Domů     Příroda
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Zdroj: Pixabay

Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity..

Až polovina světové produkce čokolády pochází z kakaovníků, které rostou v africké Ghaně a na Pobřeží slonoviny. Virus, který v Ghaně napadá tamní kakaovníky, způsobuje ztráty na úrodě ve výši 15 až 60 %.

Takzvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku (Cocoa Swollen Shoot Virus Disease neboli CSSVD) likviduje listy, pupeny i květy těchto stromů. Představuje tak největší hrozbu pro produkci čokolády, jejíž jsou kakaové boby základní složkou.

Očkování proti škůdci je drahé

Vlnatek existuje mnoho druhů, některé poškozují cukrovou třtiny, jiné hrozny, ananas, maniok, papáju či moruši. Mravenci jim umožňují šíření a zároveň je chrání před predátory a parazity. Vlnatky obvykle dosahují velikosti jen několika milimetrů.

Disponují voskovými žlázami, které jim umožňují vytvářet zpravidla bílé vláknité výpotky, které je chrání. Tím se vytváří typický bělavý pokryv připomínající vlnu na napadených stromech či rostlinách.

Zdroj: WikiCommons by Obsidian Soul

„Pesticidy proti vlnatce, která virus přenáší, příliš nefungují, a tak se farmáři musí snažit zabránit šíření choroby vyřezáváním nakažených stromů a šlechtěním odolných stromů,“ vysvětluje Benito Chen-Charpentier, profesor matematiky na Texaské univerzitě v Arligtonu.

V boji s chorobou pomáhá také očkování, které si sice mohou dovolit bohaté státy, ale ne chudá Ghana. Navíc naočkované stromy mívají menší úrodu kakaa, což boj s CSSVD ještě více komplikuje.

Matematika zachraňuje čokoládu

Proto se profesor Chen-Carpentier spolu se svými kolegy rozhodl pomoci Ghaně s bojem s vlnatkou jinak, prostřednictvím svého oboru, kterým je aplikovaná matematika. S jejím využitím určili, jak daleko od neočkovaných stromů je třeba vysázet očkované, aby se zabránilo přeskakování vlnatky mezi jejich korunami.

„Vlnatky mají několik způsobů pohybu, včetně přesunu z koruna do koruny, přenášení mravenci nebo zavátí větrem,“ vysvětluje matematik.

A pokračuje: „Potřebovali jsme vytvořit model pro pěstitele kakaa, aby věděli, jak daleko mohou bezpečně vysadit očkované stromy od neočkovaných, aby zabránili šíření viru a zároveň aby se udržely náklady těchto farmářů na přijatelné úrovni.“ Matematikům se pomocí technik matematického modelování podařilo vytvořit dva modely, které by zemědělcům měly pomoci vytvořit ochrannou vrstvu očkovaných kakaovníků kolem neočkovaných stromů.

„I když jsou tyto modely stále experimentální, jsou moc zajímavé a nadějné, protože by zemědělcům pomohly ochránit jejich úrodu a zároveň dosáhnout lepší úrody,“ dodal Chen-Charpentier.

Štítky:
Související články
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu. Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz