Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úlet novin pečetil Trumanův triumf, lovec gangsterů už šok nerozdýchal

Seriál
Americké prezidentské volby dokážou překvapit, i když si všichni myslí, že dopředu vědí, jak dopadnou. Své o tom mohl vyprávět Thomas Dewey, který v roce 1948 prohrál s Harrym Trumanem přesto, že o jeho triumfu už vyšel i článek v novinách. Přitom nechybělo mnoho a všechno bylo opačně. Už tenkrát kampaň ovlivnilo agresivní vystupování i vztah k establishmentu. Historii legendárního omylu připomíná další díl seriálu Slavné fotografie.
„Dewey Defeats Truman“. Vítěz voleb Harry Truman drží v rukou výtisk Chicago...

„Dewey Defeats Truman“. Vítěz voleb Harry Truman drží v rukou výtisk Chicago Daily Tribune se slavným mylným titulkem. (4. listopadu 1948) | foto: ČTK

Je to jedna z nejznámějších fotografií historie amerických prezidentských klání, ne-li ta vůbec nejslavnější. Rozesmátý Truman drží v rukou vydání Chicago Daily Tribune hlásající DEWEY DEFEATS TRUMAN (Dewey poráží Trumana) a z jeho svítících oček jako by vyzařovalo: „Koukejte, břídilové, co jste mě odepisovali, tady to máte!“ Chybělo už jen vypláznout jazyk nebo udělat dlouhý nos.

Snímek vznikl 4. listopadu, dva dny po volbách, když se Truman vracel z domovského Missouri do Washingtonu. V St. Louis jeho vlak zastavil a zvolený prezident vystoupil na otevřenou plošinu posledního vagonu. V tu chvíli mu někdo podal výtisk novin z volebního dne a přítomné fotografové zmáčkli spouště. Mezi nimi Byron Rollins z agentury Associated Press či proslulý W. Eugene Smith z časopisu Life. Dnes je známá hlavně Rollinsova fotografie. „Tohle není tak, jak jsem to slyšel,“ komentoval prý Truman článek při pózování.

Slavné fotografie

„Nebyl to vrchol žurnalismu ani tvůrců volebních průzkumů,“ konstatuje v knize The Presidents o možná nejnečekanějším vítězství v historii USA Iain Dale. Jenže tehdy se opravdu všeobecně předpokládalo, že zvítězí Dewey. Jak to?

Stačí se podívat na republikánův životopis. Rodák z Michiganu se sice se svým hlubokým barytonem mohl proslavit jako zpěvák (a v roce 1923 byl dokonce třetí na celonárodní soutěži), kariéru mu ale překazily zdravotní problémy. Budu tedy právník, řekl si. A s titulem z Kolumbijské univerzity v kapse rozjel pozoruhodnou kariéru.

Jako prokurátor v New Yorku se proslavil bojem s tamními mafiány. Za mříže dostal například Charlese „Lucky“ Luciana. Ten mu předtím přitom paradoxně zachránil život, když nechal oddělat jiného mafiána Dutche Schultze, který na Deweyho chystal atentát. Mladý republikán (narodil se v roce 1902) se stal ve své funkci celebritou a získal přezdívku Gangbuster. Od roku 1943 byl guvernérem New Yorku a zasadil se mimo jiné o založení State University of New York, stavbu dálnice New York State Thruway a vylepšení zdravotního systému.

V roce 1940 ho republikáni na prezidenta ještě nenominovali, o čtyři roky později už se však postavil Franklinu D. Rooseveltovi při jeho čtvrté kandidatuře (22. dodatek ústavy omezující počet prezidentských mandátů na dva byl ratifikován až v roce 1951) a prohrál s ním těsněji než všichni dřívější soupeři. V roce 1948 tak dostal důvěru opět, nejdřív však musel na nominačním sjezdu porazit senátora za Ohio Roberta A. Tafta, syna 27. prezidenta USA. Zatímco Taft byl konzervativec reprezentující nálady Středozápadu, Dewey byl spojený s establishmentem východního pobřeží a vedl umírněné křídlo strany – podporoval většinu reforem New Dealu i angažovanost USA v začínající studené válce.

Když USA naposledy zažily odvetu. Pan vajíčko neměl proti golfistovi Ikeovi šanci

Ti, co Deweyho znali, říkali, že je dobrosrdečný, upřímný a veselý. Kolegové oceňovali i jeho administrativní talent – prostě uměl věci řešit. Na druhou stranu, na veřejnosti působil koženě a odměřeně, jako by se před lidmi nedokázal uvolnit. A pak tu byl ten jeho knírek. Nechal si ho narůst, když ve 20. letech randil s budoucí manželkou Frances, protože té se líbil. K radosti karikaturistů a navzdory rozmluvám jeho poradců si ho už nechal. Vynesl mu posměšné označení „mužíček ze svatebního dortu“.

