Olomouc - Hradec Králové 1:3Hradec na Hané vládl a je ve finále skupiny o Evropu

Fotbalisté Hradce Králové v odvetě semifinále nadstavbové ligové skupiny o Evropu zvítězili 3:1 v Olomouci a po stejné výhře z úvodního utkání postoupili do finále, kde je čekají Teplice. Hosté vedli po brankách Daniela Vašulína a Václava Pilaře ze závěru prvního poločasu, po přestávce snížil střídající Lukáš Juliš, ale konečnou podobu výsledku dal Jakub Kučera.

U míče zleva Štěpán Harazim z Hradce Králové a Jáchym Šíp z Olomouce.

Olomouc vstoupila do zápasu aktivně, ale Zorvan zamířil jen do brankáře a Pokorný z blízka poslal míč z voleje vysoko nad. Hradec se dostával do tempa pomaleji a stejně jako v úvodním utkání udeřil těsně před přestávkou.

Ve 43. minutě se před vápnem uvolnil Vašulín a ranou na vzdálenější tyč otevřel skóre. Proti Sigmě se trefil i před týdnem, celkově v ročníku nejvyšší soutěže zaznamenal sedmý zásah.

V první minutě nastavení dostal od olomoucké obrany příliš prostoru Pilař a technickou střelou zvýšil na 2:0. Bývalý reprezentant skóroval počtvrté v ligové sezoně a poprvé od prosince.

Zleva Samuel Dancák z Hradce Králové a Filip Uriča z Olomouce.

Sigma do druhé půle posílila útok Lukášem Julišem, jehož mladší bratr Petr v dresu Hradce připravil přihrávkami obě branky hostů. A už v 57. minutě nejlepší střelec Olomouce v ligové sezoně snížil krásnou ranou z přímého kopu. V ročníku nejvyšší soutěže si připsal dvanáctou branku.

Olomouc se i nadále tlačila dopředu, ale bez výrazných šancí. Naděje Sigmy na zvrat definitivně ukončil v 70. minutě Kučera, který se prosadil hlavou po přímém kopu. V ligové sezoně se zapsal mezi střelce počtvrté. Hradec tak dál žije svůj sen o účasti v pohárové Evropě, kde se představil naposledy v roce 1995 (nepočítá-li se Pohár Intertoto).

Nadstavba první fotbalové ligy - odvetné utkání semifinále skupiny o Evropu:
Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 1:3 (0:2)
Branky: 57. L. Juliš - 43. Vašulín, 45.+1 Pilař, 70. Kučera. Rozhodčí: Starý - Nádvorník, Kubr - Berka (video). Bez karet. Diváci: 3619. První zápas: 1:3, postoupil Hradec.
Olomouc: Stoppen - Pokorný, Beneš, Matys - Chvátal, Breite, J. Spáčil (63. Muritala), Uriča (46. L. Juliš) - Zorvan (46. Langer) - Zifčák (79. Singhateh), Šíp. Trenér: Saňák.
Hradec: Zadražil - Klíma, Kodeš, K. Spáčil - Harazim (27. Čmelík), Kučera, Dancák, Horák - P. Juliš (64. Pudhorocký), Vašulín (75. Koubek), Pilař (75. Krejčí). Trenér: Horejš.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.