Novinky ze světa basketbalu – NBL, NBA, VTB

Robyho velký večer, Opava loupila v Ústí

📁 Články, Domácí soutěže, KNBL, Topstory 🕔4.4.2019

Please enter banners and links.

Brno přerušilo sérii porážek a vyšláplo si na Svitavy. Děčín naopak dál vítězí a pátý triumf v řadě odneslo Olomoucko navzdory dalšímu Douglasovu supervýkonu. Opava ubránila Slunetu po přestávce na 30 bodech a otočila veledůležitý zápas. Mistr to měl podobně, jen Beksa po přestávce nastřílela ještě o čtyři bodíky méně a Nymburk znovu vyhrál, tentokrát 64-80.

Opavě se povedlo uspět na venkovní palubovce a ve veledůležitém mači si vyšlápla na Ústí nad Labem. Svěřenci trenéra Czudka sice začali ospale a Sluneta dokonale využívala okének v obraně. Za necelých sedm minut hry zvyšoval tříbodovou akcí Pecka už na 22-10. Slezané se zásluhou Jurečky s Bujnochem alespoň probudili v útoku a Kouřilovou trojkou dokonce krátkodobě otočili, jenže závěr druhé čtvrtiny znovu patřil domácím (48-43).

Po přestávce nastoupila úplně jiná Opava, Severočeši měli najednou problémy se zakončením, hodně tomu pomohla i zónová obrana. Utkání de facto rozhodla šňůra hostů 4-13 na přelomu třetí a čtvrté desetiminutovky. Definitivně zlomil odpor Slunety trojkou na 68-79 Švandrlík, jenž byl s 10 body a 9 doskoky zároveň vyhlášen MVP zápasu. Václav Bujnoch přidal 17 bodů a 9 doskoků, domácím nejlepším střelcem se stal Pavel Houška s 15 body.

Opava má momentálně s Ústím shodnou bilanci 17-17, ale ve vzájemných duelech vede 3-1, takže jí stačí v posledních dvou kolech uhrát stejný počet triumfů, jako její soupeř. Slezané v závěru nadstavby jedou do Svitav a pak mají doma Olomoucko. Slunetu čekají venku Pardubice a doma Svitavy.

Další Greplův zářez

Děčín prožil znovu vydařenou koncovku utkání, která mu vynesla pátou výhru v řadě. Po výsledku 79-76 se Válečníci dotáhli na svého včerejšího soupeře. Spolu s Pardubicemi sdílí tato trojice v tabulce identickou bilanci 19-15, takže boj o třetí pozici bude ještě velmi zajímavý. Děčín využil hostující absence Palyzy a rozhodl zápas jak jinak – než bojovností a doskokem. V útoku přetlačil Hanáky 17-7 a těm nepomohlo ani další vynikající představení Javonte Douglase s 37 body a 8 doskoky. Olomoucký křídelník zaznamenal posedmnácté v sezoně užitečnost vyšší než 30 a dokonce potřetí více než 40. Je tak stále hlavním kandidátem na titul MVP základní části.

Děčín sice v tomto duelu častěji vedl, ale v závěrečné pětiminutovce musel otáčet z 65-68 na 71-68, v čemž mě prsty zejména pětibodový Lukáš Feštr. Důležité body přidal i Ondřej Šiška a domácím se vyplatila bojovnost a odhodlání chodit za útočným doskokem. Čas totiž hrál proti Olomoucku a první domácí triumf nového trenéra Grepla jistil nejlepší střelec Klint Carlson (22 bodů a 11 doskoků).

Roby sestřelil oslabené Tury

Davell Roby byl hlavní hvězdou Brna v zápase proti druhým Svitavám. Americký křídelník trefil 10 z 15 pokusů z pole a s 26 body (a 6 doskoky) byl i u vítězné trojky zápasu. Ani jedno z mužstev nenastoupilo kompletní: Jihomoravanům chyběl pivot Keely, Svitavám dokonce trojice hráčů v čele s O´Brienem, Slezákem a Kotáskem. Domácí sice tahali po většinu utkání za kratší konec lana, ale nevzdali se ani, když šli hosté zásluhou pěti bodů Kováře do osmibodového trháku (60-68). Tuři pak prožili tříminutovku jako ze zlého snu a najednou o bod prohrávali.

Do koncovky se šlo za stavu 72-71 a po ztrátě jinak výborně hrajícího Marka Welsche upravil Roby už na 74-71. Po time-outu Svitav sice rozjásal hosty Marko, jenž z dálky vyrovnal, jenže poslední slovo měl ve dlouhém útoku Brna znovu Davell Roby. Hosté sice mohli stav 77-74 odvrátit, ale za poslední 2,5 sekundy zápasu už Marko svou těžkou trojku netrefil. Brno se dobře naladilo před předkolem play off, svitavského trenéra Růžičku můžou těšit maximálně výkony mladíků: Luboš Kovář přispěl 17 body a Marek Welsch 14 body a 8 přihrávkami.

Mistr udeřil po přestávce

Nymburk zkrátka druhé poločasy umí. Tentokrát sice vstoupil do zápasu na Dašické koncentrovaně a vedl 12-23, jenže náskok posléze prohospodařil a Pardubice díky výborné obraně stáhly ztrátu. Po čtyřech trojkám ve druhé desetiminutovce a výbornému výkonu Švrdlíka se Singletarym domácí v poločase dokonce vedli 38-37. Trenér Amiel v šatně svým svěřencům nejspíš vyčinil laxní přístup v obraně a rázem se začaly dít věci: Z bezprostřední blízkosti koše se Beksa nebyla s to prosadit a na každý koš se velmi nadřela.

Od 24. minuty tak Nymburk započal únik, po němž se dostal do vedení 48-58, které bylo už do konce dostatečné. Jediným domácím dvouciferným střelcem se stal Evan McGaughey, jenž nakonec nastoupil po drobném zranění a nastřádal 15 bodů. Beksa z pole střílela pouze s 30% úspěšností a propadla i na doskoku (37-50), Nymburk vyhrál o 16 bodů tedy zaslouženě. Hosty za 34. vítězstvím v letošní NBL táhl 21-bodový Bohačík, následovaný Hrubanem (15).

„Přestože jsme prohráli, myslím, že jsme odehráli dobré utkání. Nikdy nemůžete být úplně spokojeni, když prohrajete, ale hráči se snažili plnit to, co jsme si řekli. Spokojeni však nemůžeme být s doskoky, umožnili jsme Nymburku až příliš útočných doskoků, po nichž skóroval jednoduché koše. S tím, že jsme nymburským hráčům nedovolili zakončovat v přechodové fázi a celkově s naší obranou, můžeme být spokojeni, na druhou stranu v útoku jsme měli hrát agresivněji,“ řekl lodivod Pardubic Levell Sanders.

„Pro nás je to velmi důležitá výhra. Pardubice jsou jeden z nejtěžších soupeřů, není nic lehkého tady vyhrát. Předvedli jsme dobrou práci v obraně, s čímž můžeme být spokojeni,“ byl stručný trenér Nymburku Oren Amiel.

19 ztrát a perfektní Koloničný

Královští sokoli se i v osmičlenné letce srdnatě bránili přesile Nové Huti, aby po přestávce přece jen začali uvadat. Ještě v poločase svítilo na tabuli skóre 43-43, jenže poté domácí zkvalitnili obranu a díky 11 trojkám ovládli duel. Ostrava slaví definitivní záchranu, zatímco Hradec Králové se může připravovat na baráž. Východočeši doplatili zejména na 19 ztracených míčů a také na body z ostravských druhých šancí (celkově 20-6). Výhru domácích řídil s 15 body Milan Stanojevič, avšak hlavní husarský kousek se povedl pivotu Janu Koloničnému, jenž za závěrečných šest a půl minuty ve hře stihl nevídaných 14 bodů při střelbě 6/6 z pole. Trenérem Medveckým byl poté zvolen nejužitečnějším hráčem utkání. Na straně hostů navázal na dobrou formu z Kolína Charles Marquart, který tentokrát zaknihoval 17 bodů.

USK blízko Brnu

Vysokoškoláci s největší pravděpodobností vyhrají skupinu A2 a v předkole play off se utkají s Brnem. Rozhodlo o tom včerejší utkání v Kolíně, které měly Sovy pevně ve svých drápech. Po výsledku 83-92 tak mají nad Kolínem náskok jedné výhry a navíc lepší vzájemné duely. Pokud by Medvědi chtěli ještě svého rivala přeskočit, museli by oba své mače vyhrát, zatímco Repešův celek by musel být dvakrát poražen. Hosté si v hale Spojů vybudovali postupně až 23-bodový náskok (v 17. minutě) a o ten už nepřišli. Skvělé výkony předvedli Stevanovič (23 bodů a 11 doskoků) s Applebym (23 bodů a 10 asistencí), Kolínu nepomohlo ani 31 bodů Alexe Thompsona.

„USK si vítězstvím s největší pravděpodobností zajistil vítězství ve skupině A2. Do utkání jsme nevstoupili dobře a odehráli jsme opravdu špatné utkání. Nepřidalo nám to, že jsou indisponováni Zollo, Purifoy a Walton. Utkání nám prostě nevyšlo, pokusíme se z něj poučit a dostat se do dobré pohody a připravit se na předkolo play-off,“ podotkl trenér Kolína Pavel Beneš.

„My jsme očekávali těžký zápas, jak naše společné zápasy bývají. Poučili jsme se z posledního utkání, že musíme hrát celých 40 minut. Měli jsme kontrolu nad utkáním celou dobu. Jsem velmi potěšen z přístupu hráčů v prvních minutách zápasu. Hráči odvedli dobrou profesionální práci a musíme tak pokračovat i dál a připravit si dobrou pozici pro předkolo play-off,“ liboval si kouč Pražanů Dino Repeša.