Animovaný film Dcera od studentky FAMU Darii Kashcheevy získal studentského Oscara

13. září 2019

Studentka FAMU Daria Kashcheeva získala studentského Oscara za svůj loutkový film Dcera, který vypráví o nefunkčním vztahu mezi dcerou a otcem. Po třiceti letech se tak toto prestižní ocenění vrací do Česka. Film zvítězil v konkurenci více než šestnácti set snímků z celého světa. Režisérka převezme ocenění v polovině října v Samuel Goldwyn Theatre v Los Angeles na slavnostním večeru americké Akademie filmového umění a věd.

„Jsem nesmírně šťastná, že můžu zastupovat naši školu před americkou Akademií v tak prestižní soutěži, jakou je studentský Oscar. Jsem moc vděčná všem pedagogům interním a externím, kteří mě podporovali a konzultovali se mnou můj film v různých stadiích vývoje, od scénáře až po finální verzi střihu,“ uvedla pro webové stránky fakulty Kashcheeva. Film už získal několik dalších ocenění, například Křišťál za nejlepší studentský film na největším festivalu animace na světě ve francouzském Annecy nebo cenu za nejlepší krátký animovaný film na Mezinárodním filmovém festivalu v Melbourne. Představí se i na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. „V tomhle filmu experimentuji s pohybem kamery, neboli simuluju nebo napodobuju ruční kameru během celého filmu, což je pro loutkový film asi docela novinka. Už se moc těším, až bude ta premiéra, až dostanu nějaký feedback od diváků,“ řekla Kashcheeva ve vysílání Radia Wave v červnu ještě před premiérou na zmíněném festivalu v Annecy. Rozhovor, v němž mluví o své tvorbě, si můžete poslechnout zde.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio
  • 31. ročník festivalu Beseda u Bigbítu se blíží. Pod Bílé Karpaty přiveze program i Radio Wave

    5. červen 2024
    BESEDA_Radek Herold_atmosféra.jpg

    Letos se bude už po jedenatřicáté konat festival Beseda u Bigbítu, který proběhne 2. a 3. srpna v Tasově u Veselí nad Moravou. Vedle domácích i zahraničních hudebních interpretů se představí i řada osobností tuzemské mediální scény.

    Na třech stagích vystoupí padesát účinkujících, mezi nimi třeba v žánru egg punku nashvillský kvintet Snõõper. Tísnivé emoce a dávku improvizace přiveze death industrialové trio Kollaps z Melbourne. Z domácí scény zahraje Petra Hermanová, nominovaná se svým loňským debutem In Death's Eyes na ceny Vinyla, Apollo i Anděl, nebo post-rocková čtveřice Manon Meurt. Jeden z prvních koncertů po osmileté pauze v Tasově odehraje kultovní kapela The Ecstasy of Saint Theresa Jana P. Muchowa a Kateřiny Winterové. Hudební minimalismus zastoupí brněnská pětice whyowhy. 

    Plakát na letošní ročník festivalu Beseda u Bigbítu

    Doprovodný program nabídne vltavský magazín ArtCafé s moderátorem Michalem Pařízkem, který bude reflektovat současnou situaci veřejnoprávních stanic v Česku a na Slovensku. Ondřej Šebestík bude v environmentálním magazínu Radia Wave s hosty řešit krajinu Bílých Karpat a její kulturní přesahy. Alkohol, drogy a hranice humoru probere dvojice redaktorů Jan Bělíček a Pavel Šplíchal z Alarmu. Publicista Pavel Klusák se zaměří na posmrtný život hvězd nebo feminismus Kurta Cobaina.

