ČTK

10. 5. 2024

Propojit současné vizuální umění s českou klasickou hudbou je cílem projektu projektu Vidět/Slyšet České filharmonie a Galerie Rudolfinum, ve kterém může vzniknout 15 audiovizuálních děl umělců do 35 let. Tvůrci si vyberou jednu z pěti krátkých hudebních ukázek, například úryvek Smetanovy Vltavy nebo Symfonie č. 6 Bohuslava Martinů, na kterou vytvoří vizuální dílo. Do prvního kola se zájemci mohou hlásit do 2. června. Z přihlášených vybere porota maximálně 15 finalistů, kteří získají autorský honorář 15.000 korun a jejich práce bude součástí podzimní výstavy v prostoru dvorany Rudolfina. ČTK o tom informovala Maja Ošťádalová z Galerie Rudolfinum.

Zájemci o účast v projektu musí do 2. června odeslat koncept audiovizuálního díla ve formě storyboardu, nebo snímku z vizuálního díla. Součástí musí být také vysvětlení zamýšlených obrazů a pochopení výtvarného či formálního propojení audio a video složky.

„Moc mě těší, že Česká filharmonie a Galerie Rudolfinum přicházejí s dalším společným projektem, který jednak oslavuje Rok české hudby, jednak dává příležitost mladým audiovizuálním umělcům do 35 let. Zároveň jsem moc zvědavý, jak umělci k audiovizuálnímu ztvárnění hudby přistoupí,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček. Podle ředitelky Galerie Rudolfinum Julie Baileyové projekt poskytne důležitou platformu pro začínající umělce z místní scény.

Umělkyně a umělci mají vytvořit vizuální dílo v reakci na jeden z pěti hudebních úryvků v poměru stran 9:16. Mohou si vybrat z hudebních ukázek Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů, Vítězslavy Kaprálové, Jana Rychlíka a současné skladatelky Jany Vöröšové. V odborné komisi, která posoudí koncepty a do 17. června vybere finalisty, zasedne Julia Baileyová, Prokop Jelínek, Jakub Pešek ze spolupořadatelského Lunchmeat Festivalu, Jen Kratochvil z FAMU a Pavel Mrkus ze Signal Festivalu. Hotová díla odevzdají finalisté do 25. srpna, poté budou vystavena v Rudolfinu v podzimní expozici Vidět/Slyšet.

Mezi další společné projekty institucí, které sdílí budovu Rudolfina, patří například Art Sounds. Jedná se o hudební vystoupení členů České filharmonie přímo mezi díly v Galerii Rudolfinum. Poprvé se hudba s expozicí spojila na současné výstavě ukrajinské umělkyně Žanny Kadyrovové, podle Ošťádalové v tom plánují obě instituce pokračovat i na nadcházející výstavě britského umělce Antonyho Gormelyho a Pavly Melkové.

Související témata

Přečtěte si také

„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech
„Občas si něco uloupnu“ – rozhovor s přední českou kapacitou o rzi a nátěrech

Rozhovor s naší přední kapacitou v oblasti nátěrových hmot, paní profesorkou Kalendovou o ekologizaci barev a jejich funkčnosti, o boji s korozí, o trvanlivosti fasádních barev, ale i o tom, jak se lakuje čokoláda.

Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz
Trumpova dárcovská webová stránka se po vynesení rozsudku zhroutila kvůli velkému přílivu peněz

Prezident Trump vyzval k darům, které pošlou silný signál k tomu, co označil za „zmanipulovaný proces politického honu na čarodějnice“.

O zákulisních taktikách k izolování „neposlušných“ europoslanců s Ondřejem Knotkem
O zákulisních taktikách k izolování „neposlušných“ europoslanců s Ondřejem Knotkem

S europoslancem Ondřejem Knotkem jsme v rozhovoru rozebrali vzájemné osočování opozice a koalice a jeho pohled na „stranu jednoho muže“. Nevynechali jsme ani Green Deal, Euro 7 a další témata.

Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace
Dívky dostávají menstruaci dříve a nepravidelněji než předchozí generace

První menstruace u mladých dívek: Výzkum ukazuje narůstající počet případů začátku menstruace před 11 lety a související zdravotní rizika.

„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení  teenagerů
„Tma a beznaděj“ – jak TikTok zneužívá myšlení teenagerů

„Cílem kognitivní války jsou lidé; bojištěm je celá lidská společnost,“ prohlásil vojenský mluvčí čínské komunistické strany.