Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na první pohled to vypadá jako pavouci v ruinách města. Foto je ovšem z Marsu

  15:16
Evropská vesmírná agentura zveřejnila minulý týden nový snímek ze sondy Mars Express, který vyvolal vlnu dohadů. Fotografie totiž může připomínat invazi obřích pavouků do oblasti, která vypadá jako archeologické vykopávky nějakého města. Vysvětlení je ovšem poněkud prozaičtější, byť některé otázky není tak lehké zodpovědět.
Detaily ze dvou snímků z marsovké družice Mars Expres, který Evropská vesmírná...

Detaily ze dvou snímků z marsovké družice Mars Expres, který Evropská vesmírná agentura nazvala „stopy „pavouků“ v marsovském městě Inků. | foto: ESA/TGO/CaSSIS

Sonda Mars Express krouží kolem Marsu již od roku 2003 a za tu dobu učinila mnoho zajímavých objevů. Pomohla například najít hluboko pod povrchem Marsu velké solné jezero (nebo vrstvu kalu) a loni dokonce zařídila první přímý přenos z jiné planety.

Mise Mars Express zařídila první živý přenos z jiné planety. Trval hodinu

Nyní si na své konto připsala další zajímavý objev, či spíše snímek. Je na něm vidět nápadně strukturovanou oblast, která je zčásti obklopena něčím, co vypadá jako hemžící se pavouci. Samotná Evropská vesmírná agentura (ESA), která sondu spolu s ruským Roskosmosem vyslala a provozuje jí, fotografii popsala „Mars Express zaznamenal stopy „pavouků“ v marsovském městě Inků“.

Záběr zachycuje jižní polární oblast Marsu, a byl zachycen stereokamerou s vysokým rozlišením (HRSC) 27. února 2024, kdy sonda Mars Express snímala planetu během oběhu s pořadovým číslem 25 449. Právě ony tmavé skvrny na snímku jsou „líhní pavouků“ rozesetých po této oblasti. Vzhledem k tomu že rozlišení snímků je 15 metrů na jeden zobrazovací bod (pixel), museli by být takoví pavouci opravdu gigantičtí s velikostí desítek až stovek metrů.

Snímek části Marsu ukazuje vyvýšenou síť lineárních, mřížkovitých hřebenů a stěn známou jako Inca City a roztroušené tmavé skvrny, které naznačují přítomnost prvků známých jako „pavouci“.

Pravda o tom, jak tyto „pavouci“ vznikají, je však mnohem prozaičtější. Když se plynný oxid uhličitý zahřeje na slunečním světle, může na některých místech prorazit plochu nadložního suchého ledu, či chcete-li tuhého oxidu uhličitého, což se někdy označuje jako marťanské gejzíry. Tím se v ledu vytvoří rozvětvené rýhy a protože se tento plyn promíchá s tmavým prachem, který spolu s ním pronikne na povrch, vytvoří se ony tmavé skvrny. Zpravidla vznikají, když na marsovskou jižní polokouli dorazí jaro a slunce začne zahřívat onu zmraženou vrstvu, přičemž se teplo nahromadí na dně vrstev.

Není to poprvé, co vědci pozorují tento úkaz a nazývají ho „pavouky“. Zachytila je již dříve například jiná evropská sonda ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO). Její záběry ukazovaly tyto vzory ve zřetelnější podobě.

Výsek povrchu Marsu pořízený sondou Trace Gas Orbiter, která je součástí mise ExoMars. Vpravo fotografie zachycuje část erodované kráterové pánve a tmavé skvrny s úponky, které nápadně připomínají pavouky.

Na druhou stranu obrázky sondy Mars Express ukazují tmavé skvrny na povrchu, zatímco TGO zachycuje také pavučinovité kanály, které jsou vyřezány do suchého ledu pod povrchem.

Ruiny města na Marsu?

Zatímco u „pavouků“ si jsou vědci jisti jejich původem, poněkud záhadné pravidelné tvary marsovského „města Inků“ jasnému vysvětlení zatím odolávají, ale o názvu mají jasno.

„Důvod tohoto názvu není žádnou záhadou, lineární, téměř geometrická síť hřebenů připomíná incké ruiny. Město Inků, známé spíše jako Angustus Labyrinthus, bylo objeveno v roce 1972 sondou NASA Mariner 9,“ vysvětlují odborníci z ESA.

Podle odborníků z ESA se „město“ nachází uvnitř velkého kráteru, který vznikl nárazem horniny z vesmíru do povrchu planety. Tento náraz pravděpodobně způsobil, že se na okolní planině vytvořili zlomy, které byly následně vyplněny stoupající lávou a od té doby časem erodovaly.

Snímek části Marsu ukazuje vyvýšenou síť lineárních, mřížkovitých hřebenů a stěn známá jako Inca City a roztroušené tmavé skvrny, které naznačují přítomnost prvků známých jako „pavouci“.

Jisti si ale nejsou a tak to, jak útvary vznikly, zatím není přesně objasněno. Někteří vědci si totiž myslí, že za vznikem těchto útvarů může být proměna písečných dun v kámen v dlouhém časovém období. Tuto teorii podporuje fakt, že směrem ke střední části se krajina poněkud mění, velké oblé a oválné víry vytvářejí efekt připomínající mramor. Předpokládá se, že k tomuto efektu dochází při opotřebení vrstevnatých usazenin v průběhu času.

„Nebo by hřebeny mohly být „eskery“, klikaté struktury související s ledovci,“ uzavírají příběh jedné z pravděpodobných variant vzniku Inca City lidé z ESA.

24. května 2019

Autor:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 26 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi je 5 příspěvků

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...