BĚŽECKÁ PORADNA: Kateřina Kašparová odpoví na vaše dotazy

BĚŽECKÁ PORADNA: Kateřina Kašparová odpoví na vaše dotazy

Katka Kašparová, jedna z nejlepších českých ultramaratonkyň, odpoví na vaše dotazy týkající se tréninku, výživy a třeba taky motivace nebo výbavy.

Pravidla:

Dotazy pište do komentářů přímo pod článkem.

Pokládejte konkrétní dotazy, ideálně podložené nějakými fakty, aby Kateřina mohla odpovědět a mělo to smysl nejen pro vás, ale třeba i pro ostatní čtenáře. Vyvarujte se prosím tedy dotazům typu: „Jak běhat lépe?“:)

Poradna bude aktivní od  29. 8. 2019  do 12. 9. 2019. Veškeré dotazy položené v tomto termínu Kateřina zodpoví.

Kdo je Kateřina Kašparová?

Kateřina Kašparová – jedna z našich nejlepších ultramaratonkyň. Nejvýraznější úspěch je například 2. místo mezi ženami na legendárním Spartathlonu.

„Člověk se neustále učí a neustále chodí, většinou do doby než se najde. A když se najde, pochopí, že je stále se co učit a kam chodit..“

Kateřina žije na vesnici Velká Buková a když se ji zeptáte, co dělá, když zrovna neběhá, řekne vám, že vaří nebo peče – nejčastěji ve spotřebičích ETA. Dále Kateřina učí matematiku a také se na svých přednáškách s lidmi baví o motivaci a učí je brát si z věcí a událostí to nejlepší.

Přečtěte si také rozhovor s Katkou o stravování v létě

Nebo článek o tom, co dělat, aby v létě forma nekolísala

Běžeckou poradnu jsme připravili ve spolupráci s ETA, a.s.

Tradiční česká značka ETA, která má na našem trhu nezastupitelné místo, vybavuje domácnosti spotřebiči, a přináší do nich radost a užitek více než 75 let. Jako jediná firma u nás, má vlastní zkušebnu, ve které zajišťuje vysoký standard výrobků i servisu svých produktů. Sleduje trendy u nás i ve světě a nabízí inovativní řešení, díky kterým její produkty fungují v každé domácnosti. Značka ETA věnuje také velkou pozornost designu svých produktů, což z nich dělá jedinečné a praktické pomocníky pro každý den.

Zkušenosti čtenářů

Martin Blokša

Ahoj Katko, loni před Spartathlonem ti několik posledních týdnů připravoval tréninkový plán Radek Brunner (četl jsem to v nějákém článku). Pro tebe to snad mělo znamenat změnu v tom, že trénink se týkal zejmena trénování čistě závodního tempa které jsi měla cíleno na spartathlon a ubyly ti ruznorodé tréninky, na které jsi předtím byla zvyklá… Chci se zeptat, zda tento nový přístup k posledním týdnům před závodem ti pomohl a praktikuješ jej i nadále nebo ses vrátila k předchozímu systému finální přípravy před závodem? Moc díky za odpoveď a přeju spoustu slbělých úspěchů 🙂

UltraKatka
Martin Blokša:

ahoj Martine 🙂 byly to tři týdny, kdy jsem se Radka zeptala na radu, protože Spartathlon, již běžel. To byl ten důvod a Radek mi pomohl. Nedokáži posoudit ani vyčíslit, jak velký to mělo vliv (nemám jiné srovnání), ale zaběhla jsem to „chvalitebně“ a jsem s tím spokojená :). Běhala jsem v tempu, které mi bylo nejpohodlnější, ve kterém jsem byla vyběhaná, ale také tam byla zařazená rychlost. Nyní trénuji zpátky pod Pavlem Novákem. Na Spartathlon se letos nepřipravuji, neboť tam nejedu. Kuji… Katka 🙂

Kitty

Ahoj,
mám za sebou pár maratonů a chci zkusit nějaký horský běh kolem 70 km.
Jaký jsi vnímala největší rozdíl mezi zaběhnutím maratonu a zaběhnutím ultra (navíc oproti maratonu v horách)?
Dík

UltraKatka
Kitty:

ahoj Kitty 🙂 ultra bolí jinak. Běžíš pomaleji, ale déle. Moje první delší ultra byl Borák (ultratrail, 86 km), nijak víc jsem se nepřipravovala, neboť jsem ho šla týden po pražském maratonu a příprava byla do té doby pouze na maraton… no a tímhle jsem s ultra začala. Více se člověk také na ultra občerstvuje. Pokud to není silniční stovka, ta bolí podobně jako maraton a ke konci o trochu víc 🙂 a největší rozdíl je určitě v zážitku, z ultra je mnohem hlubší 🙂 držím palce, ať si tvůj ultra závod užiješ 🙂 K.

Alan Horský

Katko,
hodně úspěchů na dalších závodech.
Prosím, co bys poradila, co hlavního změnit pokud trénink na maraton mám již nějakou dobu zvládnutý a chci trochu trénink zaměřit na nějaký ultrazávod? V hobbby časech.
Díky
Alan

UltraKatka
Alan Horský:

ahoj 🙂 děkuji Ti 🙂 bohužel nevím, co znamená číselně „zmáknutý“, jak máš objemy, ani na jaké ultra chceš cílit… ale mít v tréninku delší běhy (30km), obouchat nohy… běhat kolem 100 km týdně a více… oproti maratonskému tréninku je méně úseků, tempa chodíš delší, cca 2x týdně… opravdu záleží na tom, co jsem psala na začátku 🙂 ať to běháááá 🙂 K.

Karel O.

Jak podstatná je pro vás rychlost? Když trénujete na 100km za cca 8 hodin, jaké tempa/intervaly k tomu běháte a jakou rychlostí?
Děkuju!

UltraKatka
Karel O.:

Krásný večer Karle 🙂
rychlost je velmi potřebná. Kort na zmíněné stovce. Intervaly jsou, tempové běhy také. Delší běhy jsou v únavě. Dívala jsem se na loňské tréninky před Mistrovstvím světa na kilčo, tempové běhy pod 4:20, úseky i pod 4 min/km. Katka 🙂

Katka p.

Katko, jakou roli hraje v tréninku jídelníček? Jste příznivcem nějaké speciální diety?

Dík a mnoho dalších úspěchů!

UltraKatka
Katka p.:

ahoj Katko, jídelníček je hodně důležitý. Především v tom smyslu „jíst jídlo“ 🙂 protože pokud energii nepřijmeš, nemůžeš ji ani vydat… já jím téměř vše, ale říkám, že jím „prvopotraviny“. Vařím, hodně peču a především hodně jím. Poslouchám tělo, jím podle ročních období a tohle radím i klientkám, které za mnou chodí ohledně stravování. Diety neuznávám, pokud není člověk nemocný. Dieta není pro šťastný život, natož fajn běhání. 🙂 beru životní styl, ten je podle toho, jak člověk žije, prostě co dělá, jak sportuje, jak se stravuje, jak přemýšlí… krásný večer Katka

Lubomír

Ahoj, chtěl jsem se zeptat na sacharidové vlny, ktteré jsou v poslení době tak moderní… Co si o tom myslíte? Zkoušela jste někdy superkompenzační dietu? Nebo myslíte, že to má vůbec cenu?
Děkuju
Luboš

UltraKatka
Lubomír:

Luboši, se sacharidovými vlnami zkušenost nemám. Bez sacharidů bych pošla a daleko nedošla a už vůbec nikam nedoběhla 🙂 řekl jsi to přesně „moderní“.. no ehm… za mne ne…
a superkompenzační dietu nehaním, ale nezkoušela jsem, takže osobní zkušenost ti bohužel nesdělím. ale znám běžce, na které to funguje a aplikují to… takže jedině to zkus, a pak mi sděl zkušenost 🙂
Katka

Pavla

Dobry den, Katko. Jsem rekreační běžec, beham asi 6 let, ale letos mě začala trápit bolest uponu kyčelního kloubu . Snažila jsem se odpočívat, to se zlepšilo , ale přesto mě po krátkém výběhu , asi po5-6km začne zase bolet. Ortoped mi vzdy pichnul něco proti bolesti, ale moc to nepomáhá. Nesetkala jste se s tímto problémem někdy u někoho? Jak to řešit? Rada bych zase vyběhla na delší trasu, ovšem nyní to nejde. Dekuji za odpověď.

UltraKatka
Pavla:

dobrý večer Pavlo… s tímto problémem „díky bohu“ ne… zkusila jste fyzioterapeuta? Píchání proti bolesti řeší následek, nikoli příčinu. Fyzioterapeut by mohl poradit a třeba ukázat i nějaké cviky, které by tomuto problému pomohly. Držím palce, ať se zjistí příčina. Běhat s bolestí je trápení, tak ať to běhá bez ní 🙂 Katka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: