Hlavní obsah

Čínského virologa, který na protest seděl před zamčenou laboratoří, pustili zpět do práce

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Peking

Čínský vědec Čang Jung-čen, který na začátku roku 2020 jako první zveřejnil genom nového koronaviru SARS-CoV-2, oznámil, že mu úřady po několika dnech umožnily návrat do laboratoře. Na protest proti vystěhování od víkendu seděl před svým uzamčeným pracovištěm.

Foto: Dake Kang, ČTK/AP

Virolog Čang Jung-čen

Článek

Jak ve středu informovala agentura AP, Čang v příspěvku na čínské sociální síti Weibo uvedl, že zdravotnické středisko, kde se laboratoř nachází, dalo jemu a jeho týmu svolení, že se prozatím mohou vrátit a pokračovat ve výzkumu.

Šanghajské klinické centrum veřejného zdraví uvedlo, že Čangova laboratoř byla uzavřena z „bezpečnostních důvodů“ a kvůli rekonstrukci

„Nyní mohou členové týmu zase svobodně vstupovat do laboratoře,“ napsal Čang.

Vědec zároveň sdělil, že projednává se zdravotním střediskem plán přesunu laboratoře, aby přitom nebyla narušena práce týmu.

Mikroplasty už se dostaly i do mraků, mohou ovlivnit počasí, tvrdí vědci

Zahraniční

Výsledek publikoval bez svolení vlády

Virolog Čang Jung-čen zmapoval genom koronaviru na základě vzorku, který byl odebrán na počátku pandemie covidu-19 pacientovi z čínského města Wu-chan, kde byla nákaza zaznamenána poprvé. Výsledek publikoval bez svolení čínské vlády. Čang si stěžuje, že od té doby se jeho pracoviště potýká s neustálými překážkami.

V pondělí vědec v příspěvku na internetu uvedl, že se svým týmem před několika dny dostal od úřadů nečekanou výzvu k vystěhování z laboratoře a ochranka ho o víkendu nevpustila dovnitř.

Výzkumník od té doby seděl před vchodem do laboratoře na kartonové krabici, chvílemi v dešti, a jeho kolegové na místě rozvinuli transparent s nápisem „Chceme pokračovat v normální vědecké práci“. Zprávy o protestu se rychle rozšířily na čínských sociálních sítích.

Šanghajské klinické centrum veřejného zdraví uvedlo, že Čangova laboratoř byla uzavřena z „bezpečnostních důvodů“ a kvůli rekonstrukci.

Podle centra dostal Čangův tým pro laboratorní práci jiný prostor. Čang nicméně namítl, že nabídka nového pracoviště přišla až po vystěhování a že nová laboratoř nesplňuje bezpečnostní normy, které jeho tým požaduje.

Podle deníku The Guardian kroky čínských úřadů ukazují, jak čínská vláda pokračuje v tlaku na vědce a snaží se vyhnout přezkoumání svého postupu proti covidu-19 na začátku jeho šíření.

Zmocněnec slovenské vlády šíří konspirační teorie o očkování proti covidu

Evropa

Poté, co Čang a jeho tým 5. ledna 2020 přečetli genom viru, poslali upozornění čínským úřadům a varovali před jeho možným rozšířením. Následující den ale našli laboratoř dočasně uzavřenou.

Čang nakonec bez vyžádání vládního svolení genom zveřejnil, což umožnilo vývoj diagnostických testů a vakcíny. Zatímco ve světě se Čangovi dostalo ocenění, Čína mu začala bránit ve spolupráci s bývalými kolegy a zbavila ho funkce v čínském centru pro kontrolu a prevenci nemocí.

Odsouzený čínský vědec se také vrátil do laboratoře

Za připomenutí stojí i příběh jiného čínského odborníka, Che Ťien-kchueje, který strávil tři roky za mřížemi kvůli tomu, že se podílel na vytváření prvních geneticky upravených dětí. Před měsícem prohlásil, že se vrací do laboratoře, aby pracoval na léčbě Alzheimerovy nemoci a dalších genetických chorob.

V rozhovoru pro japonské noviny Mainiči Šimbun vědec Che uvedl, že se vrátil k výzkumu upravování lidského genomu i přes spory ohledně etiky umělého přepisování genů. Podle některých kritiků to povede k poptávce po „designových dětech“.

Geneticky upravoval děti. Odsouzený vědec se opět vrátil do laboratoře

Věda a školy

Výběr článků

Načítám