Medicína

Pokles porodnosti ovlivňuje válka i klima


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
02.květen 2024

Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce 2023 i v ČR. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Rodičovství odkládají na později, věk pak ale může početí zkomplikovat. Pomoc nakonec hledají na klinikách asistované reprodukce. Ty jsou sice jednou z cest, jak klesající trend porodnosti zmírnit, celkovou situaci ale nezachrání. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let.

„Průměrný věk žen, které se na kliniky obrací, stále roste. Nejčastěji přicházejí až v 36 letech. Mnohým ženám se dá pomoci, už ale nestihnou mít tolik dětí, kolik by si přály. Umělé oplodnění (IVF) tak sice mnoha párům splní sen o kompletní rodině, populační křivku ale zásadním způsobem nezvrátí,“ vysvětluje vedoucí lékař Reprofitu a vědecký sekretář Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP.

V uplynulém roce 2023 se v tuzemsku počet živě narozených dětí meziročně snížil o 10 %. Porodnost sice klesá už delší dobu, ročník 2023 je ale podle Českého statistického úřadu populačně nejslabší za posledních 22 let. Lidé vnímají citlivě všechny krize, které se kolem nich dějí. Bojí se do současného světa přivést potomka. Přirozený odklad dětí na pozdější věk, k němuž dochází například kvůli vysokoškolskému vzdělání nebo možnostem cestování, násobí v poslední době válka a klimatická úzkost, která se u klientů pozoruje stále častěji. Úbytek dětí souvisí zřejmě také s tím, že k většímu poklesu porodnosti došlo i na začátku 90. let. Právě tato generace je teď v plodném období. Mladé páry se bojí vysokých hypoték a rostoucích cen potravin a zboží.

S přibývajícími roky u žen dochází ke snížení kvality vajíček, a tedy i plodnosti. Mnohé spoléhají na pomoc v podobě asistované reprodukce, ani ta však není všespásná. Ženy si ale často neuvědomují, že pokud přijdou ve 38 letech, nemají už tak velkou zásobu kvalitních vajíček a mohou už mít jiná přidružená onemocnění. Šance na otěhotnění po 37. roce věku výrazně klesá. Jestliže se tedy párům nedaří počít déle než půl roku, neměly by otálet s návštěvou lékaře.

Jednou z cest k úspěšnému založení rodiny v pozdějším věku může být i zmrazení vajíček či spermií, tzv. social freezing – u žen ideálně do 30 let věku. Odborníci se shodují, že v této oblasti stále chybí dostatečná osvěta. Začít by se s ní mělo už na základních školách. Mládež i veřejnost je nutno upozorňovat na to, s jakými komplikacemi se mohou lidé ve vyšším věku při pokusu o početí dítěte setkat. Ani moderní léčba a nové metody neumí zázraky. Výsledky IVF jsou vždy závislé na kvalitě vajíček a spermií.

V České republice však dlouhodobě klesá také úhrnná plodnost – počet narozených dětí připadajících na jednu ženu. Podobný trend je patrný ve většině vyspělých států světa. Pro přirozenou obnovu populace je potřeba reprodukční číslo 2,1. V ČR je ale v současné době hodnota 1,66. Za dvě až tři generace to bude obrovská komplikace, protože ve světě nebude dostatek mladých lidí na uživení starších. Dle TZ

www.mavepr.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová