Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Očkování by rodiče měli probrat s lékařem, řekl vakcinolog v Rozstřelu

  16:19aktualizováno  9. dubna 13:33
Téma očkování je neustále živé především mezi rodiči. V poslední době ale tato debata nabývá na intenzitě. O vakcínách, spalničkách a dalších souvisejících tématech si v pořadu Rozstřel povídala moderátorka Karla Mráčková s předním českým vakcinologem Igorem Kohlem.

Spalničky, nemoc, která byla na pokraji vymýcení, je opět na vzestupu. Od začátku roku do konce března bylo v ČR zaznamenáno 402 případů spalniček. To je více, než za celý rok 2018.

Spalničky v krajích ČR

Virus spalniček patří k nejnakažlivějším onemocněním. Je mnohem nakažlivější, než chřipka. Asi 90 % lidí, kteří jsou ve stejné místnosti, jako nakažený, se nakazí spalničkami. Jedinou obranou proti spalničkám je imunita, kterou mají ti, kteří onemocnění prodělali, nebo ti, kteří si vytvořili protilátky díky očkování.

„Abychom dosáhli kolektivní imunity proti spalničkám, potřebujeme u dětské populace dosáhnout proočkovanost 95 %, nejlépe 98 %. Takovou míru proočkovanosti jsme měli naposledy v roce 2014,“ uvedl v Rozstřelu vakcinolog Igor Kohl.

„Tím, že hodně rodičů odmítá nebo odsouvá očkování, proočkovanost klesá,“ varuje Kohl. „Odmítání očkování počítá Světová zdravotnická organizace mezi deset největších zdravotních hrozeb současnosti.“

Spalničky byly „běžné“, nikoli banální

Kohl připomíná, že v minulosti byly spalničky sice běžné, ale nikdy nešlo o neškodné onemocnění. „U dětí to onemocnění většinou probíhá onemocnění mírněji, než u dospělého člověka.“ V případě komplikací mohlo dojít až k úmrtí.

Doktor Kohl také reagoval na dotazy čtenářů ohledně toho, proč neočkované děti mohou mít vliv na šíření viru i mezi dospělými. Protože je virus spalniček extrémně nakažlivý, ovlivňuje i proočkovanost dětských kolektivů šíření viru v celé populaci, uvedl Kohl.

Podle Kohla není jednoduchý způsob, jak epidemii spalniček zastavit. Kromě očkování nebo karantény neexistuje před virem účinná obrana. Podle něj je tedy skutečně důležité zvýšit proočkovanost. Ukazuje to na příkladu Evropy, kde téměř ve všech státech stoupá počet výskytů spalniček: „Maďarsko, které si stále udržuje vysokou proočkovanost, je výjimkou v Evropě, má jen jednotky případů ročně.“

Vedlejší účinky vakcíny proti spalničkám jsou známé a ojedinělé

Jedním z důvodů, proč proočkovanost proti spalničkám klesá, je obava malého procenta rodičů z vedlejších účinků. „Rodič, který má obavy, by se měl poradit se svým lékařem. V žádném případě by ale rodič neměl čerpat informace o očkování z internetových diskuzí a on-line výměny názorů,“ varuje Kohl.

Spalničky (ilustrační foto)

Příbalový leták vakcín obsahuje všechny známé vedlejší účinky „Běžné, lokální i celkové reakce, nijak se nevymykají běžnému průměru. Leták ale uvádí i vzácné vedlejší účinky, třeba neurologické, které se vyskytnou u jednoho očkovaného z milionu. Ty vedlejší účinky se přísně sledují. Kdyby ta míra nežádoucích účinků byla neúnosná, tak by se vakcína na trh ani nedostala.“

„Je správné, že se o očkování více diskutuje. Rodiče by se o očkování měli bavit se svým lékařem a nespoléhat na informace v diskuzích.“

Uznává, že za socialismu se o očkování nedebatovalo a to má vliv i na dnešní diskuzi o očkování. „Dle mého je správné, že se diskutuje o očkování. V Česku je nedostatečná zdravotní gramotnost.“ Myslí si, že je dobře, aby rodiče diskutovali s lékaři. „Mohou přijít i vybaveni informacemi, které našli na internetu.“ Lékař jim pak takové informace má vysvětlit a uvést do kontextu. Varuje například před tím, aby se zaměňovala časová souvislost za souvislost příčinnou.

Odmítači očkování dostávají příliš velký prostor v médiích

„Divil jsem se, že tady není paní doktorka Eleková,“ uvádí vakcinolog Kohl nejznámější českou odpůrkyni očkování jako příklad problému veřejné mediální debaty. Podle něj dostávají v médiích prostor stále stejní lidé, kdykoli se mluví o očkování. „Zdravotní osvěta o prospěšnosti očkování by měla být větší,“ uvádí Kohl s tím, že by se na ní měl více podílet i stát.

Podle Kohla často debatám chybí kontext. „V době, kdy se vyvine nová vakcína proti nemoci, tak jsou všichni spokojeni. Všichni vědí, jaké má daná nemoc následky, a tak je očkování obecně přijímáno. Časem díky očkování nemoc ustoupí, a lidé začnou řešit negativa toho očkování, protože už si lidé nepamatují, jaké následky měla ta nemoc.“

Očkování je tak svým způsobem obětí své vlastní účinnosti. „Lidé hledají všechno to negativní na dané očkovací látce, ale nemají srovnání s tím, jak by to vypadalo bez očkování,“ upozorňuje Kohl.

Rekordní počet dotazů

Téma očkování čtenáře zaujalo a před pořadem Rozstřel se sešel rekordní počet dotazů. Na řadu z nich odpověděl doktor Kohl v přímém přenosu.

Proč se děti mají očkovat proti hepatitidě B? ptala se například čtenářka. „S hepatitidou B je to trochu složitější,“ odpověděl Kohl. „Je sice pravda, že malé dítě se asi neporaní o jehlu narkomana na pískovišti. Ale děti proti HepB očkujeme z jednoduchého důvodu. U malých dětí, které jsou infikovány matkou, přechází onemocnění do chronicity v 95 % případů. Lze samozřejmě namítnout, že by šlo proti HepB očkovat jen u rizikových skupin nebo. Nevidím ale na tom očkování dětí proti hepatitidě B nic, co by děti ohrožovalo. Vedou se ale diskuze o přechodu na pětivalentní vakcínu bez HepB.“

V reakci na příběh dalšího ze čtenářů došla řeč i na děti, u kterých může existovat predispozice k vedlejším účinkům. „Mohou to být děti předčasně narozené, děti, které měly reakci na první dávku, děti, které mají nedostatečnou imunitu,“ vyjmenoval několik příkladů Kohl. „Takové děti mohou být očkované na specializovaných pracovištích pod dohledem lékařů. Lékařskými prostředky lze zjistit imunodeficit, ale musí na něj být podezření. Jedno takové centrum je i v Praze.“

Autor:
  • Nejčtenější

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 51 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Nejzajímavější sluchátka na trhu? Novinka Sonosu je první svého druhu

v diskusi je 17 příspěvků

21. května 2024

Úderem patnácté hodiny skončilo embargo na první sluchátka společnosti Sonos, které po krátkém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 52 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

v diskusi je 16 příspěvků

21. května 2024  7:42

Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

Umělá inteligence Microsoftu má výpadek. Firmě nefunguje ani vyhledávač

v diskusi nejsou příspěvky

23. května 2024  15:56

Nasazení umělé inteligence úzce souvisí s internetovou dostupností. A právě nyní se ukazuje tato...

Bezpečné přihlašování je důležité. Vyzkoušet můžete tři známé aplikace

v diskusi jsou 3 příspěvky

23. května 2024

V dnešním digitálním světě se již téměř neobejdeme bez systému umožňujícího prokázat se...

Paleontolog: Dinosauři byli chytří jako opice. Stavěli pasti, předávali si kulturu

v diskusi jsou 2 příspěvky

23. května 2024

Premium Paleontolog Štěpán Pícha je odborným garantem Dinosauria Museum Prague. Plochu o velikosti menšího...

Rusko vypustilo družici schopnou sledovat a ničit jiné satelity, míní Američané

v diskusi je 52 příspěvků

22. května 2024  8:30

Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...