    Od roku 2009 festival doprovází i soutěž písničkářů. Své hudební počiny představí písničkář Robert Ach-Hübner z kapely Radosti, folkově zaměřený Kluk z Holdingu alias Jan Polanský nebo umělec vystupující pod jménem Su_reálnej?, který zahraje akustické grunge mantry. „Chybět nebude tradiční písničkářské probuzení, o které se postará všudezdejší stálice Kajča Cork. A vítězný písničkář jako vždy patří do sobotního večerního programu na hlavní scéně,“ doplnil dramaturg soutěže a zástupce festivalového týmu Petr „Pecan“ Podrazil.

  • Miss umělá inteligence: První ročník soutěže AI krásy navazuje na stereotypy

    5. červen 2024
    AI, umělá inteligence, generování, miss AI

    Platforma pro AI tvůrce Fanvue vyhlásila letos v dubnu World AI Creator Awards (WAICA). Jde o vůbec první soutěž krásy umělé inteligence. Platforma teď zveřejnila deset finalistek, píše server Euronews.

    Porota sestavená z lidských i robotických členů vybírala v soutěži World AI Creator Awards (WAICA) účastnice z 1500 soutěžících, které předložili tvůrci AI obsahu. Vygenerované finalistky pocházely například z Indie, Francie nebo Brazílie. Aby se lidé mohli o dívkách dozvědět více, uměle vygenerované modelky se představují prostřednictvím medailonků, podobně jako je tomu u televizních verzí.

    Soutěžící mají také vlastní instagramové profily, na kterých jsou prezentovány jako influencerky, šířící povědomí o své kultuře i snímky podobné těm od profesionálních fotografů. Fanoušci podle komentářů pod příspěvky na tento typ zábavního průmyslu, zdá se, přistupují. Většinou uživatelkám skládají komplimenty.

    Jedním z cílů soutěže je poukázat na posun ve vnímání krásy a kreativity v odvětví umělé inteligence. Projekt má mít pozitivní dopad na AI tvůrce, kteří se na událost sjíždějí z celého světa. „Chceme ocenit talent, kreativitu a cit pro krásu tvůrců,“ uvedl mluvčí WAICA pro Forbes.

    Soutěže krásy jsou ovšem dlouhodobě kritizovány, protože předkládají nerealistické standardy zdánlivé dokonalosti. Ani v případě AI modelek nejde o výjimku. Jak napsal Forbes, dokonalé osoby vygenerované umělou inteligencí příliš nerozšiřují kulturní představy o tom, co je považováno za atraktivní.

  • Úřad rozhodl o uzavření Kasáren Karlín. Praha v létě přijde o kulturní program a místo setkávání

    5. červen 2024
    Kasárna Karlín (snímek z roku 2019)

    Kulturně-společenské centrum Kasárna Karlín je s okamžitou platností do odvolání uzavřeno. Zákaz provozu nařídil stavební úřad kvůli nedořešené rekolaudaci kasárenských prostor. Tým karlínských kasáren byl donucen zrušit veškerý letní program.

    Úřad městské části Praha 8 vydal zákaz užívání objektu s odkazem na nedodržení účelu využívání některých částí pozemku v mezích kolaudačního rozhodnutí. Prostory jsou totiž stále oficiálně určené pro armádu. Kulturní centrum doufalo, že otázku rekolaudace vyřeší za běžného provozu. O změnu účelu prostor se navíc v minulosti už pokoušelo.

    „V procesu rekolaudace jsme bohužel vždy byli hodně závislí na spolupráci s vlastníkem Kasáren, bez kterého nelze ani podat potřebnou žádost. Stát jako původní majitel objektu s námi v otázce rekolaudace nechtěl spolupracovat, v posledních dvou letech s odůvodněním, že už se beztak schyluje k převodu Kasáren na Prahu,“ stojí mimo jiné v oficiálním prohlášení týmu Kasáren Karlín.

    Stavební úřad provedl podle mluvčího Prahy 8 Martina Šalka kontrolu prostorů vloni a opakovaně vyzval provozovatele, aby odstranil závady, informoval web iRozhlas.cz. „Vnitřní prostory, kde centrum sídlí, nejsou stavebně uzpůsobeny takovému provozu, není ani zkolaudován a prostor také není v dobrém stavu a hrozí nebezpečí,“ komentoval nastalou situaci mluvčí Šalek pro ČT24

    Poté, co se objekt stal majetkem hlavního města Prahy, tým Kasáren připravil podklady pro další postup a spojil se se zástupci města. „Na celé věci spolupracujeme mj. s lidmi z řad zastupitelů Magistrátu hlavního města Prahy, zástupců Městské části Praha 8 a dalších klíčových institucí. Za jejich spolupráci jim opětovně děkujeme,“ napsal tým Kasáren. K rekolaudaci a změně územního plánu ale přesto nedošlo a dokončení tohoto procesu pravděpodobně potrvá několik měsíců.

    V současnosti tak musely Kasárny Karlín zrušit všechny naplánované kulturní akce, tedy letní kino, divadelní představení nebo koncerty. Akce v prostorech kasáren museli zrušit třeba zpěvák a skladatel Václav Rouček s DJ a producentem NobodyListen, kapela Metastavy nebo indie-popová kapela Joska & Kiki. V červnu se měla v objektu uskutečnit třeba živá debata podcastu Ve vatě, v srpnu měla do Kasáren zavítat americká písničkářka Emma Ruth Rundle a na říjen byl mimo jiné naplánovaný koncert britské skupiny Tors.

  • Kapela Coldplay se snaží o udržitelnost. Fanoušci si na koncertě sami vyrábějí elektřinu

    4. červen 2024
    Coldplay na koncertě v Londýně v říjnu 2021

    Skupina Coldplay se snaží o udržitelnější koncerty. A podle údajů kapely se to i daří. Oproti předchozímu turné se jim na tom letošním podařilo snížit emise oxidu uhličitého o 59 %. Ekologický trend následují i další umělci.

    Kapela Coldplay se poprvé zavázala snížit svou uhlíkovou stopu v roce 2019. BBC řekli, že nepojedou na další turné, dokud nebudou moct koncertovat udržitelnějším způsobem. Už o dva roky později představili plán, jak tyto problémy řešit. Krom obvyklých strategií, jako je omezení letecké dopravy, využívají například taneční parket, který vyrábí elektřinu, když fanoušci skáčou. Slíbili také, že za každého člověka, který navštíví jejich koncert, zasadí jeden strom. Za dva roky údajně kapela vysadila 7 milionů stromů. Frontman kapely Chris Martin se také zavázal, že pokud to bude možné, budou na koncerty jezdit veřejnou dopravou. Na loňské vystoupení v Cardiffu tak přijela celá skupina vlakem.

    Jejich výsledky se ale zlepšily až v posledním roce. Průběžná zpráva zveřejněná loni v červenci naznačovala, že skupina své cíle nesplnila – tou dobou totiž dosáhla jen 47 % snížení emisí CO2. Kapela tak nově rozhodla například o tom, že 72 % odpadu z turné je předáno k opětovnému použití, recyklaci a kompostování. Coldplay taky financovali dva solárně poháněné „záchytné čluny pro čištění řek“, které z oceánu odčerpávají plasty.

    Coldplay ale nejsou jediní, kteří se dopadem své tvorby na planetu zabývají. Před více než deseti lety se Radiohead stali průkopníky v používání nízkoenergetických LED osvětlovacích souprav namísto energeticky náročnějších reflektorů. Skupina The 1975 zase letos v únoru odehrála čtyři koncerty v londýnské O2 Areně, během nich podle výpočtů vyprodukovali zhruba 564 tun oxidu uhličitého. Rozhodli se stejné množství emisí z atmosféry odstranit pomocí vysazení stromů a metodou přímého pročišťování vzduchu. A Billie Eilish nedávno vydala své nové album Hit Me Hard And Soft na recyklovaném a ekologickém vinylu.

