Milan Kajínek

10. 5. 2024

Snímek Věčné jaro, který nadchl i českého režiséra Václava Marhoula, byl nominován na Peabody Awards. Na toto ocenění bylo letos nominováno pouze 14 filmů z více než tisíce přihlášených titulů z celého světa. Snímek rekonstruuje událost, která se skutečně stala v roce 2002 a ovlivnila stovky tisíc lidí žijících v Číně.

Nominace podle tvůrců filmu „vypovídá nejen o práci tvůrčího týmu, ale i o důležitosti základních témat a problémů“, sdělila deníku Epoch Times Catherine Mongeau z Lofty Sky Entertainment.

„Doufáme, že toto uznání pomůže vrhnout světlo na porušování lidských práv v Číně, které pokračuje i dnes, a také na odvážné jedince, kteří se proti tomuto porušování stále staví, inspirováni nadějí na lepší budoucnost,“ dodává Mongeau.

„Věčné jaro je tak obrovsky silný film. Autentický,“ napsal po zhlédnutí filmu český režisér Václav Marhoul, který má na svém kontě oceňované snímky jako Tobruk, Mazaný Filip nebo Nabarvené ptáče.

„Věčné jaro“ je český překlad jména čínské metropole Čchang-čchun, kde se v roce 2002 podařilo skupince odvážných příznivců meditační praxe Falun Gong nabourat státní vysílání a odvysílat dokument, který rozbořil propagandu vládnoucí komunistické strany.

Podle Marhoula není snímek „zdaleka výjimečný svojí fantastickou výtvarnou podobou, ale hlavně svým obsahem“.

„Věčné jaro si bez výhrad zaslouží co nejširší uvedení, zaslouží si, aby ho viděl každý.“

— Václav Marhoul, český režisér

„Divákovi klade, a to vlastně zcela bez moralistního nátlaku, tolik, tolik palčivých otázek,“ říká Marhoul. „Jak bych se já zachoval? Dokázal bych já přemoci svůj strach? Dokázal bych se tak silně postavit čínskému bezpečnostnímu aparátu? Vydržel bych vězení a mučení bez toho, že bych podlehl, zradil?

Filmoví fanoušci mohou vidět snímek Věčné jaro v předpremiéře v pražském kině Atlas.

Snímek vychází ze sedmé kapitoly knihy Jatka, kterou sepsal investigativní novinář Ethan Gutmann ze střípků událostí a rozhovorů lidmi, kteří byli do události zapojeni, nebo žili v městě, kde se celá událost odehrála.

Trailer:

Žánr: Dokumentární, animovaný (Kanada, 2022) Délka: 86 minut * ČSFD * IMDB * WEB

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech
„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech

Rozhovor s naší přední kapacitou v oblasti nátěrových hmot, paní profesorkou Kalendovou o ekologizaci barev a jejich funkčnosti, o boji s korozí, o trvanlivosti fasádních barev, ale i o tom, jak se lakuje čokoláda.

Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz
Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz

Prezident Trump vyzval k darům, které pošlou silný signál k tomu, co označil za „zmanipulovaný proces politického honu na čarodějnice“.

O zákulisních taktikách k izolování „neposlušných“ europoslanců s Ondřejem Knotkem
O zákulisních taktikách k izolování „neposlušných“ europoslanců s Ondřejem Knotkem

S europoslancem Ondřejem Knotkem jsme v rozhovoru rozebrali vzájemné osočování opozice a koalice a jeho pohled na „stranu jednoho muže“. Nevynechali jsme ani Green Deal, Euro 7 a další témata.

Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace
Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace

První menstruace u mladých dívek: Výzkum ukazuje narůstající počet případů začátku menstruace před 11 lety a související zdravotní rizika.

„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení  teenagerů
„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení teenagerů

„Cílem kognitivní války jsou lidé; bojištěm je celá lidská společnost,“ prohlásil vojenský mluvčí čínské komunistické strany.