Prohlížíme se v něm každý den. Jaká je historie zrcadla?

Každý z nás se na sebe denně dívá do zrcadla. Zrcátka používají lékaři, bez těch zpětných se neobejdeme v autě. Jaká je historie tohoto obyčejného předmětu? Zmínky o zrcadle najdeme již v antických bájích.

Lidé si zřejmě od pradávna dobře všímali, že jejich obraz odráží průzračná vodní hladina nebo leštěné předměty. V nich se tedy již od pradávna prohlíželi. Z období 6. tisíciletí před naším letopočtem pochází doklady o zvláštních obsidiánových deskách s vysoce vyleštěným povrchem, které s největší pravděpodobností plnily funkci dnešních zrcadel. Z vyspělých starověkých civilizací, jako byl Egypt, Řecko nebo Řím, se dochovaly bronzové a stříbrné leštěné plochy již nápadně připomínající současná zrcadla. Také ve starých antických bájích můžeme najít zmínky o zrcadlech. Bájný Perseus využil svůj kovový štít s lesklým povrchem jako zrcadlo, a díky tomu zabil Medusu, ženu s hady místo vlasů. Archimédes prý zase zrcadla použil k zapalování nepřátelských lodí během obléhání Syrakus.

První skleněná zrcadla se začala používat až ve středověku. Ve 14. století se vyráběla skleněná zrcadla v italských Benátkách, od 16. století se benátská zrcadla stala známým pojmem i za hranicemi Itálie a symbolem luxusu. Zrcadla se tehdy vyráběla tak, že se na skleněnou desku nanesla vrstva rtuti a cínu. Stříbra se začalo využívat při výrobě zrcadel mnohem později, až v 19. století. V roce 1836 poprvé vyzkoušel desku skla pokrýt roztokem stříbra německý chemik Justus von Liebig, čímž se již velice přiblížil modernímu způsobu zhotovování zrcadel.

Zrcadlo nebylo v historii pouhým předmětem denní potřeby, ve kterém se člověk prohlížel, ale našlo své uplatnění také ve vědě nebo v umění. Bez zrcadel by nikdy nevznikl dalekohled nebo fotoaparát, zrcátka využívají dodnes lékaři, ať už dentisté, gynekologové nebo ušní specialisté. Zrcátka nám také usnadňují jízdu autem.

V umění se zrcadlo stalo symbolickým předmětem spojeným s vlastnostmi a skutky člověka, jako je marnivost, pýcha nebo smilstvo, ale také moudrost a čistota. Zrcadla v těchto souvislostech již od dob středověku zakomponovávali malíři do svých obrazů nebo sochaři do svých plastik. S vyobrazením zrcadla často pracoval například známý barokní umělec Matyáš Bernard Braun, který ho využil v souboru soch Ctností a Neřestí na Kuksu. Braun dal zrcadlo do rukou postavám znázorňujícím Moudrost nebo Smilstvo.

Zrcadlo se dostalo také do pověrečných praktik či lidových zvyklostí. Považovalo se za předmět obdařený zvláštními vlastnostmi a schopnostmi. Lidé se třeba po dlouhou dobu nedívali do zrcadla v noci. Věřili totiž, že zrcadlo by tehdy dotyčnému ukázalo zlou budoucnost, obraz samotného ďábla, kterého by tím přivolal na svět a s ním i neštěstí, jako je nemoc, nějaká tragédie či smrt. Také se tradovalo, že časté prohlížení se v zrcadle přináší smůlu malým dětem a těhotným ženám. Zrcadlo ovšem bývalo i důležitou součástí každé domácnosti. Dle lidových pověr mělo totiž odrážet zlé síly, ať už noční můry, strašidla nebo ďábla. Aby na člověka nemohla noční můra, měl si do záňadří vložit malé zrcátko – můra by se v něm spatřila a nemohla škodit. Aby byla od zlých sil chráněna miminka, dávala se jim do kolébky také malá zrcátka. Některé nadpřirozené zlé bytosti, jako třeba upíři, v zrcadle prý neodráží svůj obraz vůbec. V lidové kultuře ještě v minulém století přetrvávala pověrečná praktika nařizující při úmrtí v rodině pozůstalým zakrýt všechna zrcadla. V nich by totiž mohla duše zemřelého spatřit svou lidskou podobu, a tak by nenalezla po smrti pokoje.

Související

Více souvisejících

zrcadla historie

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy