„Revolucionáři“ se u mosteckého soudu zpovídají z podpory žhářství

  18:16
U mosteckého okresního soudu začal proces s pěti levicovými aktivisty, kteří podle obžaloby zaútočili na „demokratické principy státu“ podporou a propagací levicově extremistického hnutí. Případ úzce souvisí se známou kauzou údajného teroristického útoku na vlak.

Jak uvádí spis, celým případem se jako nit vine Síť revolučních buněk. „Jedná se o levicově extremistické hnutí, které v podstatě útočí na základy demokratického státu. Podporuje metody povstaleckého anarchismu, hlásá boj proti kapitalismu, proti tržní ekonomice, proti policii,“ uvedl dozorující státní zástupce Václav Richter.

Jednoho z obžalovaných, Lukáše Borla, viní ze založení, podpory a propagace tohoto hnutí. Zbylou čtveřici pak z podpory a propagace. Všichni se tak měli dopustit spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka ve druhém odstavci, ve kterém je sazba od tří do deseti let.

Kauza je velice rozsáhlá. Samotná obžaloba čítá bezmála sedmdesát stran. Richter ji v jednací síni četl hodinu a půl. Je v ní popsáno celkem třiadvacet skutků, které spadají do období let 2014 až 2016.

Síť revolučních buněk se v minulosti hlásila ke žhářským útokům na policejní vozy, mýtnou bránu nebo pražskou restauraci Řízkárna. Auta mužů zákona pachatelé zapalovali proto, že policisté brání kapitalistický režim.

Jejich terčem se stal mimo jiné policejní vůz na litvínovském sídlišti Janov. Řízkárnu si vybrali, protože podle nich její majitel neplatil zaměstnancům mzdy. Označovali ho za vykořisťovatele.

Hnutí po útocích zveřejňovalo na internetu komuniké, v nichž činy obhajovalo.

Hlavní postavou právě odstartované soudní kauzy je zmíněný Lukáš Borl. Podle obžaloby texty hnutí nejen šířil, ale některé měl dokonce sám napsat. Státní zástupce ho jako jediného viní hned z několika trestných činů.

Dále měl podle spisu spáchat tři žhářské útoky, vydírat majitele Řízkárny, prokazovat se falešným občanským průkazem a podle spisu také posprejoval zeď vazební věznice v pražské Ruzyni.

Borl při své více než hodinové výpovědi přiznal posprejování věznice a falešnou občanku, zbytek popřel. „Tím posprejováním jsem chtěl vyjádřit solidaritu s vězněnými anarchisty,“ pronesl. Na objekt napsal mimo jiné heslo „Touhu po svobodě represe nezastaví.“

Další obžalovaní, Petr Sova, Václav Mach, Martin Ignačák a Lukáš Novák, jsou podezřelí z šíření textů či držení a následného distribuování anarchistické literatury extremistického charakteru.

Mach k soudu nepřišel. Jednání tak proběhlo v jeho nepřítomnosti. Ignačák a Novák odmítli v přípravném řízení i před trestním senátem vypovídat. Sova obžalobu označil za lež. „Mám z toho celého rozporuplný dojem. Důkazy jsou jen na bázi dohadů,“ podotkl Sova.

On a také Ignačák stáli ještě s několika dalšími obžalovanými v nedávné minulosti před soudem kvůli údajné přípravě útoku na vlak s vojenským materiálem. Akt byl vyšetřovateli označován za teroristický čin. Kauza vešla do povědomí pod názvem Fénix.

Soudy však všechny zprostily obžaloby kvůli jednání nasazených policistů, kteří se v rámci vyšetřování infiltrovali mezi obžalované. Zjednodušeně řečeno, podle soudů kriminalisté svým počínáním obžalované přímo až nabádali ke spáchání skutku  a došlo z jejich strany k policejní provokaci.

Z vyšetřování nakonec vzešel případ, který nyní otevřel mostecký okresní soud.