Domů     Kocour jménem Sam: Co se mu stalo během druhé světové války?
Kocour jménem Sam: Co se mu stalo během druhé světové války?
18.1.2019

Kočky prý mívají sedm životů. Něco na tom zřejmě bude, jak ukazuje případ černobílého kocoura Sama. Ten se původně jmenoval Oskar a pocházel z Německa.

Za normálních okolností by zřejmě kdesi u Berlína lovil po celý život myši nebo se válel na gauči, ale i do osudů koček zasáhl nastupující nacismus a jím vyvolaná světová válka.

Nacistické Německo mělo proti svým západním protivníkům z počátku několik výhod. Slušně propracovanou taktiku bleskové války, motorizované jednotky, větší počet letadel a v neposlední řadě vůli oplatit Francouzům a Britům porážku z první velké války.

V jednom však pokulhávalo. Británie byla po staletí námořní mocností číslo jedna, její ostrovní poloha k tomu přímo vybízela. Tuto ztrátu se Němcům nepodařilo dohnat. I proto se německá Kriegsmarine do bitev s královským námořnictvem nijak nehrnula.

Několik dochovaných fotografií kocoura Sama.
Několik dochovaných fotografií kocoura Sama.

Britové vstoupili do války s Německem 3. září 1939 a již ten den německá ponorka U-30 poslala ke dnu britský parník SS-Athenia. Nacisté snili o blokádě Britských ostrovů, k tomu však neměli dostatek kapacit.

Ba se jim ani nikdy nepodařilo neprodyšně zablokovat kanál La Manche, britské lodě byť s občasnými ztrátami dokázaly proplouvat Doverskou úžinou po celou dobu války přímo Němcům pod nosem.

Německé námořnictvo mělo v té době dvě chlouby: bitevní lodě Tripitz a Bismarck.

Druhé jmenované plavidlo bylo do služby zařazeno v únoru 1940. Do akce šla loď se 2 000 námořníky na palubě až v květnu 1941. Britové již nějakou dobu lákali Kriegsmarine k definitivnímu střetnutí, to se jim však dlouho nedařilo. Němci byli na výsost opatrní a obě lodě se báli.

Černobílý kocour původně patřil neznámému námořníkovi posádky bitevní lodi Bismarck.
Černobílý kocour původně patřil neznámému námořníkovi posádky bitevní lodi Bismarck.

Až ve zmíněném květnu 1941 se Bismarck s několika doprovodnými loděmi potkal v Dánském průlivu s Brity. Ti měli dvojnásobnou převahu, Kriegsmarine však odolávala. Některé britské lodě, například Prince of Wales, byly poškozeny a zahnány.

Bitva skončila víceméně nerozhodně, Němci však od té doby rezignovali na vysílání svých lodí do volných vod Atlantiku. K přepadávání konvojů mířících z USA do Velké Británie a později do SSSR raději využívali ponorky.

Během bitvy byl vážně poškozen i Bismarck. Pokusil se obeplutím kolem Islandu zmizet ve francouzských přístavech, britské letectvo a námořnictvo jej však našlo a potopilo. Ve vodě zůstalo zhruba 500 trosečníků, z nichž Britové stačili zachránit zhruba stovku.

Poté však museli zmizet, protože hrozil útok německých letadel a ponorek. Ještě předtím však kromě námořníků našli ve vodách východního Atlantiku i promočeného kocoura.

Kočičí námořníci byli běžnou součástí posádek válečných plavidel.
Kočičí námořníci byli běžnou součástí posádek válečných plavidel.

Z Oskara se tak vlastně stal přeběhlík a britští námořníci jej překřtili na Sama. Jeho novým domovem se stal torpédoborec HMS Cossack. Stal oblíbencem posádky a o stravu a o drbání na břiše neměl nouzi.

Mořskou nemocí zřejmě netrpěl, protože musel zvládnout konvojovou službu zabezpečující dodávky z USA bojující Evropě.

Sam však dlouho klid neměl. 24. října 1941 byla jeho loď zasažena nepřátelským torpédem. Zahynulo 159 námořníků a i Sam měl namále.

Opět se ocitl nedobrovolně ve vodě, avšak zachránila jej společně s dalšími přeživšími námořníky britská letadlová loď HMS Ark Royal. Ironií osudu, právě ona byla jednou z lodí, které dohnaly ke zkáze původní Samův domov na Bismarcku.

Loď HMS Ark Royal, spuštěná na vodu v roce 1937.
Loď HMS Ark Royal, spuštěná na vodu v roce 1937.

Odpočinek však Samovi nebyl dopřán. Za necelé tři týdny byla torpédována i HMS Ark Royal. Tentokrát naštěstí bez ztrát na životech. Jediný, kdo na seznamu zachráněných chyběl, byl kocour Sam. Záchranný motorový člun se ještě jednou vydal na obhlídku okolí.

A skutečně, po nějaké době jeho posádka našla Sama, kterak „zdravý, leč naštvaný“ stojí na kusu dřeva.

Britské námořnictvo poté usoudilo, že nebohý a nepotopitelný Sam si užil již dost dobrodružství. Byl zprvu vysazen na Gibraltaru, kde dočasně pobýval u guvernéra, později byl převezen do severoirského Belfastu, kde v roce 1955 zemřel.

Tolik praví příběh o Samovi, který během války koloval celou Velkou Británií. Zda tomu tak bylo i ve skutečnosti, zůstává otázkou. Ohledně přítomnosti kočky na Bismarcku neexistuje žádné přímé svědectví.

Rovněž fotografie Sama jsou nejasné, možná jsou na nich dva různí kocouři. Je dost možné, že celý příběh je pouhou legendou. Každopádně, během těžkých válečných let i Sam dodával obyvatelům zkoušené Británie potřebnou sílu.

Foto: Pinterest, BT, Shared, Wikipedia
Související články
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale