ČTK

1. 5. 2024

Vstup do Evropské unie byl pro Českou republiku výhrou, i když není dokonalá, řekl dnes prezident Petr Pavel při zahájení festivalu United Islands of Prague. Ocenil ji zejména jako nástroj pro mírové soužití. Také připomněl, že umožňuje volně cestovat, pracovat a studovat v jiných zemích EU. Festival United Islands of Prague, který se poprvé uskutečnil v roce 2004 jako oslava vstupu České republiky do Evropské unie, nabídne program ode dneška do soboty na 23 pražských scénách.

„Věci, které pro nás dřív byly spíš nedosažitelné, jako například volně cestovat, pracovat, studovat v jiných zemích, jsou pro celou generaci naprosto přirozenou věcí. Na druhou stranu i po těch 20 letech Evropská unie dokáže budit poměrně velké vášně a emoce. I to je nakonec přirozené, protože Evropská unie, stejně jako všechno, co je dílem lidským, není dokonalá,“ uvedl prezident.

„Můžeme Evropské unii vyčítat spoustu věcí, ale když se na to podíváme s odstupem a střízlivě, tak musíme všichni říct, že vstup do Evropské unie byl pro Česko výhrou, a to v mnoha ohledech,“ řekl Pavel. Uvedl, že je přesvědčen o tom, že i když si to řada lidí nemyslí, tak při pohledu na čísla a fakta se ČR za 20 let změnila v mnoha ohledech k lepšímu.

Pavla vřele přijalo několik set návštěvníků festivalu, po jeho příchodu na pódium zazněla Óda na radost Ludwiga van Beethovena, která je hymnou EU. Nakonec se k němu a k eurokomisařce Věře Jourové připojila na fotografii s dortem i manželka prezidenta Eva Pavlová.

Festival v dalších dnech nabídne program na pódiích pod širým nebem na Střeleckém ostrově, Slovanském ostrově u Žofína a na Janáčkově nábřeží. Kapely také zavítají do deseti klubů, poprvé se festival rozroste do Ďáblic, Holešovic, na Palmovku, Anděl nebo na Jižní Město. Kromě hudebních objevů pak na návštěvníky čekají také workshopy, přednášky, živé podcasty, besedy i sportovní aktivity. Akce je tradičně pro všechny návštěvníky zdarma.

Ve čtvrtek se na Střeleckém ostrově uskuteční speciální koncert Symphony for Humanity, který má upozornit na rostoucí xenofobii v České republice i ve světě. Vystoupí na něm například Ben Cristovao a Sofian Medjmedj. „Koncertem Symphony for Humanity dáme najevo naše znepokojení. Podporujeme myšlenku života s respektem jeden k druhému, a v diverzitě a s ohledem na různorodost našich názorů, původ nebo důvod, proč je místem našeho pobytu evropský kontinent. Chceme spolu dobře vycházet, a žít v rozmanitém společenství,“ uvedl jeden z tvůrců myšlenky koncertu David Gaydečka.

Během festivalu je v provozu speciální tramvajová zastávka Evropská na mostu Legií, na které budou stavět všechny tramvaje, které přes most projíždějí. Most je dnes a v sobotu zcela uzavřený pro automobilový provoz. Pro auta se pak v sobotu 4. května uzavře i Janáčkovo nábřeží od Jazz Docku až k ulici Vítězná.

Přečtěte si také

Pachatel atentátu na premiéra Roberta Fica vybízel před osmi lety k nenásilným protestům
Pachatel atentátu na premiéra Roberta Fica vybízel před osmi lety k nenásilným protestům

Pachatel atentátu založil v roce 2016 Hnutí proti násilí, jehož cílem je „zabránit šíření násilí ve společnosti, zabránit válce v Evropě a zabránit šíření nenávisti“.

Největší strašák mladých lidí: náklady spojené s bydlením, říká průzkum
Největší strašák mladých lidí: náklady spojené s bydlením, říká průzkum

Dle průzkumu poradenské a technologické společnosti Deloitte se až 45 % lidí generace Y, tzv. mileniálů (ročníky narozené od 1983–1994), a 35 % generace Z (lidé narození kolem roku 2000) obává nákladů na bydlení.

Stát by měl hradit plombu aspoň z 80 %, ministerstvo navrhuje polovinu
Stát by měl hradit plombu aspoň z 80 %, ministerstvo navrhuje polovinu

Stát by měl podle České stomatologické komory (ČSK) hradit po zákazu amalgámu v roce 2026 alespoň 80 procent ceny plomby z jiného materiálu.

Biden a Trump se dohodli na předvolebních debatách 27. června a 10. září
Biden a Trump se dohodli na předvolebních debatách 27. června a 10. září

První se uskuteční 27. června a bude ji pořádat televize CNN, druhou bude pořádat stanice ABC 10. září.

Fischer apeloval na absolventy Harvardu – o nebezpečí čínského režimu je třeba mluvit nahlas „dříve, než bude pozdě“
Fischer apeloval na absolventy Harvardu – o nebezpečí čínského režimu je třeba mluvit nahlas „dříve, než bude pozdě“

Komunistická strana Číny vede „globální útok na parlamentní demokracii“, „navenek říká něco jiného než doma“, „zneužívá právních norem v rozporu se základními principy, na nichž stojí naše svoboda a demokracie“.