Thomas Dewey na obálce magazínu Illustrated (1944)

Knírek neknírek, v roce 1948 byl Dewey jasný favorit, protože Truman, jenž nastoupil do úřadu z pozice viceprezidenta po Rooseveltově smrti tři roky nazpět, byl tuze nepopulární. Dnes je považován za jednoho z deseti největších amerických prezidentů a rozhodného vůdce Západu v kritických letech, tehdy to ale byla jiná písnička. Trumanova podpora na jaře 1948 spadla pod 40 procent. Inflace, stávky, korupční skandály jeho administrativy, omezení moci odborů Taft-Hartleyovým zákonem navzdory jeho vetu, vyhrocení vztahů se SSSR – to vše mu voliči vyčítali.

Kvůli Trumanovým snahám o posílení práv Afroameričanů (například ukončení diskriminace v armádě) se od demokratů navíc odštěpili takzvaní dixiekraté, kteří se jali reprezentovat zájmy radikálních jižanů. V jejich čele stál Storm Thrumond, později dlouholetý senátor, který v horní komoře Kongresu vydržel až do roku 2003, kdy ve sto letech zemřel. Trhl se i levičák a předchůdce Trumana ve funkci Rooseveltova viceprezidenta Henry A. Wallace, jenž se svou Progresivní stranou žádal mimo jiné udobření se Sověty.

Harry Truman po svém zvolení prezidentem (1948)

Za této situace Dewey věřil, že jediné, co musí dělat, je nic nepokazit. Vypouštěl ze sebe samé floskule, snažil se být tak nadstranický, jak to jen šlo, a Trumana v podstatě nezmiňoval. Jeho kampaň asi nejlépe symbolizuje výrok „Víte, že vaše budoucnost je stále před vámi“. Ten lze opravdu těžko zpochybnit.

Truman se oproti tomu pustil do kampaně se vší vervou. Objížděl USA po železnici a spojoval Deweyho s „flákajícím se“ republikánským Kongresem, který mu hatil reformní snahy. „Give’em hell, Harry! (Nandej jim to, Harry),“ vykřikl jednou jeden z jeho stoupenců. Ujalo se to a davy slogan provolávaly stále více. Uvidíte, že z průzkumů budou po volbách jen cáry papíru, přesvědčoval Truman i své pochybující okolí.

Deweyho náskok v průzkumech se sice v týdnech před hlasováním snižoval, jeho triumf byl však do posledních chvil pořád brán za hotovou věc. Life ve svém předvolebním vydání publikoval fotografii Deweyho s popiskem „Náš příští prezident jede přívozem přes Sanfranciský záliv“, v Británii v listu Manchester Guardian vyšel text „Harry S. Truman: Studie selhání“. Televize NBC připravila lepenkový model Bílého domu, u něhož se po oznámení výsledků měli objevit dva sloni jakožto symbol republikánů. Deweyho spojenci, s nimiž se počítalo do prezidentské administrativy, skupovali domy v D. C., lidé z Trumanova týmu si už naopak hledali jinou práci…

Výsledek? Truman získal 49,6 procenta hlasů oproti Deweyho 45,1 procenta a zvítězil poměrem 303 ku 189 volitelům. Postavili se za něj bílí jižané, odboráři, katolíci, židé i farmáři se Středozápadu. Bylo to ale jasné až druhý den zrána.

„Dewey Defeats Truman“. Vítěz voleb Harry Truman drží v rukou výtisk Chicago Daily Tribune se slavným mylným titulkem. (4. listopadu 1948)

A v Chicago Daily Tribune tak dlouho čekat nemohli. Kvůli stávce tiskařů související se zmíněným Taft-Hartleyovým zákonem a zdlouhavému výrobnímu procesu mělo první volební vydání uzávěrku ve chvíli, kdy ještě Truman vítězem nebyl. Pak samozřejmě vyšlo vydání další, ale to už bylo 150 tisíc výtisků s titulkem DEWEY DEFEATS TRUMAN na světě. Pro prezidenta, který chicagským listem, jenž ho jednou označil za ňoumu, pohrdal, to bylo ohromné zadostiučinění.

Články označující Deweyho za prezidenta vydal třeba i časopis The Journal of Commerce. Je to ale právě titulka Chicago Daily Tribune, která si dodnes žije svým vlastním životem. Rádi ji používají například kandidáti, kteří se snaží přesvědčit veřejnost, že jejich šance jsou vyšší, než se myslí. V roce 1984 například výtiskem mával Walter Mondale (od Reagana pak dostal naloženo), v roce 1992 zase „třetí“ kandidát Ross Perot.

Ross Perot se slavným výtiskem Chicago Daily Tribune (1. listopadu 1992)

Kdyby Dewey zvítězil v Kalifornii, Illinois a Ohiu, v nichž získal jen o procento hlasů méně, prezidentem by byl on. K alternativní historii bylo našlápnuto tolik, že není divu, že historik Niall Ferguson neúspěšného kandidáta využil i v knize Virtuální dějiny. Tam s Deweym operuje ve scénáři, kdy mimo jiné Japonsko dlouhodobě ovládá Tichomořskou oblast a Američané se mu snaží postavit. „...Roosevelt krátce před svou smrtí zahájil tento proces, když veřejně označil Čínu za budoucí velmoc. Jeho nástupce Dewey poslal v roce 1948 pomoc Maovi, který zatlačil Japonce až do Šanghaje...“

Fotka, která rozhodla boj o Bílý dům. Demokraty odrovnal trapas s tankem

Místo toho USA pod Trumanem uzavřeli s Japonci bezpečnostní smlouvu a tři roky vedli válku v Koreji. I kvůli ní se popularita 33. prezidenta na jaře 1952 propadla k 20 procentům. Končil jako nejméně oblíbená hlava státu, než ho dorovnal Richard Nixon. Ještě k tomu se mělo za to, že je chudý, a tak se zavedla prezidentská renta. Zemřel v roce 1972 v 88 letech ve svém Missouri.

Dewey se ještě v roce 1952 postaral o to, aby se nestal kandidátem na prezidenta jeho rival Taft, a po konci ve funkci guvernéra New Yorku se vrátil k výnosné právnické praxi. Jakékoli nabídky na návrat do politiky odmítal, pohrdl i křeslem v Nejvyšším soudu. Zemřel o rok před Trumanem, v Miami, kam vyrazil hrát golf, dostal infarkt. O své legendární prohře prý do konce života takřka nepromluvil. „Byla jako zamčená místnost v zatuchlém sídle, do níž jeho majitel nikdy nevstoupil,“ napsal v jeho biografii historik Richard Norton Smith.

Výsledky prezidentských voleb v USA v roce 1948

Jak to dopadne letos?

Celonárodní průzkumy před prezidentskými volbami jsou v zásadě vyrovnané, kvůli jejich nízké vypovídací hodnotě je navíc třeba je brát s rezervou. Rozhodující budou výsledky v přibližně šesti takzvaných swing states: Arizoně, Georgii, Michiganu, Nevadě, Pensylvánii a Wisconsinu. V roce 2020 ve všech těchto státech zvítězil Joe Biden. Arizonu, Georgii a Nevadu nyní průzkumy přisuzují spíše Donaldu Trumpovi. Zásadní by pak byl Michigan, Pensylvánie a Wisconsin, které dohromady nabízejí 44 volitelů. Biden zřejmě bude muset k vítězství získat všechny, pak by mohl vyhrát poměrem 270 ku 268. Pokud ve všech vyhraje Trump, skóre může být 312 ku 226 pro něj.

Autor:

Mallory a Irvine naposledy spatřeni. Dobyli Everest? To může odhalit fotoaparát

POSLEDNÍ PŘÍPRAVY. George Mallory s Andrewem Irvinem se chystají na zdolání...

Seriál Andrew Irvine postává s rukama v kapsách a hledí na George Malloryho, jenž si upravuje kyslíkovou...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

Jugoslávská herečka Sonia Romanoff při šarvátce s italským fotografem Rino...

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

První barevná fotografie pořízená metodou tří barev, kterou navrhl James Clerk...

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

Bunny Yeager: Bettie Page mezi gepardy (1954)

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Ukradli nám řeznictví. My jim vzali zlato. Dokázali jsme to, brácho!

Bráchové Na mistrovství světa v roce 1972 v Praze se bratři Jiří (vlevo) a...

Seriál Málokdy se do jedné fotky promítne tolik hlubokých pocitů, zásadních událostí či lidských povah....

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

Pražané „vítají“ německou okupační armádu. Její příjezd znamenal konec...

VIDEO Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

Sundej to, srabe! Fotka zkrvaveného gólmana, důkaz zlomu hokejových dějin

1. listopadu 1959, dostal montrealský hokejový brankář Jacques Plante v zápase...

Seriál „Kdybyste vyskočil z letadla bez padáku, stal byste se hrdinou? Ne, já myslím, že byste se zachoval...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nová stíhačka F-35 se zřítila po natankování

  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Soudcům doplatíme šest krácených platů zpětně ve výplatě za červen, slíbil Blažek

3. června 2024  15:55,  aktualizováno  16:16

Soudci dostanou v návaznosti na nález Ústavního soudu z minulého týdne nové platové výměry od...

Zákulisí superdebaty iDNES.cz: ve studiu hádky, jinak se lídři dobře bavili

3. června 2024  16:12

Zpravodajský portál iDNES.cz v pondělí odvysílal jednu z posledních superdebat před eurovolbami....

V Palermu zatkli nebezpečného českého překupníka drog. Unikal čtyři roky

3. června 2024  16:11

V italském Palermu zadrželi dlouho hledaného českého občana odsouzeného za nelegální obchod s...

Zaplavený jih Německa zasáhnou další lijáky. Řezno vyhlásilo stav katastrofy

3. června 2024  8:01,  aktualizováno  16:02

Jih Německa, který čelí záplavám, čelí dalším lijákům, varují meteorologové. Podle Německé...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...