Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pevnost Václavák. Palachův týden před 30 lety odstartoval cestu ke svobodě

  0:01
Vodní děla, obušky, slzný plyn a psi přivítali na Václavském náměstí v Praze všechny, kteří chtěli před třiceti lety položit květiny a připomenout si tak oběť studenta Jana Palacha. Komunistický režim se už s předstihem rozhodl, že tvrdě potlačí všechny snahy připomenout dvacáté výročí jeho upálení.
Česko ovládla záhy po Palachově činu dusná, těžká atmosféra. "Vládl zde takový...

Česko ovládla záhy po Palachově činu dusná, těžká atmosféra. "Vládl zde takový pietní klid, všichni byli zaražení a zděšení," líčí Václav Kilian. | foto: Václav Kilian

Prosinec 1988 naplnil Československo očekáváním, že se blíží změna. Komunistický režim povolil setkání lidí z opozice s francouzským prezidentem Mitterrandem i první demonstraci na pražském Žižkově. 

„Žijeme v dramatické době plné protikladů. Na jedné straně moc stupňuje represe, na druhé straně se společnost začíná zbavovat břemene strachu a stále více lidí se nebojí projevit svoje mínění,“ řekl před koncem roku na první povolené demonstraci Václav Havel. Jeho slova se v polovině ledna 1989 měla potvrdit.

Československo se chystalo na největší protest od roku 1969, pro který se později vžilo označení Palachův týden. Na neděli 15. ledna od 14 hodin naplánovalo pět opozičních iniciativ na Václavském náměstí pietní vzpomínku na studenta Jana Palacha.

Režim však byl připraven. Federální ministr vnitra František Kincl vyhlásil historicky nejvyšší, 4. stupeň mimořádných bezpečnostních opatření k udržení klidu a pořádku v Praze a Středočeském kraji na dobu od 13. do 25. ledna. V pohotovosti v Praze bylo 3,5 tisíce příslušníků SNB a lidových milicí.

Na dva týdny zřídil operační štáby, nařídil sledování a šikanování vytipovaných osob a zorganizoval preventivní opatření vůči skupinám „závadové mládeže“. Pořádková služba byla posílena o 1 300 příslušníků lidových milicí, do akce byly povolány stovky policistů a další stovky byly v pohotovosti. 

Režim povolal 3 500 policistů a milicionářů

Policejní manévry tisíců policistů a milicionářů už s předstihem změnily Václavské náměstí na nedobytnou pevnost obehnanou kovovými zábranami a přísně střeženou policií s obrněnými transportéry. To všechno kvůli jedinému pietnímu shromáždění, které režim s předstihem zakázal.

I přes úřední zákaz se však na Václavském náměstí sešlo několik tisíc lidí. O tom, že se akce připravuje, se většina z nich dozvěděla z letáčků, které byly po Praze rozšiřovány, visely na vysokoškolských kolejích a den před plánovanou akcí dokonce na rockovém koncertě věnovaném zemětřesením postižené Arménii. Zároveň o chystaném shromáždění informovalo vysílání zahraničního rozhlasu. 

Přetahovaná s policií

V neděli 15. ledna ve 14 hodin měly být na Václavském náměstí položeny květiny a Vlasta Chramostová měla pronést zamyšlení nad smyslem oběti Jana Palacha.  „Měla to být malá akce, na kterou navazovaly další – pieta na Olšanských hřbitovech a ve Všetatech, v Palachově rodišti,“ popisuje historik Pavel Mücke z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Podle něj mnoho lidí, a to včetně Václava Havla, na nedělní demonstraci vzpomínalo jako na „legrační přetlačovanou“ mezi policisty, kteří obstoupili pomník, a civilisty, kteří tam chtěli položit květiny. „Do toho přicházeli lidé, kteří šli z práce. A najednou vznikla z ničeho nic demonstrace,“ popisuje Mücke.

První demonstrace byla tvrdě rozehnána, ale lidé se zde sešli opět další den, a to po celý týden. Postupně se protestů, přes jejich brutální potlačování, účastnily až desetitisíce lidí. 

Palachův týden - neuvěřitelná policejní brutalita, vzpomínal Ruml

Živelné protirežimní shromáždění ale ozbrojené složky v okolních ulicích potlačily. 117 lidí bylo zatčeno a oficiální československá média zahájila soustavnou dezinformační kampaň – jednoznačně informovala, že jsou to ti „zaprodanci a samozvanci“ a že se od nich mají pracující držet stranou. A varovala před účastí na jakýchkoliv dalších demonstracích.

To v dalších dnech paradoxně přilákalo na Václavské náměstí další masy lidí, zejména mladých, kteří zatím neměli s demonstracemi žádné zkušenosti. A režim se je rozhodl odradit brutalitou, jednou provždy je zastrašit. Tak jako jejich rodiče před dvaceti lety.

„Následující týdny ale ukázaly, že ti lidé, kteří dostali poprvé obuškem nebo byli spláchnuti vodním dělem právě v téhle době, tak pak bez skrupulí přišli na další demonstrace,“ vysvětluje historik. Mnozí přitom patřili ke studentům, kteří za pár měsíců odstartovali sametovou revoluci.

Zítra zase tady

Režim proti demonstrantům vystřídal během týdne různé metody. Ve středu 18. ledna se obešla demonstrace bez policejního zásahu. Následující den byl zákrok naopak obzvlášť násilný. Nicméně většinou se komunisté uchylovali k brutalitě. Využívali policejní psy, pendreky, slzný plyn, obrněné transportéry vybavené vodními děly.

Naplňuje mě to hrdostí, říká žena, kterou v roce 1968 vyfotil Jan Palach

Demonstrace provázelo i masivní zatýkání. Příslušníci SNB zatkli hned v pondělí hlavní organizátory akce. Mezi nimi třeba Václava Havla, Danu Němcovou, Stanislava Pence, Janu Petrovou, Petra Placáka nebo Alexandra Vondru.

A například ve čtvrtek 19. ledna bylo 280 účastníků protestů předvedeno k výslechu, 23 z nich bylo obviněno pro trestné činy, 80 stíháno pro přečin. Přesto se živelné demonstrace na Václavském náměstí a v přilehlých ulicích – kam protestující zpravidla policie vytlačila – konaly až do pátku. A ukázaly, že komunistický režim není neporazitelný. Což se potvrdilo již toho roku na podzim, kdy se definitivně zhroutil.

Tresty pro organizátory násilí

Palachův týden měl dohru po sametové revoluci. Odsouzen byl pražský tajemník KSČ Miroslav Štěpán, který nařídil použít proti demonstrantům vodní děla a slzný plyn. Trest dostal i ministr vnitra Kincl. Na podzim 1993 byl odsouzen za nezákonnou perzekuci představitelů opozice na tři roky do vězení.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...