    Ekologičtější se snaží být i streamovací platformy. Jedním z příkladů je Spotify, které se přesouvá z tradičních datových center na uhlíkově neutrální platformu Google Cloud. Jejím posláním je do roku 2030 napájet svá datová centra čistou energií. I když je to krok správným směrem, zatím to nestačí k tomu, aby se znegovaly emise uhlíku způsobené streamováním hudby.

  • Psi napadnou tisíce amerických pošťáků ročně. Ti tomu chtějí čelit školeními, pepřákem a kampaní

    4. červen 2024
    Psi

    Ve Spojených státech přibývá pošťáků napadených psem. Pošta tak na tento týden vyhlásila kampaň s heslem „nenech svého psa ukousnout ruku, která tě obsluhuje“. Nabádá majitele psů, aby na pošťáky a jejich rizikovou profesi mysleli.

    Tímhle pondělím začal Národní týden povědomí o pokousání psem. Akci každoročně pořádá americká poštovní služba USPS. V rámci kampaně taky zveřejnila statistiky o počtu pokousaných pošťáků. Podle jejich údajů v loňském roce psi napadli ve Spojených státech 5800 doručovatelů a přímo pokousali 3200 z nich. USPS zveřejnila i žebříček států s nejútočnějšími psy. Nezohledňuje v něm ale počet obyvatel, takže je spíš jen orientační. Podle jednotlivých států byl v loňském roce zaznamenán největší počet incidentů v Kalifornii, s 727 případy. Na druhém místě se umístil Texas se 411 případy, následovaný Ohiem (359), Pensylvánií (334) a Illinoisem (316).

    USPS upozorňuje, že je zodpovědností majitelů ohlídat si svého psa. Přináší taky různé tipy, které incidentům mají pomoct předcházet. Majitelé můžou využít třeba službu Informed Delivery, která je přesně upozorní, kdy má balík dorazit. Své psy tak mohou na předem stanovený čas zavřít nebo uvázat, aby na pošťáky nevyběhli. Poštovní služba také připomíná, aby dopisy nepřebíraly od pošťáků děti. Pes by to totiž mohl vnímat tak, že je dítě ohroženo. Pošťáci jsou na útok psa dokonce vyškoleni a v případě potřeby mají dovoleno použít postřik na odhánění psů.

    USPS upozorňuje, že majitelé psů by mohli při pokousání hradit doručovatelům nové uniformy, ušlou mzdu, bolestné nebo i léčebné výlohy. To v americkém zdravotnictví není levná záležitost – léčba pokousaného průměrně vychází v přepočtu na skoro milion a půl korun. Pokud ani tak majitelé problematických psů situaci nevyřeší, může po nich pošta požadovat, aby si pronajali schránku na poště, kam jim budou dopisy doručovat.

  • #GirlPower indické aerolinky. Ženy si můžou vybrat sedadlo podle spolucestujících

    4. červen 2024
    Letadlo

    Jedna z největších indických leteckých společností právě spustila novou funkci. Ženy, které s ní poletí, mohou při výběru sedadel vidět, kde sedí další ženy. Nízkonákladový dopravce IndiGo Airlines tak chce přispět pohodlí svých cestujících. Informuje o tom server CNN.

    IndiGo Airlines byla založena v roce 2006 a provozuje v Indii více než 2000 vnitrostátních a mezinárodních letů. Její nová funkce už je v testovacím režimu a je dostupná ženám, které se na let přihlašují online. Společnost ve svém prohlášení uvádí, že funkce bude k dispozici ženám cestujícím jak samostatně, tak v rámci větší skupiny. Rozhodnutí prý vychází z průzkumu trhu a odráží závazek společnosti podporovat „#GirlPower“.

    Útoky na ženy a děti během komerčních letů jsou pravidelně hlášeny po celém světě. V USA trestné činy na palubě letadla řeší FBI. Podle její zprávy v roce 2023 vyšetřovala 96 případů sexuálního obtěžování během letu. Počet nahlášených případů v USA stále roste –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ například v roce 2018 jich bylo 63.

    Sexuální napadení na palubě letadla má obvykle podobu nežádoucích dotyků. Za tento trestný čin může pachatel skončit i ve vězení. Pachateli jsou obvykle muži, oběťmi ženy a nezletilí bez doprovodu. K útokům podle FBI většinou dochází na dálkových letech, kdy je v kabině tma. Oběti sedí na sedadlech uprostřed nebo u okna, spí a jsou přikryté dekou nebo bundou. Většina z nich uvedla, že se vzbudili, až když jim spolucestující na sedadle strčil ruce pod oblečení nebo do spodního prádla.

    V Indii statistiky nejsou dostupné. Loni se ale v médiích řešilo zatčení muže, který na cestě z Bombaje do Guwahati osahával svou spolucestující. Oba letěli právě se společností IndiGo. Společnost Air India oznámila podobnou politiku pro sólo cestující ženy a matky loni v říjnu. Tento krok obou společností jen podtrhuje, že si letecký průmysl uvědomuje specifické potřeby a preference cestujících žen.

  • Čína sbírá vzorky na odvrácené straně Měsíce. Do roku 2030 tam chce poslat lidskou posádku

    3. červen 2024
    Měsíc, NASA, vesmír

    Na odvrácené straně Měsíce přistála čínská sonda. Podle americké stanice NPR tam chce odebrat vzorky půdy a hornin, které by mohly pomoci zjistit rozdíly mezi touto méně prozkoumanou oblastí a známější blízkou stranou naší přirozené družice.

    Je to už šestá mise v rámci čínského programu průzkumu Měsíce Čchang-e, který je pojmenován po čínské měsíční bohyni. Je také druhá, která má za úkol přivézt vzorky.

    Ty dopraví v kovovém vakuovém kontejneru zpět do jiného modulu, který obíhá kolem Měsíce. Vrátit na Zemi by se měla asi 25. června. Přistání je plánované do oblasti pouští čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.

    Mise na odvrácenou stranu Měsíce jsou obtížnější, protože k udržení spojení je zapotřebí retranslační družice. Terén je také členitější, s menším počtem rovných ploch k přistání.

    NPR uvádí, že čínský měsíční program je součástí rostoucího vesmírného soupeření mezi Washingtonem a Pekingem. Spojené státy jsou sice stále lídrem v oblasti, v kosmu se ale snaží prosadit další země, včetně Japonska a Indie. Čína například umístila na oběžnou dráhu vlastní vesmírnou stanici a pravidelně tam vysílá posádky.

    Peking také plánuje vyslat člověka na Měsíc do roku 2030. Čína by pak byla druhou zemí po Spojených státech, které by se to podařilo. I Amerika plánuje znovu vysadit astronauty na Měsíci, a to v roce 2026 - poprvé po více než 50 letech.

    Americká NASA plánovaný start mise posunula, aby mohly soukromé společnosti, které vyvíjejí vesmírné technologie, doladit některé nedostatky. Agentura AP připomíná, že Lunární přistávací modul si americký úřad pro letectví a vesmír objednal u firmy SpaceX, která loni dvakrát provedla testovací let s kosmickou lodí Starship a nosnou raketou Super Heavy. Oba testy skončily explozí.

  • Je mi ctí být na Tiktoku, řekl americký exprezident Trump. Přitom chtěl sociální síť zakázat

    3. červen 2024
    Trump, Pence, USA, volby

    Bývalý americký prezident Donald Trump je nově na TikToku. V prvním příspěvku řekl, že mu je ctí být na této sociální síti. Případu si všímá například americká stanice NPR, která připomíná, že Trump chtěl aplikaci zakázat, když byl v Bílém domě.

    Trump své první video do aplikace TikTok umístil v sobotu, když se účastnil zápasu Ultimate Fighting Championship v Newarku ve státě New Jersey. Na videu Trumpa doprovází prezident UFC a jeho dlouholetý spojenec Dana White. Jeho jediné video mělo v neděli odpoledne více než 34 milionů zhlédnutí.

    V roce 2020 se Trump přitom snažil omezit činnost TikToku kvůli obavám, že by čínská vláda mohla získat přístup k citlivým údajům amerických uživatelů této aplikace, kterou vlastní čínský technologický gigant ByteDance. Federální soudy tuto snahu později zablokovaly.

    Nedávno se Trump od snahy o zákaz aplikace distancoval a v březnu pro CNBC uvedl, že i když ji stále považuje za hrozbu pro národní bezpečnost, její zrušení by Facebooku jen prospělo.

    „Bez TikToku se může Facebook zvětšit a já Facebook považuji za nepřítele lidu,“ řekl Trump. TikTok může podle NPR být pro Trumpa důležitý. Exprezident se před volbami snaží snížit náskok demokratů mezi mladými voliči tam, kde jsou nejčastěji. Podle Pew Research Center téměř třetina Američanů mladších 30 let uvádí, že zprávy získává z TikToku.

    I současný americký prezident Biden si v únoru založil účet na TikToku, přestože jeho administrativa také vyjádřila obavy ohledně soukromí a národní bezpečnosti v souvislosti s aplikací.

    V dubnu Biden podepsal dvoustranný zákon, který zakazuje používání platformy v USA, pokud nebude do devíti měsíců prodána jiné, než čínské společnosti. TikTok nyní napadá zákon u federálního soudu a označuje ho za protiústavní porušení svobody projevu.

  • Na světě je 62 zemí, kde je homosexualita trestná. LGBTQ+ cestující zvažují destinace kvůli bezpečí

    3. červen 2024
    Maroko, turismus

    Podle Mezinárodního sdružení leseb, gayů, bisexuálů, transgender lidí a intersexuálů (ILGA) je na světě 62 zemí, kde je homosexualita stále trestná nebo de facto trestná. Dvanáct z nich pak může potenciálně ukládat tresty smrt. Jde třeba o turisticky oblíbené Spojené arabské emiráty nebo Katar, jehož letecká společnost byla tento týden označena za nejlepší na světě.

    Miliony queer lidí na celém světě musí při výběru dovolené brát v úvahu tento faktor: Jak se v dané zemi zachází s místními příslušníky LGBTQ+ komunity a zda tam budou v bezpečí.

    Nehostinné prostředí pro queer lidi s sebou přináší i značné finanční ztráty. Zpráva neziskové organizace Open for Business z roku 2021 ukázala, že karibské země, které postavily homosexualitu mimo zákon, zaznamenaly pokles HDP až o 5,7 % a turistické odvětví přichází o 423 až 689 milionů dolarů ročně. Webová stránka Human Dignity Trust pak nabízí mapu, na níž je vidět, kde je homosexualita stále trestná. 

    Stejnopohlavní sexuální styk je v rozporu se zákonem i na Jamajce a hrozí za něj až 10 let vězení s nucenými pracemi. Zakladatelka organizace Queer Edge sídlící v Londýně a zaměřená na vytváření bezpečného prostoru pro queer lidi Emma-Jane Nutbrown se tam loni vydala na rodinnou oslavu pořádanou jejími rodiči pouze s podmínkou, že všichni po příjezdu přispějí na charitativní organizaci podporující LGBTQ+ lidi. Nutbrown na Jamajce oslavila 40. narozeniny svého bratra Simona, který je gay.

    „Simonovi bylo nepříjemné tam jet, ale většina lidí ráda cestuje kvůli místu, ne kvůli politice, takže jsme nemohli rodičům nic vyčítat,“ říká Nutbrown. Případu si všimla americká stanice CNN, která připomíná, že pro LGBTQ+ lidi není cestování vždycky jednoduché.