Domů     Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima

Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko.

Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl Čína. Asijská velmoc totiž roztomilého savce používá jako národní symbol, objeví se na mincích nebo jako součást pekingské olympiády v roce 2008.

Pořád samý bambus

Tamní obyvatelé chovají zvířata ve velké vážnosti, taková císařovna vdova Bo (?-155 př. n. l.) se dokonce nechá pohřbít s pandí lebkou.

Západní civilizace se o existenci zvláštního zvířete dozví až v březnu 1869 a to skrze francouzského misionáře Armanda Davida (1826-1900). Ten získá černobílou kůži od jednoho z lovců a podivuhodného tvora se pokusí popsat.

A už tehdy jde o zapeklitý úkol, protože jeden tábor ho řadí k medvědům, další zase k mývalům. Až v roce 1985 je definitivně potvrzeno, že urostlý savec přísluší k první skupině.

Akademická obec se ale shodne na označení panda, podle všeho má jít o zkomoleninu sousloví požírač bambusu. A rychle rostoucí rostlina je alfou a omegou pandího života, protože tvoří 99 % jejich veškeré potravy.

Pokud se zapůjčené pandě narodí mládě, automaticky je jeho vlastníkem čínská vláda. (Joshua Doubek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Pokud se zapůjčené pandě narodí mládě, automaticky je jeho vlastníkem čínská vláda. (Joshua Doubek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Výkonný jedlík

Nepohrdne listy či výhonky. Přestože si pochutnává na rostlinách, její trávicí ústrojí připomíná to, které mají masožravci. Jenže problém nastává, když nakoukne do kalorických tabulek, kde se bambus krčí na spodních příčkách.

Kvůli tomu se pandy cpou prakticky celý den, podle některých zoologů tráví hodování až 16 hodin. Za tu dobu zvládnou spořádat na 60 kilogramů bambusu.

Kdo často baští, musí také často na záchod – to platí i u pand, které si odskočí klidně i čtyřicetkrát během 24 hodin. Na druhou stranu si nemohou udělat pořádné tukové zásoby, a tak se na rozdíl od jiných medvědů neukládají k zimnímu spánku.

Aby se bambus dostal do žaludku, musí se o něj nejdříve postarat chrup. A medvědovitá šelma oplývá stiskem, který by strčil do kapsy i lva! Následně se dostává do akce 42 zubů.

Nejpilnější jedlík bambusu? No přece panda! (Chi King / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Nejpilnější jedlík bambusu? No přece panda! (Chi King / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)

Pozor, jsem nebezpečný!

Panda je doslova hříčkou přírody, protože při svých rostlinných hostinách do sebe denně vsouká kolem 60 miligramů kyanidu (pro člověka je smrtelná dávka 50 mg). Jejich tělo si však na prudký jed zvykne a zčásti ho umí zpracovat.

V sekci zajímavostí najdeme také specifickou kost, která připomíná palec. U pand napočítáme pět prstů a speciální výrůstek, jež slouží k manipulaci s předměty.

Medvěd, jehož dospělí jedinec může měřit až dva metry a váhou v klidu přešvihne stovku, poutá pozornost svým zbarvením. Podle lidových báchorek za něj může smutná událost. Malá dívka ubrání jedno z mláďat, které má tehdy ještě sněhobílou srst.

Rozzuřený levhart však zaútočí na ní, a tak zachránkyně umírá. Zvířata truchlí a na znamení smutku si udělají černá znamení z popela. Ta se pod vlivem slz rozpijí a zvířata si černou barvu rozmažou po celém těle. Netradiční vzor má samozřejmě jiné využití.

Vědci hledají objasnění v tepelné regulaci, další zase přemýšlí nad specifickou obrannou strategií, kdy černobílé zbarvení varuje před nebezpečím.

Prezident v roli kata

To však neodradí některé lovce, a tak zvíře, které se často dožívá až třicítky, umírá kvůli kožešině. Ostatně jedním z prvních Američanů, který pandu provrtá kulkou je někdejší prezident Theodore Roosevelt (1858-1919).

Kvůli tomu jejich populace raketově klesá, na vině je také úbytek přirozeného prostředí, které bychom našli v hornatých oblastech centrální Číny. A ochranu roztomilých medvědů komunisté během třídního boje ignorují.

Až v roce 1963 vzniká národní přírodní rezervace Wolong. Ta má jediný cíl – zastavit pandí vymírání. Jenže… jejich reprodukce není vůbec snadná, protože zvířata jsou plodná jen tři dny v roce, a tak je šance na těhotenství velice malá.

Je však pravdou, že někdy se matkou může stát i dvaadvacetiletá samice! Březost trvá 180 dní a často se pandám narodí dvojčata, ale ještě častěji přežije jen jeden potomek. Matky následně dlouho nejí a raději se věnují svým ratolestem.

Jsou zaznamenány případy, kdy půst trvá celý měsíc. Jde o samotářská zvířata, což potvrzuje chování otců-samců. Do péče se prakticky vůbec nezapojují, a naopak se velice často děje, že svého potomka nikdy nepotkají.

Svým způsobem života si černobílá zvířata vyslouží celou řadu obdivovatelů. (Sheilalau / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Svým způsobem života si černobílá zvířata vyslouží celou řadu obdivovatelů. (Sheilalau / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Blýská se na lepší časy?

I díky tomu se pandy ocitají na pokraji vyhynutí a jako mávnutím kouzelného proutku se stávají nejchráněnějším zvířetem světa. Organizace Světový fond na ochranu přírody si medvěda dá dokonce do svého loga.

Časy se však mění, a tak rok 1985, kdy bychom ve volné přírodě našli kolem tisícovky jedinců, je už jen černou vzpomínkou. Dnes se pandám daří a jejich počet je dvojnásobný. Snaha o záchranu jim dokonce zajistí změnu klasifikace. Ze sekce ohrožený druh, získávají označení zranitelný.

Epocha objasňuje:

Slovo panda je také důvěrně známé mezi řidiči, protože v roce 1980 představí italská automobilka Fiat stejnojmenný model. Vůz však nevzdává hold černobílému zvířeti, nýbrž římské bohyni jménem Empanda. Ta bývá často zkracována na prosté Panda.

Foto: wikimedia.commons Titulka (J. Patrick Fischer / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu […]
Věda a technika
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Věda a technika
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Věda a technika
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
reklama
věda a technika
Právě kvete bez: V minulosti léčil vše, i dnes má všestranné využití
Léčivé účinky bezu byly známy již ve středověku. V minulosti se bezem léčilo snad téměř vše. Výhonky bezu se používaly na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se též na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Práškem z rozemletých suchých listů se údajně také zastavovalo krvácení z nosu. Léčebné […]
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se ale dosavadní studie nedokázaly shodnout. Objasnit celou záležitost pomohla nová studie.   Vědecký zájem o neurobiologické procesy spojené s mateřstvím je ve […]
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí […]
Být dobrým tátou je „věda“
Pro dospělé není život jen černá a bílá, žijeme v mnoha barvách. Pro dítě se však dělí na dvě poloviny – ženskou a mužskou. Od chvíle, kdy dítě začne vnímat, je pro něj otec zástupcem/modelem jedné poloviny lidstva. A pokud muž chce být skutečným mužem/otcem, musí být i „dobrým tátou“…   Dlouho se tradovalo, že […]
reklama
zajímavosti
Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
Klasicky červená Coca-Cola a typicky modrá Pepsi jsou dva nejznámější kolové nápoje. Rozhodnout ale, který z nich chutná lépe, je obtížné. Přesto mají oba své silné fanouškovské základny, které si rozhodně stojí za svým. A nejenom to, oba nápojový giganti se také přetahují o své místo na výsluní a jejich vzájemná rivalita dosáhla až do vesmíru! […]
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l