Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

Již v životě pravěkého člověka hrál zřejmě tanec důležitou roli. Pomocí pohybů těla doprovázených hudbou se naši pravěcí předci snažili navázat kontakt s přírodou, bohy i posílit mezilidské vztahy. Tancům bývala přisuzována magická moc. Zvláštní tance měly ovlivňovat počasí, zajistit plodnost, sílu při lovu nebo boji. Tanec v pravěku nebyl ani tak formou zábavy, jako spíše jakýmsi rituálem.

Také ve vyspělých starověkých civilizacích, jako byl Egypt, Indie nebo Řecko, měl tanec své místo. Býval především součástí oslav na počest bohů. Tančilo se kupříkladu během slavností boha Dionýsa, kdy se lidé radovali nad příchodem jara. Na Krétě se zase odehrávaly tance na oslavu býků, starověká Sparta byla proslulá tanci bojovými, v nichž se kladl důraz na fyzickou zdatnost člověka i na přehlídku odvahy. V antických státech se stal tanec i součástí divadelních her, nejrůznějších náboženských slavností nebo veřejných setkání.

Ve starověkém Římě se oproti tomu tanec moc neujal. Římané údajně zrovna neholdovali pohybu a při tanci bývali spíše nemotorní. Tomu odpovídala i velice strohá podoba jejich válečného tance. Mezi Římany se prý říkalo, že člověk tančí jenom pod vlivem alkoholu, jinak to není normální.

S šířením křesťanství tanec pomalu ustupoval do pozadí. Ze společnosti vymizel tanec rituální, právě ten křesťanské autority vnímaly jako pohanské prvky, které je potřeba vymýtit. Protože tanec míval i jistý erotický podtext, církev na něj pohlížela spíše kriticky. O tanci se hovořilo jako o nástroji ďábla, hříchu i škodlivé aktivitě. Postupem času ale církev tanec přijala a dokonce ho zařadila do některých obřadů v kostele. Tanec doprovázel jisté oslavy na počest světců nebo o Velikonocích.

Ve 13. století se z oblasti západní Evropy začala šířit zvláštní forma tance nazývaná jako tanec smrti či tanec mrtvých. Při nich lidé tančili s osobami převlečenými za smrt či za mrtvé, někdy dokonce i s kostlivci. Touto formou si společnost připomínala neustálou přítomnost a nevyhnutelnost smrti. I ve středověku měl tedy tanec svou symboliku.

Během středověku se tanec udržoval a vyvíjel ve dvorské společnosti, kde také od 12. století působili taneční mistři. Ti postupně neučili pouze tanec, ale i pravidla společenského chování. Tak z tance vymizela hříšnost a erotičnost, a mohl tak mít ve společnosti své místo. Ještě v průběhu středověku se tanec stal důležitým prvkem ve vyšší společnosti, jejíž členové museli umět bezpodmínečně tančit.

Někdy od 16. století vznikaly zvláštní příručky, jakési učebnice tance. Ty obsahovaly praktické instrukce i notové zápisy k jednotlivým tancům. Proslulými tanečníky z vyšší společnosti byli tehdy Italové nebo Francouzi. V dobách renesance již nevznikaly jenom tance dvorské, ale také prosté – lidové. Mnohé lidové tance, které se na venkově běžně tančily ještě v minulém století, mají svůj původ právě v časech renesance.

Během 17. a 18. století se rozvíjela kultura plesů a tancům se dala striktně dodržovaná pravidla. Každá slavnost, ale i lidová tancovačka, se řídila přesným postupem. Předepsána byla i podoba tanečních šatů a společenského chování. Tanec se stal kulturní událostí i zábavou pro volný čas. Vznikaly zvláštní formy tance, například ty svatební nebo pro speciální slavnosti. V 19. století začal tanec i vyjadřovat národní identity, v našich zemích se tehdy coby typický český tanec zrodila dodnes oblíbená polka.

Související

Koncert, ilustrační foto

Hudební kluby vyzvaly soud, aby zrušil zákaz tance pro neočkované

Čtyři hudební kluby z Brna a Prahy žádají Nejvyšší správní soud, aby zrušil část mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které reguluje například tanec v klubech či diskotékách. Návrh společně podávají Fléda, Kabinet múz a Metro z Brna s pražskou MeetFactory, oznámil dnes v tiskové zprávě PR manažer Flédy Martin Brzobohatý.
Koncert, ilustrační foto

Další rozvolnění: Co se od dnešního dne mění?

V Česku se znovu částečně rozvolňují protiepidemická opatření. Ode dneška smí být na sportovních a kulturních akcích až 7000 lidí venku a 3000 uvnitř s testem na koronavirus, po prodělání onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech nebo s očkováním.

Více souvisejících

tanec

Aktuálně se děje

před 19 minutami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

Izrael popřel, že by se podílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího

Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy svého doprovodu zahynul při nedělní havárii vrtulníku na severozápadě Íránu. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy