Habarta překonal Moravčíkův letitý rekord

Lukáš Dejdar
Aktuality
sobota 18. května 2024
Hned desítka českých reprezentantů se představila na mítinku v polském Chorzówě. Stýplař Tomáš Habarta zaběhl nový český rekord v běhu na 3000 metrů překážek. Volodymyr Myslyvčuk závodil poprvé pod českou vlajkou.

Nejstarší český rekord v mistrovské disciplíně padl. Novým držitelem historického národního maxima na trati 3000 metrů překážek se stal teprve dvacetiletý Tomáš Habarta, jenž časem 8:22.68 vylepšil dosavadní rekordní zápis Dušana Moravčíka z roku 1972 o 1.12 vteřiny. Zároveň také zaběhl ostrý limit pro start na mistrovství Evropy v Římě. Tomáš zvolil opět osvědčenou taktiku, kdy spoléhal na silný závěr, v němž se dostal hned před několik soupeřů a obsadil konečné páté místo. Zvítězil Etiopan Haile Amare za 8:15.61.

Svou závodní premiéru pod českou vlajkou na mezinárodním poli má za sebou kladivář Volodymyr Myslyvčuk a nebyla vůbec špatná. Muž, který nás bude moci reprezentovat na evropském šampionátu v Římě a případně i na olympiádě v Paříži se prezentoval velmi sympatickým vystoupením, jelikož v elitně obsazeném klání si vyházel třetí místo ve výkonu 75.76 a nestačil pouze na leadera světových tabulek Ethana Katzberga (79.12) a pětinásobného světového šampiona Pawla Fajdka (77.23)

Nikoleta Jíchová absolvovala v Polsku svou letošní první čtvrtku překážek. Tu proběhla v čase 55.67, což stačilo na třetí místo. Zvítězila Britka Lina Nielsen za 54.73. Před naši reprezentantku se vešla ještě díky osobáku 55.38 Laura Olivieri.

Oštěpařka Nikola Ogrodníková hned při své závodní premiéře v této sezóně v Offenburgu přehodila 60 metrů. V Chorzówě se jí totéž těsně nepodařilo, když zaznamenala vyrovnanou sérii, přičemž její nejdelší pokus měřil 59.98. S tímto výkonem obsadila pátou příčku. Triumfovala čtvrtá žena loňského mistrovství světa Anete Sietina z Lotyšska za 63.21.

Na stovce měla česká atletika na tomto mítinku dvojí zastoupení. Lépe si vedla Karolína Maňasová, která si dosprintovala v téměř absolutním bezvětří po druhý nejhodnotnější kariérní výkon 11.35. Sezónní maximum z Ostravy si vylepšila o pět setin a ve vyrovnaném závodě brala čtvrté místo. Nejrychlejší byla Britka Imani Lansiquot v čase 11.24. Zdeněk Stromšík obsadil v mužském sprintu na 100 metrů osmou příčku za 10.55.

Kristiinu Sasínek Mäki čekal první ostrý venkovní start na její hlavní distanci 1500 metrů. Po většinu závodu se pohybovala kolem šesté pozice, ale v závěrečném okruhu se propracovala ještě přes dvě soupeřky a finišovala jako čtvrtá v čase 4:05.62. Zvítězila Britka Jemma Reekie, která je spíše specialistkou na půlku za 4:02.57.

Další cenné zkušenosti přijel sbírat ve velmi silně obsazeném závodě na 800 metrů Jakub Dudycha. Startovní pole čítalo čtrnáct běžců, a tak byl juniorský mistr Evropy na seběhu opatrnější, aby se vyhnul zbytečným kolizím. Plynulého průběhu pak využil k parádnímu času 1:45.85, což je jen setinu za jeho vlastním juniorským národním rekordem z loňského mítinku v Záhřebu. Ve špičkové konkurenci doběhl na sedmém místě. V novém osobním rekordu 1:44.22 zvítězil rumunský rodák v italských barvách Catalin Tecuceanu.

Matěj Ščerba si v tyčkařském sektoru vyskákal třetí místo, když se dokázal napotřetí přenést přes laťku ve výšce 552 centimetrů, čímž o dva centimetry posunul vlastní nejlepší český výkon této sezóny. Nad jeho síly byla pouze dvojice Robert Sobera a Emmanuel Karalis, kteří skočili shodně 572 centimetrů. Matějův tréninkový kolega David Holý si poradil pouze se základní výškou 522 centimetrů a skončil osmý.