, že se tučňáci přizpůsobují. Je totiž možné, že kolonie, ve kterých zahynulo největší procento mláďat, se přesouvají na jiná místa.

Tučňáky ale neohrožuje jen změna počasí. Vědci potvrdili první případy ptačí chřipky na pevninské Antarktidě. Informoval o tom server The Guardian.

Virus H5N1 byl nalezen u dvou uhynulých ptáků, nazývaných chaluhy, poblíž argentinské vědecké výzkumné stanice Primavera. Tento výskyt vyvolává mezi výzkumníky obavy kvůli koloniím tučňáků.

Argentinští vědci objevili mrtvé ptáky z pevninské Antarktidy a následně je poslali výzkumníkům z Centra molekulární biologie Severo Ochoa v Madridu.

"Problémem je, jak dlouho potrvá, než se nemoc přenese na další druhy, jako jsou tučňáci. Musíme to pečlivě sledovat," uvedl Antonio Alcamí, pracovník Španělské národní rady pro výzkum (CSIC).

Alcamí také vyjádřil obavy, že k přenosu ptačí chřipky na tučňáky pravděpodobně dojde. "Chaluhy žijí docela blízko, takže je k tomu mnoho příležitostí," dodal.

Vědci již dříve ve studii z minulého roku varovali, že pokud by virus začal způsobovat masový úhyn v koloniích tučňáků, mohlo by to představovat jednu z největších ekologických katastrof moderní doby.

Ptačí chřipku u tučňáků žijících v subantarktických oblastech výzkumníci zaznamenali již loni. 

Související

Více souvisejících

tučňáci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy