Srbsko a dva francouzské pohledy na víru a politiku. Zemmour versus Bregović

Nejčtenější srbský deník Novosti zveřejnil dva názorově rozdílné články, přitom oba se týkají jak Francie tak Srbska, píší Balkánské zápisky.

Novosti publikovaly rozhovor s významným francouzským spisovatelem a politikem Érikem Zemmourem pod titulkem „Dnes není v Evropě svoboda“. V rozhovoru se rozpovídal jako předseda krajně pravicové strany Reconquête (Znovudobytí) především na téma islamizace Evropy. Proslul svým názorem o tom, že francouzská národní identita je nevratně zničena masovým přistěhovalectvím a nárůstem islámu. K úvodní poznámce listu Novosti o nárůstu nacionalistických stran v Evropě poznamenal, že je to důsledek „boje proti islamizaci.“ Dodává: „Národy povstaly, neboť jsou vědomy nebezpečí, které jim hrozí.“ Upozornil, že „Londýn, Brusel, Paříž se stále více podobají kalifátu“ a na negativní příklad poukázal na Kosovo, které podle něj během jednoho století naprosto proměnilo svoji demografickou podobu. Kosovo mimochodem přirovnal k problematické pařížské čtvrti Saint-Denis, kde se Francouzi potýkají se stejnými problémy a kde se obyvatelé tohoto předměstí otevřeně hlásí k islámskému státu. Zemmour v interview říká: „Islám je totalitním náboženstvím, což znamená, že se nejedná pouze v něj věřit. Zároveň je to právní kodex, politický režim a kultura. Útočí na vás buď propagandou, nebo přímo silově.“ K tomu dodává: „Před dvaceti lety si všichni mysleli, že přeháním a mluvím o apokalypse. Nyní stále více lidí zjišťuje, že se jedná o skutečnost.“

Co se týče Balkánu tvrdí Zemmour, že vše začalo válkou v bývalé Jugoslávii. Tvrdí: „Nikdo z velkých evropských lídrů nepochopil, co se zde děje. Uzavírá se kruh započatý již roku 1823 válkou za osvobození Řecka, kdy evropské země se snažily o návrat křesťanství na území, které Otomanská říše islamizovala.“ Podle něj většina evropských politiků nerozumí problematice Balkánu a jen mudruje o lidských právech.

Druhý článek Novosti zveřejnily na svém webu Nportal.novosti.rs a týká se populárního hudebníka Gorana Bregoviće. Článek začíná slovy: „Mé děti, když byly malé, se během Ramadánu prohlašovaly za muslimy. Důvodem bylo, že dostávaly dárky. O Vánocích nebo Velikonocích, se pro změnu staly křesťany, neboť si přály dárky.“ Další zajímavostí je, že Bregović žije s rodinou v Paříži a říká, že děti vychovával v náboženské tolerantnosti a chápání rozdílů. „Týká se to také svátků, které se slaví v různých zemích bývalé Jugoslávie,“ uvádí Bregović. U populárního hudebníka to ani nešlo jinak, neboť jeho matka je Srbka a otec Chorvat a všichni  žili v Sarajevu. Tím se stalo, že byl ovlivněn zdejším životem. Rodiče byli komunisté a bezvěrci, zato jeden ze sousedů byl pravoslavným popem a druhý byl muslimem, který v době muslimských svátků všechny kolem obdarovával jehněčím masem.

Bregović, který má za manželku muslimku o svých dětech říká, že především jsou Francouzi. Co se týče jeho a manželky, říká, že zůstávají být Jugoslávci. Tvrdí: „To už se nedá vyléčit.“  K dětem uvádí: „Necháváme svobodu výběru, ať se sami rozhodnou, zda se stanou věřící či nikoli.“

Na závěr článku nechal autor zaznít Bregovićův povzdech: „Jsem Jugoslávec a najednou zjišťuji, že naše země tím, že se rozpadla, nemá již geografické, nýbrž politické měřítko. Je to prostor, ve kterém musí vaše duše vegetovat.“

Článek vychází ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.