Původně jsem do politiky nechtěla, říká romská poslankyně slovenského parlamentu Ingrid Kosová

30. duben 2024

Ve slovenském parlamentu je v současné době šest romských poslanců. Patří k nim i Ingrid Kosová, garantka pro oblast vzdělávání a členka užšího vedení politické strany Progresívne Slovensko. Má technicko-ekonomické a pedagogické vzdělání, tři akademické tituly, působila na úřadě zmocněnkyně vlády pro romské komunity a od roku 2008 pracuje v neziskovém sektoru. Více Jana Šustová.

Ingrid Kosová je propagátorkou Montessori vzdělávání na Slovensku a zároveň zakladatelskou několika organizací, které se věnují inkluzivnímu vzdělávání a dalším aktivitám. Od listopadu loňského roku působí jako poslankyně Národní rady Slovenské republiky. A co se z této pozice snaží vydobýt pro Romy?

„Vstupovala jsem do politiky na pozici gestorky školství, ale tím, že se dlouhodobě zaobírám tématem inkluze Romů a i v oblasti vzdělávání je velmi důležité téma desegregace vzdělávání romských dětí a hlavně kvality jejich vzdělávání, tak se mojí prací prolínají tři základní témata. První je romská inkluze, druhé je vzdělávání a třetí je téma genderové rovnosti především se zaměřením na romské ženy. Tato tři témata se snažím implementovat do své praxe. Ale tím, že jsme momentálně v opozici, musím říct, že není prostor ani čas na žádné komplexní a systémové řešení, které by si zasluhovalo jak téma inkluze Romů, tak i téma školství. Takže se snažím hlavně zatím upozorňovat vládu na to, co nedělá a co by dělat měla.“

Situaci však nevidí příliš pozitivně.

„Na Slovensku teď máme velmi nepříjemnou situaci, protože ve vládě je koalice Smer – Hlas a SNS a minimálně jedna z těch částí má ve svých řadách i lidi, kteří předtím byli členy ĽSNS (Ľudová strana Naše Slovensko). Ale myslím si, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že občas i rétorika současného premiéra nám připomíná právě tyto politiky ze SNS. Nedávno na akci v Davosu na mezinárodní konferenci o zaměstnání poukazoval na to, že máme největší problém s nezaměstnaností právě Romů, protože nechtějí pracovat. To znamená, že na mezinárodní úrovni šířil předsudky a stereotypy, čímž jen zdůrazňuje ty nenávistné projevy, které jsou ve společnosti už normalizované. A to je velmi nebezpečné u politika takového jména, jako je premiér jakékoliv země.“

A co podle Ingrid Kosové stojí za úspěchem, že na Slovensku je v parlamentu šest romských poslanců?

„Asi bychom opravdu potřebovali důležitou analýzu toho, jakým způsobem přistupovali politické strany na Slovensku v minulosti k vyhledávání Romů a romské inteligence, jak je to v současnosti a co se změnilo. Myslím si, že těch strategií je hodně. Co se týče politické strany OĽaNO, tak tam šlo o cílené vyhledávání romských lídrů. Myslím si, že Matovič se nebál prezentovat Roma jako rovnocenného partnera. Navzdory všemu, co mu můžu v politice vytýkat, tak toto mu vytýkat nemůžu. Co se týče politické strany Progresívne Slovensko, kterou zastupuji, tam je úplně jiné pohled, protože tato strana je progresivní nejen v hodnotách inkluzivních lidských práv, které má ve svém volebním programu, ale ona je dokázala přetavit i do společnosti, do reality, a to hlavně tehdy, když členové a členky Progresívneho Slovenska zvolili do svého vedení Irenu Biháriovou, která je nejen ženou, ale je i romskou ženou. A to je něco nevídaného. A stejně jako mě překvapilo zvolit si do řad Progresívneho Slovenska ženu do čela státu, tak o to víc mě překvapilo, že Progresívne Slovensko je schopné zvolit do svého čela romskou ženu. A to si myslím, že je mnohem víc a je to tak silný signál pro celou slovenskou společnost, že dřív přijme, že máme dnes šest Romů v parlamentu a už se to stává normou.“

Působit v politice původně Ingrid Kosová neplánovala.

„Přiznám se, že hodně lidí už během mého působení v neziskovém sektoru mi říkalo, že bych měla být političkou, protože se vyjadřuji jako politička. Ale já jsem k této práci nikdy nevzhlížela, protože se mi nelíbilo politické prostředí na Slovensku právě kvůli tomu, že neakcentovalo ta pro mě důležitá témata – menšinové, lidskoprávní, ale i vzdělávání nebo zdravotnictví. Ale když přišla nabídka od Progresívneho Slovenska, od politické strany, která měla v čele romskou ženu, a když jsem pochopila, že může být i politická strana, která doopravdy koná v praxi to, co deklaruje, a chtěli mě jako gestorku vzdělávání, to znamená ne jako tvář, která zastupuje téma romské inkluze, ale spíš proto že si váží mé odbornosti v tematice vzdělávání víc než toho, že mám nějakou etnickou příslušnost, tak mě to přesvědčilo a řekla jsem si, že s touto politickou stranou to zkusím.“

Říká Ingrid Kosová, jedna ze šesti romských poslanců Národní rady Slovenské republiky.

Spustit audio