Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kašlíky a rýmy na pohotovost nepatří, říká veterinářka

  10:12
Veterinární lékařství už dávno není jen odčervení či očkování. Věda pokročila natolik, že i zvířatům se dostává moderní lékařské péče. Přesto má tento obor svá specifika. Své o tom ví veterinářka Lenka Müllerová z Karlovarska, která se zvířatům věnuje od roku 1989.

Ostrovská veterinářka Lenka Müllerová ve své ordinaci při rentgenovém vyšetření psa. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Získala atestaci prvního i druhého stupně a jako členka odborné skupiny pracovala na novele zákona o Komoře veterinárních lékařů České republiky. V Ostrově provozuje už šestým rokem špičkově vybavenou ambulanci pro zvířata.

Jak byste zhodnotila kvalitu veterinární péče u nás?
Mohu směle říci, že je na vysoké úrovni. Dosahuje kvalit lékařské péče o člověka. Záleží samozřejmě na každém pracovišti, vždy je ale co zlepšovat. Proto byl také jeden z návrhů při tvorbě novely zákona, aby každé veterinární pracoviště mělo k dispozici standardní vybavení. Stejnou snahu cítím i ze strany České asociace veterinárních lékařů malých zvířat. Tím, že budeme mít všichni nějaký základ, je možné kvalitu péče celkově posunout na vyšší úroveň.

Co veterinární medicína umí?
Všechno. Umíme řešit otravy, onkologická onemocnění či náhrady kloubů. Využíváme imunoterapii nebo léčbu s využitím kmenových buněk…

To jsou většinou složité zákroky. Lidé v takových případech leží v nemocnicích, absolvují předoperační přípravu i odbornou pooperační péči. Jak jsou na tom zvířata?
Někdy se samozřejmě bez hospitalizace neobejdeme. Je nutná zejména v případě, kdy zvíře potřebuje intenzivnější péči, než by bylo možné poskytnout v domácím prostředí. Proto řada veterinárních pracovišť nabízí hospitalizaci pacienta, a to včetně času před operací. Řada chovatelů totiž nemá možnost zvíře před operací připravit. Největší problém bývá dodržet před zákrokem hladovku. Vhodná je i hospitalizace po operaci. Umožní, že majitel převezme své zvíře plně probuzené, stabilizované.

Jak je to s dentální péčí? Mívá pes také kazy?
I zvířata trpí kazy, paradentózou, záněty nervů, zubů, poruchami skusu. U nás v ordinaci jsme došli k názoru, že i o zuby zvířat je třeba se řádně starat, nejen je leštit nebo trhat. Při odstranění zubního kamene chrup důkladně vyčistíme a ošetříme také dásně a vnitřní plochy zubu. Součástí je stomatologická prohlídka, kdy často objevujeme kaz. Proto nyní nově nabízíme možnost kazem poškozený zub zachránit, tedy vyvrtat a ošetřit plombou. Máme v tomto oboru velkou oporu v humánních specialistech. Spolupracujeme se stomatology, kteří pomohou dobrou radou či odborným vedením. Věnujeme se i stomatochirurgii, tedy spravujeme fraktury čelisti a podobně.

Máte ohledně ambulance nějaké další plány?
Chceme rozšířit náš tým o lékaře a rehabilitačního pracovníka. Potřebujeme však, aby byl členem Asociace fyzioterapie a rehabilitace zvířat České republiky, tedy měl oficiální zkoušky a anatomické znalosti. Už nyní spolupracujeme s fyzioterapeutkou, která pomáhá s péčí o nechodící pacienty po operacích. I se zvířetem se dá rehabilitovat, tedy cvičit nebo masírovat určitou oblast těla, aby se znovu postavilo na nohy.

Co je podle vás největším problémem veterinární péče v kraji?
To, že chybí zvířecí pohotovost. V každém jiném kraji působí plně vybavená klinika, která jede non stop. Takové zařízení náš kraj nemá. Jediná služba, která pracuje v režimu jakési pohotovosti, je v Karlových Varech, ta má ale otevřeno jen do 22. hodiny. Pak je tu záchranná a odchytová služba Petra Prokeše a jeho nový projekt Zvířecí záchranné služby. Ta funguje ve spolupráci s některými veterináři v Karlových Varech a okolí. V noci a o víkendech pak záleží na dobré vůli každého lékaře, zda bude na telefonu pro případ nouze.

Ve kterých situacích není radno s návštěvou specialisty otálet?
Komplikované porody. Tady je často třeba rychlý chirurgický zásah, protože jde o život feně i štěňatům. Autonehody. V těchto případech je třeba nejprve provést důkladnou diagnostiku za pomoci přístrojů. Teprve na ni navazuje ošetření. Podle závažnosti se zvíře buď fixuje a odesílá na vyšší pracoviště, nebo se operuje a šije hned na místě. Úrazy. Například jsem měla na stole štěně německého ovčáka, které spadlo z balkonu a utrhlo si slezinu. Nebýt rychlé reakce majitelů, kteří hned psa naložili do auta a přijeli, tak by fenečka podlehla vnitřnímu krvácení. Nebo majitelka přišla se psem, který se nemohl týden vyprázdnit. Měl ucpaná střeva. Pokud bychom jej neotevřeli, umíral by v křečích. Problémem jsou také otravy.

Je pohotovost něčím zvláštní? Liší se od běžné ambulance?
Je to hodně o emočním vypětí. Často se setkáváme s tím, že návštěva pohotovosti je důsledkem zanedbané péče, kdy majitel do poslední chvíle věří, že zvíře se z toho nějak dostane. Nakonec tedy přijede a doufá, že mu jeho miláčka zachráníme. Jenže když má například pes krvavé průjmy nebo jej uštkla zmije, tak čekat na zázrak vždy nebývá ta nejlepší cesta, která vede ke šťastnému konci. Pokud má zvíře záchvat, křeče, motá se, chová se atypicky, má nafouklé pevné břicho, jde o minuty a mohlo by to dopadnout špatně.

Zneužívají lidé tuto službu?
I to se stává. Kašlíky a rýmy, na které se chovatelé dívají týden, na pohotovost nepatří. Ani běžné očkování, odčervení či řešení triviálních záležitostí, které by mohly počkat do rána. Pohotovost není večerní ambulance. Setkala jsem se například s tím, že mi volal ve dvě ráno majitel a chtěl řešit kašel svého psa. Nebo si chovatelé pořídili fenku, nechali ji připustit a hodinu po půlnoci po mně chtěli, abych jim vysvětlila, jak probíhá porod. Stalo se mi i to, že jsem u štědrovečerního stolu měla telefonát, kdy mi chovatel oznamoval, že mu andulka špatně sedí na bidýlku. Lidé by si měli rozmyslet, kvůli čemu volají. I veterinář je člověk, má soukromí, rodinu.

Jak z toho ven? Co by se mělo udělat, abychom se v této oblasti přiblížili ostatním krajům v republice?
Ohledně pohotovosti hraje hodně velkou roli lidský faktor. Protože držet služby je řehole a částečně i ztráta soukromí. Mně osobně se líbí systém, který mají zubaři. Dochází k rotaci pracovišť a existuje seznam, kdo kde drží službu. Je pravda, že řada veterinárních ambulancí má otevřeno pár hodin o víkendu, ale to klasickou pohotovost nenahradí. A i když je v regionu jen hrstka veterinářů ochotných sloužit v noci a o víkendech, stálo by za to, kdyby se kraj spolu s veterinární komorou dohodly na nějakém systému, na jehož základě by zvířecí pohotovost mohla plnohodnotně fungovat.

  • Nejčtenější

Advokátovi Jelínkovi zapálili dvě auta a přívěs. Byla to odpověď mafie, říká

12. května 2024  19:42

Požár dvou aut a přívěsu pro koně vyšetřují karlovarští policisté. Žhář zapálil vozidla v...

Při hromadné nehodě na Karlovarsku zemřel člověk, další čtyři se zranili

13. května 2024  16:13,  aktualizováno  21:35

Vážná dopravní nehoda dvou osobních a nákladního vozidla uzavřela silnici I/6 u Čichalova na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záchranná stanice je opět plná mláďat, někdy je pomoc spíše na škodu

14. května 2024  12:34

Drozdi, kosi, káčata i ježci. Začala sezona mláďat a zvířecí záchranáři mají napilno. Také v...

Klášter Teplá výjimečně otevřel podzemní chodby, jedna možná sloužila k útěku

13. května 2024  13:21

Zklamu vás hned na začátku, je tady spousta chodeb, ale nejsou to chodby tajné. Těmito slovy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Splašky z Ašska vytékají do přírody a plynou do Německa. Ostuda, uznává starosta

14. května 2024  9:14

Alarmující výsledky přinesl více než rok trvající hydrogeologický průzkum, který na Ašsku prováděla...

Nejsem Adam, ale Šimon, musí občas Mišíkův bubeník vysvětlovat fanouškům

19. května 2024  9:03

Od koncertů pro pár kamarádů a spolužáků až do vyprodaných sálů a na pódia velkých festivalů....

Dycky Most! Dycky v srdci! Házenkářky Baníku i po porážce slaví desátý titul

18. května 2024  18:37,  aktualizováno  19:47

Populárnímu seriálovému heslu Dycky Most!, napsanému v hale na obří plachtě, vrátily házenkářky...

Pivní recepturu i bránu pivovaru má ambiciózní výčepní vytetovanou na ruce

18. května 2024  8:34

Práce může být někdy koníčkem. To platí pro Jiřího Červenku, výčepního z restaurantu Rebel v Horním...

Ministryně Černochová jednala s firmami o možném zapojení do zbrojního průmyslu

17. května 2024  15:25

O možnostech užšího zapojení firem z regionu do obranného průmyslu jednala v pátek v Karlovarském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...