Sponzorováno

10 největších chyb alergiků – alergici, na toto pozor! 4.18/5 (22)

Jste alergik? Pozor na tyto chyby!

Jste alergik? Pozor na tyto chyby!

Otevřená okna, starý polštář, plyšové hračky – to jsou jen některé z prohřešků, na které by si alergici měli dát obzvláště pozor, nechtějí-li svůj stav ještě více zhoršit. Přečtěte si v tomto mém článku, jaké jsou nejčastější chyby, kterými si alergici ztěžují život a jak se jim vyhnout.

Alergie mají velmi obtěžující a nepříjemné příznaky jako věčně ucpaný nos, rýma, svědění očí a kašel, které mohou učinit ze života fakt peklo. Někdy však může k nepříjemným projevům alergie přispívat i neznalost základních pravidel.

Která chyby někdy alergici dělají?

1. Nechávají otevřená okna

Pro alergiky by mělo platit pravidlo, že v pylové sezóně by měla zůstat okna zavřená a klimatizace naopak zapnutá. Proč? Používání klimatizace v autě může snížit množství pylu, které vdechnete, až o 30 %.

2. Ignorují pylové zprávy

Alergici by se měli snažit mít přehled o pylech a vědět, kdy jsou venku ty, které je obtěžují. Čím více informací o pylech máte, tím lépe zvládnete vaše příznaky.

Teď vás určitě překvapím. Pokud se průměrného člověka zeptáte, jak se měří množství pylu, může vám říci, že se jedná o odhadovanou úroveň založenou na tom, kolik pylu je vidět ve vzduchu a na površích. Ve skutečnosti je počet pylu skutečným vědeckým měřením toho, kolik pylu a plísní nasycuje vzduch – a ty vyšší úrovně představují nebezpečí pro alergiky.

3. Cvičí ve špatném čase

Pokud rádi cvičíte venku, odborníci radí necvičit ráno nebo brzy odpoledne. Tráva a stromy totiž začínají vypouštět pyly již za úsvitu, přičemž nejvyšší hodnoty jsou v pozdním dopoledni nebo časném odpoledni. Kdy cvičit? Ideálně večer.

4. Podceňují čističku vzduchu

Čističky vzduchu a filtry jsou velmi účinnou cestou k odstranění pylů, zvířecích chlupů, prachu a dalších alergenů ze vzduchu uvnitř domu. Při používání čističky odborníci doporučují vždy zavřít dveře a okna v pokoji, kde zařízení používáte. Čističky jsou totiž určeny pouze k filtrování pokoje a nikoli celého domu či bytu.

5. Jsou někdy zaplaveni plyšovými hračkami

Plyšové hračky jsou možná roztomilé a rozkošné, ale bohužel fungují jako hlavní magnet na prach, který je obvyklým spouštěčem alergie. Pokud má vaše dítě hromady plyšových přátel a někdo v domě trpí alergií, je rozhodně lepší se jich zbavit, případně dovolit dítěti jen pár, a to ideálně takové, které lze prát.

Sponzorováno

6. Ignorují své příznaky

Dospělí se mohou stát alergičtí na zvířata nebo na pyly i po letech bez jakékoli známky alergie (já jsem toho důkazem). Pokud potřebujete antibiotika nebo léky na zánět dutin každé jaro, máte zřejmě alergii a měli byste navštívit alergologa.

7. Nemění si polštář

Máte rádi to příjemné pohodlí při spaní na péřovém polštáři? Pokud jej máte delší dobu, vytváříte si problém. Peří může být velkým alergenem, zvláště když se věkem rozkládá.

Lidé se často domnívají, že když mají jeden polštář deset let a nic jim nebylo, že je to v pořádku. Ale opak je pravdou – alergie se může objevit docela náhle. Syntetické výplně polštářů jsou tak pro alergiky lepší volbou. Vhodné je také pořídit si povlak na polštář, který nepropustí prachové roztoče z polštáře.

8. Spí se svým domácím mazlíčkem

Možná považujete za roztomilé spát v jedné posteli se svým psem či kočkou, ale pokud patříte mezi alergiky, není to rozhodně dobrý nápad. Sdílení lůžka s domácím mazlíčkem však není vhodné ani pro lidi, kteří nejsou alergičtí na zvířata – kočky či psi mohou do postele přinést pyly nebo prach, plísně a další alergeny.

Je proto lepší, když zvířata nemají přístup do postele. Ideální je také nemít v ložnici koberce a pokud už je musíte mít, je lepší pořídit si malé koberečky, které lze prát.

9. Berou své léky pozdě

Mnoho alergiků nesáhne po lécích na alergii, dokud se necítí špatně. Jakmile je však alergie v plném proudu, může už být fakt obtížné zmírnit její příznaky. Takovou „předléčbu“ dělejte užíváním léku předtím, než jste vystaveni alergenu, čímž zabráníte nebo alespoň zmírníte alergickou reakci. Předléčba často znamená užívání léků dlouhodobě.

10. Neperou často své oblečení

Pravděpodobně si myslíte, že prach je uvnitř vašeho domu a pyl je venku. Pyl si však cestu do vašeho domova najde – a můžete za to vy. Za prvé, otevřením oken se dovnitř dostane čerstvý vzduch, ale také pyl. Pyl se ale také může shromáždit na botách a oblečení, které pak nosíte po celém domě. Může se dokonce usadit v oblečení, které visí na šňůře venku, takže vaše čerstvě vyprané oblečení nemusí být tak čisté, jak jste si mysleli.

Neustále perte oblečení, osušte je uvnitř a sprchujte se ihned po návratu z venku, abyste odstranili pyl z pokožky. Vždy nechte okna zavřená.

Sponzorováno

Tak co, už ty chyby dělat nebudete?

A dále si o alergiích přečtěte

  • Zdroj obrázku ve článku: AndrewLozovyi / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva