Domů     Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
3.5.2024

Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali?

Muslimští poutníci při cestě na horu Arafat. Poutě mají tradici v náboženstvích a kulturách celého světa. FOTO: pxfuel
Muslimští poutníci při cestě na horu Arafat. Poutě mají tradici v náboženstvích a kulturách celého světa. FOTO: pxfuel

V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti necestovalo tak jako dnes, setkat se s poutníkem nebylo nic neobvyklého.

Lidé ale nemířili za zábavou, ani poznáním – cestovali na nějaké známé posvátné místo. Často šli pěšky a museli překonávat nepohodlí a nejrůznější strádání. Cestovali někdy jen den, ale klidně i týdny, měsíce nebo roky.

Poutě nebyly populární jen v Evropě mezi křesťany, ale jsou dodnes součástí různých náboženství po celém světě. Co lidi ke strastiplným cestám na duchovní místa vedlo (a pořád vede)?

Tradice už od starověku

Zprávy o poutnících máme už z antického Řecka. Zástupci měst i jednotliví lidé mířili do věštírny zvané Didyma nebo do té ještě slavnější v Delfách. Ptali se místních kněžek na politické otázky i na to, jak se mají rozhodnout v životě.

Nemocní se vydávali do svatyní boha Asklépia, léčitele, a doufali v uzdravení. Nejvíc se ale tento zvyk rozšířil ve středověku, a stal se dokonce významnou součástí života tehdejší společnosti.

Výjimkou nebylo ani dnešní Česko – zprávy o poutnících u nás jsou staré víc než tisíc let. Víme třeba, že Mlada, dcera knížete Boleslava, putovala do Říma k hrobům křesťanských apoštolů.

Zároveň měla důležitý diplomatický úkol – domluvit s papežem založení biskupství a kláštera v Praze. Právě Řím byl místem, kam středověcí poutníci mířili často. Proč?

Oblíbenou posvátnou destinací poutníků byl Jeruzalém. FOTO: pxfuel
Oblíbenou posvátnou destinací poutníků byl Jeruzalém. FOTO: pxfuel

Pěšky až do Jeruzaléma

Řím byl ve středověku hlavním městem evropské civilizace. Zároveň jsou tam pohřbeni svatí PetrPavel, první učedníci Ježíše. Právě nejvýznamnější místa spjatá s křesťanstvím poutníky přitahovala nejvíc.

Někteří, především šlechtici a duchovní, se vydávali až do Jeruzaléma. Cesta tam byla velmi dlouhá a kvůli politické situaci nebezpečná. Nezřídka se stávalo, že se z ní někdo nevrátil, nebo plán dojít až do Jeruzaléma vzdal.

Třetím důležitým místem bylo Santiago de Compostela v dnešním Španělsku, kam byly přeneseny ostatky apoštola Jakuba. Svatojakubská cesta je dodnes jednou z nejznámějších.

Později ale vznikalo i množství dalších poutních míst – lidé chodili do kostelů, kde byly uložené ostatky svatých, nebo na místa, kde se prý stal zázrak. V 17. a 18. století se pak na kratší poutě vydávala celá procesí a byly skoro společenskou událostí.

Putovalo se i v zastoupení

Proč byly poutě tak populární? Lidé v minulosti smýšleli jinak než my dnes – celý jejich život byl prodchnut vírou. Skrze putování usilovali o spásu duše, a především se snažili přiblížit Bohu.

Někteří se na náboženská místa vydávali, aby poděkovali za něco dobrého, co se jim v životě stalo. Jiní přicházeli naopak patrony, kterým bylo místo zasvěcené, o něco prosit. Nemocní světce často žádali o uzdravení, protože nic moc jiného jim tehdy nezbývalo.

Další museli pouť podniknout naopak za trest – měli tak odčinit špatný skutek, který spáchali, a prosit o odpuštění. Výjimkou nebylo ani chodit na pouť za někoho jiného.

Především zámožní lidé, kteří nemohli opustit své povinnosti doma nebo by cestu sami nezvládli, za sebe někdy posílali někoho, kdo by je zastoupil, a platili mu náklady na cestu.

Podstata poutí a motivace poutníků byla kdysi duchovní. Chtěli spasit duši nebo se přiblížit bohu. FOTO: pxfuel
Podstata poutí a motivace poutníků byla kdysi duchovní. Chtěli spasit duši nebo se přiblížit bohu. FOTO: pxfuel

Na cestu jen s dopisem od faráře

V době baroka, kdy bylo poutnictví nejrozšířenější, vznikla po celé Evropě síť stezek. Poutníci mohli na cestě často využívat církevní pohostinství.

Podle tehdejších pravidel si ale museli nejdřív opatřit doporučující dopis od místního kněze, ve kterém se za ně přimlouval. Po předložení dopisu pak mohli dostat nocleh i jídlo v klášterech a různých církevních ubytovnách, někdy i zadarmo.

Přesto se ale na daleké poutě vydávali spíš bohatší lidé. Ti úplně chudí neměli na cestu peníze, nebo byli poddanými místního šlechtice, který by je odejít nenechal.

Obyčejní lidé chodili nejčastěji na blízká poutní místa, kterých bylo především v Česku v té době spousta.

Nové kouzlo poutí

Po 18. století zlatý věk poutnictví skončil. Rozvíjela se věda, vzdělanost i medicína a lidé začali okolní svět i víru vnímat jinak. V technologickém světě přestávalo mít putování místo.

V Česku pak byl hřebíčkem do rakve poutnictví minulý režim, který odsuzoval všechno náboženské. Nedá se ale říct, že by poutě zmizely úplně, naopak. Zdá se, že dnes jejich popularita znovu roste.

Lidí, kteří dojdou do Santiaga de Compostela, v posledních letech (s výjimkou nešťastných covidových roků) pořád přibývá. Po Evropě i v Česku se znovu opravují a značí staré poutní stezky.

Obracejí se snad lidé zase k duchovnu, nebo to je pro většinu zkrátka sport a zábava? Můžeme jen hádat. Zdá se ale, že trmácet se pěšky do dáli má své kouzlo, které jen tak něco nezlomí.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
lifestyle
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,